You are currently viewing Sophie Sorschag reprezentantką Kosowa! Austriaczka zmieniła barwy, aby kontynuować karierę
Sophie Sorschag (fot. Julia Piątkowska)

Sophie Sorschag reprezentantką Kosowa! Austriaczka zmieniła barwy, aby kontynuować karierę

Sophie Sorschag, która w 2022 roku reprezentowała Austrię podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, będzie kontynuowała swoją karierę jako zawodniczka Kosowa. 24-latka była jedną z najlepiej zapowiadających się austriackich zawodniczek, jednak po konflikcie z rodzimą federacją narciarską postanowiła zmienić barwy narodowe.

 

Jesienią media obiegła informacja o zamiarach zmiany obywatelstwa austriackiej skoczkini. Sorschag po kontuzji kolana i uszkodzeniu wiązania krzyżowego, pobocznego i łąkotki w Brotterode w 2022 roku postanowiła poddać się operacji i długotrwałej rehabilitacji. Jak później stwierdziła, nie otrzymała wystarczającego wsparcia od Austriackiego Związku Narciarskiego (ÖSV), aby móc w dobrych warunkach kontynuować karierę. – Niestety drzwi w Austrii są dla mnie zamknięte. 27 kwietnia zostałam wyrzucona ze struktur kadrowych federacji, będąc do tego zupełnie nieprzygotowana. Z tego powodu, a także dlatego, że nadal chcę uprawiać mój ukochany sport, musiałam zacząć ubiegać się o zmianę narodowości – mówiła kilka miesięcy temu w rozmowie z dziennikiem Kronen Zeitung.

Austriaczka potwierdzała, że prowadzi rozmowy z kilkoma związkami narciarskimi m.in. z Finlandii, Szwecji i Eestonii, ale dzisiaj ku zaskoczeniu wielu kibiców, Komitet Olimpijski Kosowa poinformował, że Sorschag przyjmie obywatelstwo tego kraju i będzie go reprezentować na arenie międzynarodowej. – Porozumienie między liderami FSK (Federacja Narciarska Kosowa), prezesem Milaim Kelmendim, wiceprezydentem Bujar Turjaką i zespołem Sorschag zostało osiągnięte dzisiaj w słoweńskiej Lublanie – podano na Instagramie. Warto podkreslić, że aktualnie indywidualnym trenerem 24-letniej zawodniczki jest właśnie słoweński szkoleniowiec Jure Radelj.

Kiedy utalentowana skoczkini otrzyma zielone światło od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), będziemy świadkami zarówno jej debiutu w nowych barwach jak i premierowego startu reprezentantki Kosowa w skokach narciarskich. Tym samym na międzynarodowej arenie bardzo niespodziewanie pojawią sie nowe barwy.

Przypomnijmy, że jak dotąd życiowym sezonem Sophie Sorschag był ten z zimy 2020/2021. Wówczas Austriaczka punktowała w każdym z konkursów Pucharu Świata. Najwyżej uplasowała się w Titisee-Neustadt gdzie była siódma, a finalnie w klasyfikacji generalnej zameldowała się na dwunastej pozycji. Ponadto podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie, wraz z Chiarą Hölzl, Danielą Iraschko-Stolz i Maritą Kramer, zdobyła złoty medal w rywalizacji drużynowej. Sorschag ma na swoim koncie jedno drużynowe podium PŚ, a także osiem podiów Pucharu Kontynentalnego i trzy wywalczone w cyklu FIS Cup.

 

Oliwia Dela,
źródło: instagram.com/kosovoolympiccommittee / Kronen Zeitung / informacja własna

 

Dodaj komentarz