You are currently viewing Polki z workiem medali na Uniwersjadzie. Cieślar: „Cieszę się, że jesteśmy tu razem jako drużyna”
Paulina Cieślar i Anna Twardosz (fot. Paweł Skraba)

Polki z workiem medali na Uniwersjadzie. Cieślar: „Cieszę się, że jesteśmy tu razem jako drużyna”

Polskie skoczkinie bardzo udanym akcentem zakończyły starty w Zimowej Uniwersjadzie w amerykańskim Lake Placid. W rywalizacji drużynowej po złoto sięgnęły Nicole Konderla i Kinga Rajda, a srebro wywalczyły Paulina Cieślar oraz Anna Twardosz. Nasze reprezentantki wrócą do kraju z dziewięcioma medalami. – Muszę to jakoś mądrze opakować, ale warto zapłacić ten nadbagaż – mówiła po żeńskiej drużynówce Konderla, która zgarnęła łącznie cztery krążki.

 

NicoleKonderla UniLakePlacid2023 fotPawelSkraba 300x200 - Polki z workiem medali na Uniwersjadzie. Cieślar: "Cieszę się, że jesteśmy tu razem jako drużyna"
Nicole Konderla (fot. Paweł Skraba)

Polki zdominowały rywalizację na normalnej skoczni HS-100 (K-90) w Lake Placid. Po zajęciu czołowych lokat w poprzednich konkursach, w zawodach drużynowych zajęły dwa najwyższe stopnie podium. Złoto wywalczyły wspólnie Nicole Konderla i Kinga Rajda, a nieco niespodziewanie lepsze próby (87,0 / 88,0 m) oddała druga z tego duetu, zdobywając zresztą najwyższą notę indywidualną. Niezbędne były oczywiście także punkty pierwszej z nich (85,5 / 86,0 m). – Pierwszy skok w moim wykonaniu był trochę zepsuty przez pozycję najazdową, ale drugi udało się już poprawić. Bardzo się cieszę, że Kinga też dobrze dziś skakała i udało się ten medal wywalczyć – komentowała Konderla.

Tej zimy w mediach nie brakowało informacji, że obie kadrowiczki nie pałają do siebie wielką sympatią. Wydaje się jednak, że w trakcie Uniwersjady polskie skoki narciarskie kobiet mogły zaprezentować swoją pozytywną twarz i choćby zewnętrzną jedność. A jeszcze lepiej, gdyby sukcesy i radość przywiezione z Uniwersjady, pomogły całym żeńskim skokom narciarskim w Polsce wykonać nowe otwarcie. I pokazały (także tym najmłodszym), że da się zdobywać międzynarodowe laury, także wspólnie. O takim scenariuszu mogą świadczyć krótkie i proste słowa napisane przez Konderlę w poniższym poście: „Dziękuję Kinga„. Oczywiście nie brakuje głosów mówiących o wyjątkowo słabej obsadzie zawodów. Trudno się z tym faktem nie zgodzić, jednak Polki poleciały do Stanów Zjednoczonych z konkretnymi medalowymi celami, czego zresztą nie ukrywały. Pomimo niewielkiej liczby rywalek, doświadczenie imprezy rangi mistrzowskiej, w której zdobywa się miejsca na podium i zwycięstwa, może w przyszłości okazać się bardzo cenne i procentować w znacznie ważniejszych konkursach.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KONDERLA Nicole (@konderlanicole)

KIngaRajda UniwersjadaLakePlacid2023 lot fotPZNPawelSkraba 300x200 - Polki z workiem medali na Uniwersjadzie. Cieślar: "Cieszę się, że jesteśmy tu razem jako drużyna"
Kinga Rajda (fot. Paweł Skraba)

To wspaniałe. Jesteśmy tutaj nie tylko my, ale są też inne dziewczyny. Wynik który osiągnęłyśmy, jest świetny. Jestem troszkę zmęczona, aczkolwiek zapamiętam to jako bardzo dobry czas. Moje skoki może nie były najlepsze, nie udało mi się przenieść prób z treningów, które miałam w Szczyrku, ale chciałam po prostu mocno się tutaj cieszyć – podkreślała Rajda, która od początku sezonu nie zdołała jeszcze ani razu awansować do finałowej serii konkursów Pucharu Świata. Konderli ta sztuka udała się dwukrotnie, dzięki 27. miejscu w Lillehammer i 29. pozycji w Ljubnie. Z Lake Placid 21-latka przywiezie aż cztery medale. Wśród jej zdobyczy są trzy złota (z konkursu indywidualnego, drużynowego oraz ze zmagań mikstów) oraz jedno srebro (z konkursu sztafety mieszanej). – Muszę to jakoś mądrze opakować, ale warto zapłacić ten nadbagaż – śmiała się przed wylotem do Europy. Dodajmy, że 22-letnia Rajda powiększyła swój medalowy dorobek o trzy medale – jeden złoty (z drużynówki) oraz dwa brązowe (z konkursu indywidualnego oraz z rywalizacji mikstów).

O ile dla wymienionej dwójki medale w takiej stawce powinny być formalnością, o tyle w przypadku 21-letniej Pauliny Cieślar i niespełna 22-letniej Anny Twardosz kibice nie mieli tak wysokich oczekiwań. Na starcie pojawiły sie wszak całkiem solidne Japonki. Mimo tego w żeńskiej drużynówce obie skakały na tyle daleko, że zdobyły srebrne medale. – Było gorąco, ale mówiąc szczerze jestem zadowolona, bo nie spodziewałam się, że tak fajnie się dla mnie ta Uniwersjada zakończy. Było blisko, walczyłyśmy dzielnie i dzisiaj wywalczyłyśmy z Anią drugie miejsce – mówiła z uśmiechem po skokach na 84,5 i 80 metrów. W jednoczących słowach odniosła się także do zwycięstwa koleżanek. – Gratulujemy Kindze i Nicole, bo też zrobiły super robotę i jesteśmy z nich na sto procent dumne. Cieszę się, że jesteśmy tutaj wszystkie razem, jako drużyna.

Anna Twardosz, która w konkursie uzyskała 80 i 81,5 metra, była z kolei zachwycona atmosferą panującą w Lake Placid. – Mega się cieszę, bo to jest jednak medal. Przyjechałam tu z nadzieją, że go zdobędę… i jest. Tutaj jest tak fajna atmosfera, jakby się było na prawdziwej olimpiadzie. Podoba mi się tu i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się wystartować w Uniwersjadzie – przyznała.

Po zakończeniu rywalizacji w skokach narciarskich możemy już podsumować, że w historii tej imprezy reprezentanci Polski stawali na podium 27 razy. Szczegóły poniżej.

 

Medalowe pozycje Polski na Zimowych Uniwersjadach (skoki narciarskie):

  miejsce i rok skocznia / zawody zawodnik / drużyna
złoto Chonju / Muju 1997 normalna
indywidualne M
Łukasz Kruczek
złoto Poprad / Szczyrbskie Jezioro 1999 normalna
indywidualne M
Łukasz Kruczek
złoto Zakopane 2001 normalna
indywidualne M
Łukasz Kruczek
złoto Zakopane 2001 duża
indywidualne M
Łukasz Kruczek
złoto Trydent / Predazzo 2013 normalna
duża M
Krzysztof Biegun
złoto Trydent / Predazzo 2013 normalna
drużynowe M
Aleksander Zniszczoł
Bartłomiej Kłusek
Krzysztof Biegun
złoto Lake Placid 2023 normalna
indywidualne K
Nicole Konderla
złoto Lake Placid 2023 normalna
drużynowe K+M
Nicole Konderla
Adam Niżnik
złoto Lake Placid 2023 normalna
drużynowe K
Kinga Rajda
Nicole Konderla
srebro Sestriere 1966 normalna
indywidualne M
Andrzej Sztolf
srebro Sofia / Borowec 1989 normalna
indywidualne M
Jarosław Mądry
srebro Zakopane 1993 normalna
indywidualne M
Bartłomiej Gąsienica-Sieczka
srebro Innsbruck / Seefeld 2005 normalna
drużynowe M
Grzegorz Sobczyk
Rafał Śliż
Marcin Bachleda
Krystian Długopolski
srebro Harbin / Yabuli 2009 normalna
indywidualne M
Marcin Bachleda
srebro Erzurum 2011 normalna
indywidualne M
Maciej Kot
srebro Erzurum 2011 duża
indywidualne M
Maciej Kot
srebro Trydent / Predazzo 2013 normalna
indywidualne M
Krzysztof Biegun
srebro Lake Placid 2023 normalna
drużynowe K
Paulina Cieślar
Anna Twardosz
brąz Szpindlerowy Młyn 1964 normalna
indywidualne M
Andrzej Sztolf
brąz Zakopane 1993 normalna
drużynowe M
Jarosław Mądry
Bartłomiej Gąsienica-Sieczka
Stanisław Ustupski
Marek Tucznio
brąz Tarvisio 2003 normalna
indywidualne M
Krystian Długopolski
brąz Tarvisio 2003 normalna
drużynowe M
Grzegorz Śliwka
Łukasz Kruczek
Krystian Długopolski
brąz Erzurum 2011 normalna
drużynowe M
Jakub Kot
Wojciech Gąsienica-Kotelnicki
Maciej Kot
brąz Szczyrbskie Jezioro 2015 normalna
drużynowe M
Andrzej Zapotoczny
Stanisław Biela
Jakub Kot
brąz Ałmaty 2017 normalna
drużynowe M
Krzysztof Miętus
Stanisław Biela
Przemysław Kantyka
brąz Lake Placid 2023 normalna
indywidualne K
Kinga Rajda
brąz Lake Placid 2023 normalna
drużynowe K+M
Kinga Rajda
Szymon Jojko

 

Bartosz Leja,
źródło: Biuro Prasowe AZS Zakopane / informacja własna

 

Dodaj komentarz