You are currently viewing Zmiana w składzie Austriaków na loty w Bad Mitterndorf. Grypa w ekipie Widhölzla [AKTUALIZACJA]
Austriaccy skoczkowie, od lewej: Kraft, Tschofenig, Hayböck (fot. Julia Piątkowska)

Zmiana w składzie Austriaków na loty w Bad Mitterndorf. Grypa w ekipie Widhölzla [AKTUALIZACJA]

Austriacki Związek Narciarski w środę ogłosił kadry na nadchodzące konkursy lotów narciarskich w Bad Mitterndorf oraz na Puchar Świata Pań w Hinterzarten. Na Kulm wystartuje łącznie trzynastoosobowa kadra Austriaków, która początkowo miała się składać z siódemki startującej ostatnio w Sapporo. Niestety infekcja grypowa storpedowała plany trenera Andreasa Widhölzla, który musiał zrezygnować z aż trzech podopiecznych.

 

Trzech austriackich asów i grypa

DanielTschofenig 2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Zmiana w składzie Austriaków na loty w Bad Mitterndorf. Grypa w ekipie Widhölzla [AKTUALIZACJA]
Daniel Tschofenig (fot. Julia Piątkowska)

Austriacy przystępują na własnej ziemi do pierwszej tej zimy rywalizacji w lotach narciarskich. Po trzech latach przerwy Puchar Świata powraca do Bad Mitterndorf. Andreas Widhölzl powołał tym samym łącznie 13 zawodników, wykorzystując możliwość skorzystania z kwoty krajowej. Początkowo trzon zespołu gospodarzy stanowili: Clemens Aigner, Manuel Fettner, Michael Hayböck, Jan Hörl, Clemens Leitner, Stefan Kraft, Daniel Tschofenig. Niestety w czwartkowe popołudnie Austriacki Związek Narciarski poinformował o zmianach w składzie. W związku z tym, że Tschofenig, Hayböck i Aigner (zajmujący 9., 10. i 32. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ) odczuwali dolegliwości związane z infekcją grypopodobną, sztab szkoleniowy był zmuszony do zmian. Tę trójkę zastąpili: Hannes Lanerer, Maximilian Ortner oraz Markus Rupitsch. Ponadto ekipę uzupełnili wcześniej nominowani zawodnicy, czyli: Philipp Aschenwald, Francisco Mörth, Markus Müller, Stefan Rainer, Maximilian Steiner i Ulrich Wohlgenannt.

Jak poinformował ponadto portal Krone.at, nie najlepiej czuł się w ostatnich dniach także Stefan Kraft, który z tego względu odpuścił dwa dni treningów. Jego start stoi pod znakiem zapytania, jednak 29-latek znalazł się na liście startowej piątkowych kwalifikacji.

Dla Krafta, najwyżej sklasyfikowanego z Austriaków, ostatnie tygodnie były pasmem dobrych rezultatów. W Zakopanem wraz z drużyną stanął na najwyższym stopniu podium, a kolejnego dnia indywidualnie był trzeci. W Sapporo zwyciężył w drugim z trzech konkursów. – Pierwsze loty narciarskie w sezonie to zawsze coś wyjątkowego. Zawsze jest trochę nerwów, jest większe napięcie. W tej chwili skaczę bardzo stabilnie i latam bardzo dobrze. Oczywiście mam nadzieję, że przed własną publicznością będzie jeszcze lepiej. Kulm słynie z rewelacyjnej atmosfery. Mam nadzieję, że przyjdzie wielu kibiców, którzy będą nas dopingować. Uważam, że jestem jednym z najlepszych lotników. Należę do tego grona, nawet jeśli wielu innych jest obecnie w bardzo dobrej formie – komentuje swoją dyspozycję Stefan Kraft.

Skoczkowie i sztab szkoleniowy wykonali świetną robotę w Japonii. Stefan po raz kolejny znalazł się na najwyższym stopniu podium, to był nasz cel, a prowadzenie w Pucharze Narodów jeszcze się umocniło. To daje nam dobry impuls przed rywalizacjami na Kulm, przy, miejmy nadzieję, pełnych trybunach. W tej chwili odnotowujemy bardzo dobre wyniki wśród naszych czołowych zawodników. Nie mogę się też doczekać występu skoczków z grupy narodowej – mówił trener Andreas Widhölzl dla ÖSV. Z grona skoczków powołanych w ramach grupy krajowej najbardziej wyróżniali się w ostatnim czasie Maximilian Steiner oraz Ulrich Wohlgenannt, którzy dwóch konkursach Pucharu Kontynentalnego w Eisenerz stawali na podium i wygrali po jednym z nich. W obu przypadkach tuż za podium plasował się kolejny z powołanych, Stefan Rainer.

 

Austriaczki bez Kramer w Hinterzarten

MaritaKramer Wisla2022 fotPZN 300x200 - Zmiana w składzie Austriaków na loty w Bad Mitterndorf. Grypa w ekipie Widhölzla [AKTUALIZACJA]
Marita Kramer (fot. PZN)

Zaskakującą decyzję ogłosił w środowe przedpołudnie Austriacki Związek Narciarski (ÖSV)W nadchodzących konkursach w Hinterzarten nie weźmie udziału zdobywczyni Kryształowej Kuli za poprzedni sezon, Marita Kramer. W ostatnim czasie jednak wyniki Austriaczki pochodzącej z Holandii odbiegały od tych, do których nas przyzwyczaiła w poprzednich sezonach. Od początku obecnej zimy aż do domowych rywalizacji w Villach, 21-latka w większości przypadków nie wypadała z najlepszej dziesiątki. Na podium dwukrotnie meldowała się indywidualne (Wisła, Lillehammer) i raz w mikście (Titisee-Neustadt). Jednakże w Ljubnie i podczas japońskiego tournee najczęściej plasowała się już w drugiej dziesiątce, co było niespotykanym wcześniej widokiem. Ponadto zabrakło jej w składzie na pierwszy konkurs duetów pań w Zao. – Marita fizycznie nie jest w takiej dyspozycji, w jakiej chciałaby być. Dajemy jej teraz czas na przygotowanie się do nadchodzących, najważniejszych wydarzeń sezonu dzięki indywidualnemu treningowi – wyjaśnia trener Harald Rodlauer. Jej przerwa od Pucharu Świata ma potrwać przynajmniej tydzień. 

Do Niemiec tym samym wybierają się zaledwie cztery zawodniczki. Są to Eva Pinkelnig, Chiara Kreuzer, Jacqueline Seifriedsberger i Hannah Wiegele. Eva Pinkelnig pozostaje liderką PŚ Pań. W Ljubnie przypieczętowała zwycięstwo w Turnieju Sylwestrowym, a w Japonii ani razu nie zeszła z podium. Ponadto zwyciężyła w drugim konkursie indywidualnym w Zao, a dzień wcześniej, wraz z Chiarą Kreuzer, triumfowała w rywalizacji duetów. Sama Kreuzer także indywidualnie stanęła na podium wraz z Pinkelnig w pierwszym konkursie na skoczni Yamagata. – Bardzo dobrze wykorzystałam wolny tydzień i porządnie zregenerowałam się w ostatnich dniach. Nabrałam sił w gronie rodzinnym, a przede wszystkim w otoczeniu przyrody, gdyż również u nas w Austrii nareszcie wróciła zima. Z niecierpliwością czekam na Hinterzarten. Nigdy nie skakałam tam zimą. Kilka lat temu skakałam tam w lato i dobrze sobie poradziłam. Z niecierpliwością czekam na nowe wyzwanie. Strategia jest taka sama, jak poprzednio. Wyszła mi niesamowicie dobrze – mówiła dla ÖSV Eva Pinkelnig.

 

Skład żeńskiej reprezentacji Austrii na PŚ Pań w Hinterzarten (28-29 stycznia):

 • Eva Pinkelnig (1. miejsce w PŚ Pań 22/23),
 • Chiara Kreuzer (9. miejsce w PŚ Pań 22/23),
 • Jacqueline Seifriedsberger (26. miejsce w PŚ Pań 22/23),
 • Hannah Wiegele (35. miejsce w PŚ Pań 22/23).

Skład męskiej reprezentacji Austrii na PŚ w Bad Mitterndorf (28-29 stycznia):

 • Stefan Kraft (4. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Manuel Fettner (6. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Jan Hörl (12. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Philipp Aschenwald (30. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Clemen Leitner (36. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Markus Müller (52. miejsce w  PŚ 2022/2023),
 • Maximilian Ortner (56. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Hannes Landerer,
 • Francisco Mörth,
 • Stefan Rainer,
 • Markus Rupitsch,
 • Maximilian Steiner,
 • Ulrich Wohlgenannt.
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez kraftstefan (@kraftstefan)

 

Karol Cześnik
Źródło: ÖSV

Dodaj komentarz