You are currently viewing Dwie polskie drużyny z medalami Uniwersjady. Niżnik: „Powiedziałem sobie keep calm i poszło”
Polscy medaliści, od lewej: Jojko, Rajda, Konderla, Niżnik (fot. Paweł Skraba)

Dwie polskie drużyny z medalami Uniwersjady. Niżnik: „Powiedziałem sobie keep calm i poszło”

Jedne zawody drużynowe i dwie reprezentacje Polski na pozycjach medalowych… Takie rzeczy tylko na Zimowej Uniwersjadzie. Podczas konkursu mikstów w amerykańskim Lake Placid, po złote medale sięgnęli Nicole Konderla oraz Adam Niżnik, a brąz zdobyli Kinga Rajda i Szymon Jojko. Co ciekawe, ze słów Biało-Czerwonych wynikało, że większy stres towarzyszył… skoczkom. – Brakowało mi tego medalu, bo po indywidualnym konkursie poszły nawet łzy. Powiedziałem sobie „keep calm” i poszło – mówił Niżnik.

 

AdamNiznik NicoleKonderla PawelSkraba3 300x200 - Dwie polskie drużyny z medalami Uniwersjady. Niżnik: "Powiedziałem sobie keep calm i poszło"
Adam Niżnik i Nicole Konderla (fot. Paweł Skraba)

Po indywidualnych zawodach kobiet i mężczyzn wiedzieliśmy, że obsada konkursu mikstów, mówiąc delikatnie, nie będzie zachwycać. Na starcie pojawiło się zaledwie sześć duetów z czterech państw (Japonii, Kazachstanu, Polski i Stanów Zjednoczonych). Taka sytuacja była możliwa dzięki dopuszczeniu do rywalizacji dwóch drużyn z Polski i Japonii.

Po drugi złoty medal podczas trwającej Uniwersjady sięgnęła Nicole Konderla, która startowała w parze z Adamem Niżnikiem. Duet zawodniczki kadry kobiet oraz zawodnika kadry młodzieżowej pozwolił na bardzo przekonujące zwycięstwo nad drugimi Japończykami o 16,3 punktu. – Mimo że krótsze, to te skoki były lepsze niż w konkursie indywidualnym. Jest jeszcze dużo rezerw, więc mam nadzieję, że się jeszcze rozkręcę – mówiła Konderla po dwóch próbach na odległość 89 metrów. 21-latka ma jeszcze szansę na wywalczenie trzeciego złota w Lake Placid. Z piątku na sobotę odbędzie się tam drużynowy konkurs kobiet.

20-letni Niżnik, który skoczył 91,5 oraz 91 metrów okazał zgromadził drugą łączną notę całych zawodów, ustępując tylko indywidualnemu mistrzowi z Kazachstanu, Daniłowi Wasiljewowi. – Brakowało mi tego medalu. To był mój cel, przyjechać tu i go zdobyć. Zrobiłem wszystko co w mojej mocy. Po indywidualnym konkursie poszły mi nawet łzy, ale cieszyłem się ze skoków, bo zrobiłem kawał dobrej roboty po skokach treningowych – komentował. Wspomniał także o sytuacji pod koniec konkursu, która mogła zaważyć na końcowym rezultacie. – Pierwszy raz jak siedziałem na belce, miałem więcej stresu niż za drugim razem. Jak mnie ściągnęli z belki, zamknąłem oczy, powiedziałem sobie „keep calm” i poszło.

AdamNiznik NicoleKonderla PawelSkraba2 300x200 - Dwie polskie drużyny z medalami Uniwersjady. Niżnik: "Powiedziałem sobie keep calm i poszło"
Adam Niżnik i Nicole Konderla (fot. Paweł Skraba)

Po brązowy medal w mieszanej rozgrywce sięgnęli Kinga Rajda oraz Szymon Jojko. 22-letnia kadrowiczka walcząca od początku sezonu o powrót do dobrej dyspozycji podkreśliła, że start w Zimowej Uniwersjadzie może jej dodać pewności siebie. – Taki wynik jak miejsce na podium zawsze jest świetny. Mieliśmy dzisiaj troszkę problemów ze skokami, ale mimo tego daliśmy sobie rade i jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. Powinniśmy się cieszyć. Kobiety lubią brąz – mówiła po skokach na 82,5 oraz 85,5 metra.

Jej kolega z drużyny, Szymon Jojko, w konkursie uzyskał 80,5 i 83 metry. Sam przyznał, że jego próby pozostawiały sporo do życzenia. – Warunki były raczej dobre, wydaje mi się, że było w miarę sprawiedliwie. Jest bardzo fajnie, bo w sumie to moje pierwsze takie zawody, bardzo się cieszę, że mogłem tu przyjechać. Trochę nie do końca jestem zadowolony ze skoków, ale udało się zdobyć brąz – mówił 21-latek, który po przerwie spowodowanej kontuzją kolana w latach 2020-2021, na początku sezonu 2022/2023 wypadł z kadry młodzieżowej. Dodajmy, że w nocy z piątku na sobotę (polskiego czasu) o drużynowe medale powalczą także skoczkowie. Przed Niżnikiem i Jojką jest zatem kolejna szansa na zapisanie się w historii Zimowej Uniwersjady.

 

Bartosz Leja,
źródło: Biuro Prasowe AZS Zakopane

 

Dodaj komentarz