You are currently viewing Znamy skład Polaków na Puchar Świata w Zakopanem. Jest jedna zmiana
Thomas Thurnbichler (fot. Julia Piątkowska)

Znamy skład Polaków na Puchar Świata w Zakopanem. Jest jedna zmiana

Za nami wielkie emocje związane z 71. Turniejem Czterech Skoczni, a przed nami kolejne święto sportu w zimowym wydaniu. Już w czasie najbliższego weekendu odbędą się zawody Pucharu Świata w Zakopanem. Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski na czele z trenerem Thomasem Thurnbichlerem podjęli już decyzję o sześcioosobowym składzie Biało-Czerwonych na zmagania na Wielkiej Krokwi (K-125 / HS-140). W porównaniu do poprzednich konkursów, w ekipie zaszła jedna zmiana.

 

KamilStoch DawidKubacki Innsbruck2023 fotJuliaPiatkowska2 300x200 - Znamy skład Polaków na Puchar Świata w Zakopanem. Jest jedna zmiana
Kamil Stoch i Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Ustalanie składu na zakopiańskie zmagania szkoleniowcy musieli zacząć od Dawida Kubackiego, który podczas zakończonego 6 stycznia turnieju odgrywał jedną z głównych ról. 32-letni Polak zajął w nim drugie miejsce, ustępując tylko znakomitemu Norwegowi, Halvorowi Egnerowi Granerudowi. Oczywiście pewniakami do ekipy byli także Kamil Stoch oraz Piotr Żyła, którzy w tym sezonie podobnie jak Kubacki plasowali się w ścisłej czołówce pucharowych zmagań. Na chwilę obecną wydaje się, że czwartym do drużyny (w Zakopanem odbędą się też zmagania zespołowe) jest Paweł Wąsek, który poza dyskwalifikacją w Engelbergu i słabszym startem w Bischofshofen, za każdym razem plasował się w finałowej trzydziestce.

Starty w zawodach najwyższej rangi będzie kontynuował także Jan Habdas. 19-letni reprezentant kadry B w sześciu startach tej zimy ani razu nie zapunktował, jednak to podopieczny trenera Macieja Maciusiaka jest wciąż najbardziej perspektywicznym polskim zawodnikiem młodego pokolenia i w jego przypadku zdobywanie pucharowego doświadczenia jest bezcenne. Ponadto sześcioosobowy skład uzupełni jego reprezentacyjny kolega, Aleksander Zniszczoł. 28-latek ma za sobą serię solidnych występów w „drugoligowym” Pucharze Kontynentalnym, a ostatnio w Planicy meldował się na szóstej i ósmej pozycji. To skłoniło trenerów do odsunięcia od „pierwszoligowego” składu 36-letniego Stefana Huli, który w trakcie Turnieju Czterech Skoczni plasował się za każdym razem dopiero w piątej dziesiątce stawki.

Zakopane WielkaKrokiew2022 fotBartoszLeja 300x199 - Znamy skład Polaków na Puchar Świata w Zakopanem. Jest jedna zmiana
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. Bartosz Leja)

Początek rywalizacji na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza (K-125 / HS-140) w Zakopanem jest zaplanowany na piątek (13 stycznia), kiedy skoczkowie przetestują obiekt podczas oficjalnych treningów, a także powalczą w kwalifikacjach. W sobotę (14 stycznia) odbędą się zawody drużynowe, a w niedzielę (15 stycznia) konkurs indywidualny. Pełny program zmagań znajdziecie poniżej. Tekstowe relacje LIVE będą dostępne na SkokiPolska.pl.

Przypomnijmy, że przed rokiem zespołowe zmagania w stolicy polskich Tatr padły łupem Słoweńców, którzy skakali w składzie: Lovro Kos, Peter Prevc, Timi Zajc, Anže Lanišek. Drugie miejsce zajęli Niemcy (Severin Freund, Stephan Leyhe, Markus Eisenbichler, Karl Geiger), a trzecie Japończycy (Yukiya Sato, Junshiro Kobayashi, Naoki Nakamura, Ryoyu Kobayashi). O sile polskiej drużyny stanowili Piotr Żyła, Stefan Hula, Jakub Wolny i Paweł Wąsek, którzy wylądowali na szóstej pozycji. W indywidualnej rywalizacji najlepszy okazał się Marius Lindvik, któremu na podium towarzyszyli Karl Geiger oraz Anže Lanišek. Najwyżej sklasyfikowanym z Biało-Czerwonych był Piotr Żyła, który zajął 17. miejsce. Ponadto zapunktowali jeszcze 22. Paweł Wąsek i 27. Stefan Hula. Poza rundą finałową wylądowali wówczas: 32. Maciej Kot, 38. Jakub Wolny, 41. Klemens Murańka, 42. Tomasz Pilch, 47. Andrzej Stękała oraz 48. Aleksander Zniszczoł. Na starcie nie pojawili się wtedy Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch. Pierwszy z nich został wykluczony ze zmagań ze względu na koronawirusa, a drugi nabawił się kontuzji stawu skokowego podczas rozgrzewki.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Zakopanem:

 • Dawid Kubacki (1. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Piotr Żyła (5. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Kamil Stoch (9. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Paweł Wąsek (25. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Aleksander Zniszczoł (55. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Jan Habdas.

 

Program PŚ w Zakopanem (transmisje):

 • 13 stycznia 2023 r. (piątek):
  • 15:30 – oficjalny trening,
  • 18:00 – kwalifikacje (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, Player).
 • 14 stycznia 2023 r. (sobota):
  • 15:00 – seria próbna,
  • 16:00 – konkurs drużynowy (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, Player).
 • 15 stycznia 2023 r. (niedziela):
  • 15:00 – seria próbna,
  • 16:00 – konkurs indywidualny (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, Player).

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Mariusz

  Proszę o info co dzieje się z Andrzejem Stękałą i Jakubem Wolnym ?

Dodaj komentarz