You are currently viewing Puchar Świata w Zakopanem bez Japończyków. Noriaki Kasai powraca do zawodów FIS!
Noriaki Kasai (fot. Przemek Wardęga)

Puchar Świata w Zakopanem bez Japończyków. Noriaki Kasai powraca do zawodów FIS!

Najlepsi japońscy skoczkowie nie wezmą udziału w zawodach Pucharu Świata w Zakopanem. Po bardzo słabych startach w dotychczasowych zmaganiach najwyższej rangi, reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni skupią się na treningach przed kolejnymi wyzwaniami. Do „drugoligowej” międzynarodowej stawki powróci za to 50-letni Noriaki Kasai, który pojawi się w zbliżających się konkursach w Sapporo.

 

Od początku zimowego sezonu 2022/2023 podopieczni trenera Kento Sakuyamy zgromadzili w Pucharze Narodów 406 punktów. Aktualnie zamykają czołową szóstkę, jednak do prowadzących Austriaków tracą aż 1770 punktów. Promykiem nadziei w bardzo słabym jak dotąd sezonie było premierowe podium Naoki Nakamury, jednak od jego trzeciego miejsca wywalczonego w listopadzie w fińskiej Ruce minął już ponad miesiąc. Od początku sezonu poniżej oczekiwań spisuje się przede wszystkim Ryoyu Kobayashi, który tylko trzykrotnie meldował się w czołowej dziesiątce. W przypadku dwukrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli, a także najlepszego zawodnika Pucharu Świata z poprzedniej zimy, to wyniki bezsprzecznie nieudane. Dlatego sztab szkoleniowcy Japończyków zdecydował o absencji w zbliżających się zawodach na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi (K-125 / HS-140).

Reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni nie może zabraknąć jednak w zbliżających się konkursach Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Przed własną publicznością na Okurayamie (K-123 / HS-137) wystąpi dziesięciu Japończyków, wśród których nie zabraknie bardzo znanych nazwisk. W tym gronie będzie prawdziwa legenda skoków narciarskich, Noriaki Kasai. Niezłomny 50-latek wciąż walczy o powrót do zawodów najwyższej rangi i póki co nie zamierza kończyć kariery. Skoczek, który swój poważny międzynarodowy debiut zanotował podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 1988 roku, ostatnio startował w zawodach rangi FIS w grudniu 2020 roku. Wówczas w Pucharze Kontynentalnym w szwajcarskim Engelbergu plasował się na 32. i 35. pozycji. Nie można jednak zapominać, że Kasai ma w swoim dorobku tytuł mistrza świata w lotach (Harrachov 1992), medale mistrzostw świata, a także siedemnaście wygranych konkursów Pucharu Świata.

Ponadto zawodnik pochodzący z Shimokawy jest wicemistrzem olimpijskim z Soczi z 2014 roku. Wówczas Japończyk musiał uznać wyższość jedynie Kamila Stocha. Już od kilku lat Kasai bardzo odważnie zapowiada jednak, że wciąż liczy na olimpijski start i co więcej – jego celem jest upragnione złoto. Biorąc pod uwagę wszelkie zdroworozsądkowego czynniki, wydaje się to marzeniem niemożliwym do spełnienia. Podziw może jednak wzbudzać wytrwałość doświadczonego skoczka. Jeszcze do niedawna wydawało się, że zwieńczeniem długiej kariery może być dla niego start w XXVI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo. Ostatnio jednak japońskie miasto wstrzymało akcję promocyjną swojej kandydatury, co mocno nadwątliło szansę Japończyków na organizację tej imprezy. Jak informowała agencja Kyodo, taki ruch jest związany z aferą korupcyjną podczas XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Czy oznacza to, że Kasai przesunie datę swojego przejścia na sportową emeryturę? Przypomnijmy jedynie, że w 2030 roku wybitny skoczek będzie miał już prawie 58 lat.

O tym, że Kasai nadal jest w stanie nawiązać walkę z młodszymi skoczkami, przekonaliśmy się spoglądając na wyniki Pucharu HBC, który został rozegrany wczoraj w Sapporo. Na krajowym podwórku na dużej Okurayamie 50-latek zajął trzynaste miejsce skacząc 117,5 i 117 metrów. Wygrał dość niespodziewanie specjalista w kombinacji norweskiej, Go Yamamoto (135,0 / 132,5 m / 239,0 pkt), a skład podium uzupełnili Keiichi Sato (121,5 / 135,0 m / 235,1 pkt) oraz Yukiya Sato (124,5 / 128,0 m).

Dodajmy, że póki co do walki o medale imprezy mistrzowskiej szykują się jego znacznie młodsi rodacy. Japoński Związek Narciarski ogłosił dziś skład reprezentacji na Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbędą się na przełomie stycznia i lutego w kanadyjskim Whistler. Barw Kraju Kwitnącej Wiśni będzie tam bronić czterech skoczków oraz cztery skoczkinie.

 

Skład reprezentacji Japonii na PK w Sapporo:

 • Rikuta Watanabe (51. miejsce w PK 2022/2023),
 • Yuken Iwasa (56. miejsce w PK 2022/2023),
 • Reruhi Shimizu (62. miejsce w PK 2022/2023),
 • Yumu Harada,
 • Noriaki Kasai,
 • Tomofumi Naito,
 • Yuto Nakamura,
 • Keiichi Sato,
 • Daimatsu Takehana,
 • Taku Takeuchi.

 

Skład męskiej reprezentacji Japonii na MŚ Juniorów w Whistler:

 • Masaki Nakamura,
 • Asahi Sakano,
 • Ritsuta Sugiyama,
 • Kanta Suzuki.

Skład żeńskiej reprezentacji Japonii na MŚ Juniorów w Whistler:

 • Kurumi Ichinohe,
 • Ringo Miyajima,
 • Nagomi Nakayama,
 • Yuzuki Sato.

 

Bartosz Leja,
źródło: ski-japan.or.jp / twitter.com/kcom14524751

 

Dodaj komentarz