You are currently viewing Norwegowie bez Roberta Johanssona w Zakopanem. Problemy zdrowotne 32-latka
Robert Johansson (fot. Julia Piątkowska)

Norwegowie bez Roberta Johanssona w Zakopanem. Problemy zdrowotne 32-latka

Norwescy skoczkowie w sześcioosobowym składzie wezmą udział w zawodach Pucharu Świata w Zakopanem. Na starcie pojawi się oczywiście świeżo upieczony triumfator 71. Turnieju Czterech Skoczni, Halvor Egner Granerud. Zabraknie jednak doświadczonego Roberta Johanssona, który zmaga się z problemami zdrowotnymi.

 

HalvorEgnerGranerud Bfen2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Norwegowie bez Roberta Johanssona w Zakopanem. Problemy zdrowotne 32-latka
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Aktualnym liderem ekipy Wikingów jest bezsprzecznie Halvor Egner Granerud, który w wielkim stylu wywalczył Złotego Orła. Podczas turniejowych zmagań 26-latek triumfował trzykrotnie (w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Bischofshofen), a od początku sezonu ma na swoim koncie łącznie cztery zwycięstwa i sześć podiów. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata podopieczny trenera Alexandra Stöckla zajmuje trzecie miejsce, ustępując tylko Dawidowi Kubackiemu i Słoweńcowi Anže Laniškowi. Nie może więc dziwić, że Norwegowie mają spore oczekiwania przed zbliżającymi się zawodami PŚ w Zakopanem.

Warto wspomnieć, że Granerud ma w swoim dorobku jedno zwycięstwo na Wielkiej Krokwi odniesione w lutym 2021 roku. Nie można jednak zapominać, że nawet w tamtym sezonie (2020/2021), który był wielkim popisem Norwega zwieńczonym Kryształową Kulą, zmagał się on z problemami na zakopiańskim obiekcie. Wówczas kłopoty sprawiała mu… nietypowa belka startowa, która jest zamontowana na górze skoczni. Między innymi przez problemy na rozbiegu, w styczniu tamtego roku, a także w 2022 roku znakomity zawodnik plasował się w Zakopanem dopiero w trzeciej dziesiątce stawki.

Benjamin Oestvold PKZakopane2021 fotJuliaPiatkowska3 300x200 - Norwegowie bez Roberta Johanssona w Zakopanem. Problemy zdrowotne 32-latka
Benjamin Østvold (fot. Julia Piątkowska)

Bardzo dobrze zeszłoroczne zmagania w stolicy polskich Tatr może za to wspominać Marius Lindvik, który w konkursie indywidualnym okazał się najlepszy. Oczywiście tej dwójki nie zabraknie w Polsce także i tym razem. Norweski sztab szkoleniowy nie wykorzysta jednak w pełni siedmioosobowej kwoty startowej, ponieważ Stöckl zdecydował się zabrać do Zakopanego sześciu zawodników. Poza Granerudem i Lindvikiem, ekipę uzupełnią Daniel-André Tande, Johann André Forfang, Kristoffer Eriksen Sundal oraz Benjamin Østvold. Ten ostatni uzyskał nominację do zawodów Pucharu Świata po udanych startach w „drugoligowym” Pucharze Kontynentalnym, którego jest zresztą liderem. Warto wspomnieć, że jest także nieoficjalnym rekordzistą Wielkiej Krokwi – podczas zawodów PK w 2021 roku ustał tam skok na odległość 150 metrów.

Na Wielkiej Krokwi zabraknie jednak 32-letniego Roberta Johanssona. Doświadczony zawodnik, który w pucharowej „generalce” zajmuje dwunaste miejsce narzekał w ostatnich dniach na problemy zdrowotne. Może to być pokłosiem jednej z operacji, której poddał się wiosną 2022 roku. Norweg zdecydował się na interwencję chirurgiczną w związku z bólem pleców, który utrudniał mu nawet codzienne funkcjonowanie. Po rehabilitacji udało mu się wrócić do pełni sił, jednak ostatnio kłopoty zaczął mu sprawiać ból prawej nogi. – Przejście przez dwie operacje pleców może mieć swoje konsekwencje. Nie odczuwam żadnego bólu pleców, ale zmagam się z prawą nogą. Staram się, żeby wszystko znów dobrze działało – powiedział portalowi Dagbladet.no. Zgodnie z informacjami docierającymi z Norwegii, Johansson powinien powrócić do pucharowej rywalizacji już na kolejnym etapie sezonu, w japońskim Sapporo (20-22 stycznia).

 

Skład reprezentacji Norwegii na PŚ w Zakopanem:

 • Halvor Egner Granerud (3. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Marius Lindvik (12. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Johann André Forfang (17. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Daniel-André Tande (21. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Kristoffer Eriksen Sundal (31. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Benjamin Østvold.

 

Program zawodów (transmisje):

 • 13 stycznia 2023 r. (piątek):
  • 11:00 – odprawa techniczna,
  • 15:30 – oficjalny trening,
  • 18:00 – kwalifikacje (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, Player).
 • 14 stycznia 2023 r. (sobota):
  • 15:00 – seria próbna,
  • 16:00 – konkurs drużynowy (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, Player).
 • 15 stycznia 2023 r. (niedziela):
  • 15:00 – seria próbna,
  • 16:00 – konkurs indywidualny (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, Player).

 

Bartosz Leja,
źródło: Dagbladet.no

 

Dodaj komentarz