Faworyt gospodarzy Stefan Kraft wygrał kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w austriackim Bad Mitterndorf. Drugie miejsce zajął autor najdłuższego lotu, Słoweniec Timi Zajc (239,5 m), a najlepszą trójkę uzupełnił najmocniejszy z Polaków, Piotr Żyła. Rundę eliminacyjną pomyślnie przebrnęło czterech reprezentantów naszego kraju.
Najmocniejszym zawodnikiem kwalifikacji na Kulm-Skiflugschanze (K-200 / HS-235) okazał się Stefan Kraft, który poszybował 225,5 metra. 29-letni Austriak korzystał z 13. belki najazdowej i mając bardzo nieznaczny wiatr pod narty (0,08 m/s) zgromadził 239,2 punktu. Aż 239,5 metra poleciał z kolei Timi Zajc, który jednak startował z dłuższego rozbiegu (nr 14), a także mógł liczyć na bardziej korzystny podmuch (0,37 m/s). 22-letni Słoweniec stracił do Austriaka zaledwie 0,3 punktu. W najlepszej trójce zmieścił się jeszcze Piotr Żyła, który w Bad Mitterndorf jest jak dotąd naszym najmocniejszym reprezentantem. 36-latek podobnie jak Kraft uzyskał 225,5 metra, jednak miał niższe noty za styl, a także więcej odjętych punktów za korzystne warunki wietrzne (0,24 m/s).
Tuż za czołową trójką wylądował świeżo upieczony lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i PŚ w lotach, Norweg Halvor Egner Granerud (225,0 m), a piąty był Niemiec Andreas Wellinger (224,0 m). Pierwszą szóstkę uzupełnił następny z podopiecznych trenera Thomasa Thurnbichlera, Dawid Kubacki. Wicelider pucharowej generalki (który wczoraj utracił żółty plastron lidera) lądował na 224. metrze. Poza wspomnianymi dwoma Polakami, awans do pierwszej kolejki niedzielnego konkursu wywalczyli: lądujący zaledwie metr przed rekordem życiowym Aleksander Zniszczoł (221,5 m / 17. miejsce) oraz Kamil Stoch (219,0 m / 19. miejsce). Niestety podobnie jak w piątek, kwalifikacyjnego sita nie przebrnął Jakub Wolny (192,5 m / 44. miejsce).
Wśród rezultatów 57 startujących zawodników, warto odnotować próbę Yevhena Marusiaka. 22-letni Ukrainiec uzyskał 210 metrów, zatem o 9,5 metra pobił nie tylko własną życiówkę, ale jednocześnie rekord Ukrainy.
Początek pierwszej serii konkursowej jest zaplanowany na godzinę 14:15. Transmisję obejrzycie w TVN, Eurosporcie 1 oraz na platformie Player.pl. Tekstowa relacja LIVE jest dostępna na SkokiPolska.pl >>>
Wyniki kwalifikacji:
zawodnik | kraj | belka | wiatr (m/s) |
odległość | punkty | status | |
1 | Stefan Kraft | AUT | 13 | 0,08 | 225,5 m | 239.2 | Q |
2 | Timi Zajc | SLO | 14 | 0,37 | 239,5 m | 238.9 | Q |
3 | Piotr Żyła | POL | 13 | 0,24 | 225,5 m | 231.9 | Q |
4 | Halvor Egner Granerud | NOR | 13 | 0,34 | 225,0 m | 229.4 | Q |
5 | Andreas Wellinger | GER | 14 | 0,25 | 224,0 m | 228.5 | Q |
6 | Dawid Kubacki | POL | 14 | 0,36 | 224,0 m | 225.9 | Q |
7 | Daniel Andre Tande | NOR | 15 | 0,23 | 225,0 m | 224.4 | Q |
8 | Marius Lindvik | NOR | 15 | 0,32 | 226,0 m | 224.3 | Q |
9 | Markus Eisenbichler | GER | 14 | 0,17 | 220,5 m | 223.0 | Q |
10 | Lovro Kos | SLO | 16 | -0,02 | 226,0 m | 222.3 | Q |
11 | Ziga Jelar | SLO | 14 | 0,15 | 217,0 m | 220.5 | Q |
12 | Domen Prevc | SLO | 13 | 0,21 | 212,5 m | 219.3 | Q |
13 | Gregor Deschwanden | SUI | 15 | 0,22 | 219,5 m | 216.4 | Q |
14 | Johann Andre Forfang | NOR | 16 | 0,19 | 220,5 m | 212.1 | Q |
15 | Aleksander Zniszczoł | POL | 16 | 0,28 | 221,5 m | 211.5 | Q |
16 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 15 | 0,19 | 214,5 m | 210.9 | Q |
17 | Kamil Stoch | POL | 16 | 0,23 | 219,0 m | 210.2 | Q |
18 | Manuel Fettner | AUT | 17 | 0,25 | 225,0 m | 209.9 | Q |
19 | Robert Johansson | NOR | 18 | 0,20 | 226,0 m | 209.3 | Q |
20 | Philipp Aschenwald | AUT | 18 | 0,35 | 226,0 m | 202.2 | Q |
21 | Anze Lanisek | SLO | 15 | 0,09 | 204,0 m | 199.7 | Q |
22 | Giovanni Bresadola | ITA | 19 | -0,35 | 217,5 m | 195.1 | Q |
23 | Yukiya Sato | JPN | 17 | 0,19 | 210,5 m | 191.9 | Q |
24 | Ulrich Wohlgenannt | AUT | 18 | 0,15 | 209,0 m | 187.6 | Q |
25 | Yevhen Marusiak | UKR | 19 | -0,22 | 210,0 m PB / NR * |
187.3 | Q |
26 | Stephan Leyhe | GER | 19 | 0,09 | 212,5 m | 186.2 | Q |
27 | Benjamin Oestvold | NOR | 17 | 0,27 | 206,5 m | 185.9 | Q |
28 | Alex Insam | ITA | 18 | 0,17 | 208,5 m | 185.8 | Q |
29 | Constantin Schmid | GER | 18 | 0,15 | 208,5 m | 185.5 | Q |
30 | Maximilian Steiner | AUT | 18 | 0,25 | 209,0 m | 185.2 | Q |
31 | Niko Kytosaho | FIN | 18 | 0,17 | 207,5 m | 183.6 | Q |
32 | Artti Aigro | EST | 19 | 0,02 | 209,0 m | 183.0 | Q |
33 | Jan Hoerl | AUT | 13 | 0,27 | 186,0 m | 182.6 | Q |
34 | Peter Prevc | SLO | 19 | -0,17 | 205,5 m | 182.3 | Q |
35 | Clemens Leitner | AUT | 17 | 0,16 | 202,0 m | 182.1 | Q |
36 | Naoki Nakamura | JPN | 19 | -0,23 | 204,5 m | 181.4 | Q |
37 | Dominik Peter | SUI | 18 | 0,22 | 203,5 m | 179.0 | Q |
38 | Zak Mogel | SLO | 19 | 0,25 | 205,5 m | 177.5 | Q |
39 | Kristoffer Eriksen Sundal | NOR | 19 | -0,12 | 202,0 m | 176.0 | Q |
40 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 19 | -0,21 | 200,0 m | 175.0 | Q |
41 | Casey Larson | USA | 19 | -0,20 | 198,0 m | 172.9 | NQ |
42 | Ren Nikaido | JPN | 19 | -0,06 | 197,5 m | 169.3 | NQ |
43 | Simon Ammannn | SUI | 19 | -0,01 | 197,5 m | 166.7 | NQ |
44 | Jakub Wolny | POL | 19 | -0,19 | 192,5 m | 166.1 | NQ |
45 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 19 | -0,44 | 189,0 m | 165.8 | NQ |
46 | Pius Paschke | GER | 19 | -0,11 | 194,0 m | 165.2 | NQ |
47 | Decker Dean | USA | 19 | -0,09 | 192,5 m | 162.4 | NQ |
48 | Taku Takeuchi | JPN | 18 | 0,27 | 191,0 m | 160.3 | NQ |
49 | Killian Peier | SUI | 19 | 0,28 | 187,5 m | 150.5 | NQ |
50 | Justin Lisso | GER | 19 | -0,10 | 181,0 m | 147.4 | NQ |
51 | Vitaliy Kalinichenko | UKR | 19 | -0,05 | 175,5 m | 136.7 | NQ |
52 | Keiichi Sato | JPN | 19 | -0,08 | 166,5 m | 128.5 | NQ |
53 | Muhammed Ali Bedir | TUR | 19 | -0,07 | 165,0 m | 123.5 | NQ |
54 | Eetu Nousiainen | FIN | 19 | -0,33 | 152,0 m | 114.5 | NQ |
55 | Filip Sakala | CZE | 19 | 0,06 | 156,0 m | 110.3 | NQ |
56 | Sabirzhan Muminov | KAZ | 19 | -0,20 | 136,5 m | 93.1 | NQ |
57 | Sergey Tkachenko | KAZ | 19 | -0,02 | 135,5 m | 83.5 | NQ |
DNS | Antti Aalto | FIN | nie wystartował | NQ |
* PB – personal best
* NR – national record
Bartosz Leja,
informacja własna