You are currently viewing Imponujący triumf Kathariny Althaus w trudnych warunkach. „Nie dałam się wyprowadzić z równowagi”
Katharina Althaus (fot. Stefanie Linden)

Imponujący triumf Kathariny Althaus w trudnych warunkach. „Nie dałam się wyprowadzić z równowagi”

Katharina Althaus zdominowała pierwszy z dwóch domowych konkursów na Rothausschanze w Hinterzarten. Jej przewaga nad drugą Emą Klinec wyniosła ponad 20 punktów! W najlepszej dziesiątce nie zabrakło również Seliny Freitag, która zajęła 5. miejsce. Niedzielna rywalizacja dla sobotniej triumfatorki już równie udana nie była.

 

KatharinaAlthaus TitiseeNeustadt2022winner fotStefanieLindenLOT 300x200 - Imponujący triumf Kathariny Althaus w trudnych warunkach. "Nie dałam się wyprowadzić z równowagi"
Katharina Althaus (fot. Stefanie Linden)

Dwukrotna indywidualna srebrna medalistka olimpijska znakomicie zaprezentowała się przed swoją publicznością na powracającej do Pucharu Świata Pań skoczni Rothausschanze (K-100/HS-111). Po niezbyt udanych kwalifikacjach, w których zajęła dopiero 20. lokatę, z przytupem rozpoczęła walkę o najwyższą lokatę w sobotnim konkursie. W pierwszej serii uzyskała 107 metrów i nad drugą na półmetku Sarą Takanashi miała znaczną przewagę, sięgającą blisko 15 punktów. W drugiej serii wykorzystała przetasowania, które miały miejsce za jej plecami i skokiem na na 102 metry przypieczętowała triumf na domowym terenie. Finalnie drugą tego dnia Emę Klinec (102 m/105,5 m) pokonała o 21,2 pkt. Sara Takanashi uplasowała się tuż za podium, natomiast pierwszy raz w najlepszej trójce Pucharu Świata zameldowała się Abigail Strate. Niemniej to Niemka była główną gwiazdą wieczoru, która zdeklasowała swoje rywalki. – Skok kwalifikacyjny nie był optymalny, ale zauważyłam również, że wiatr wtedy był nie do końca sprzyjający. Nie dałam się wyprowadzić z równowagi i odpowiednio przygotowałam się do konkursu. Skocznia mi odpowiada, szybko ją rozpoznałam i dostosowałam do niej swoje skoki. Bardzo się cieszę, że tak się to potoczyło – komentowała sobotni występ w wywiadzie dla Skispringen.com. – Drugi domowy Puchar Świata, drugie zwycięstwo – brak mi słów. To nie były łatwe zawody, ale moje skoki były świetne – cieszyła się na antenie ZDF.

Po konkursie wiele mówiło się o warunkach, jakie panowały na skoczni. – Niestety dzisiaj miałyśmy loterię wiatrową. Trzeba było mieć dużo szczęścia, żeby trafić na dobry wiatr – tłumaczyła Nika Križnar dla Sloski.si. W podobnym tonie wypowiadał się również jej trener, Zoran Zupančič. Takie same spostrzeżenia miał także szkoleniowiec Niemek. – Zwłaszcza w drugiej serii warunki nie były zbyt łatwe, ale ogólnie jako zespół dobrze się w tej sytuacji spisaliśmy – mówił Maximilian Mechler w rozmowie ze Skispringen.com. – Zawody były pokręcone. Nie wszyscy mogli trafić na te same warunki – komentowała Althaus na antenie ZDF. W sobotę zapunktowało łącznie siedem podopiecznych Maximiliana Mechlera. Wysokie, 5. miejsce wywalczyła Selina Freitag (97 m/99 m), a czternasta była Anna Rupprecht (96 m/88,5m), która po pierwszej serii stała przed wielką szansą na lokatę w najlepszej dziesiątce. Pod koniec drugiej dziesiątki uplasowała się Juliane Seyfarth (91 m/94,5 m), a w trzeciej dziesiątce znalazły się Luisa Görlich (85 m/84,5 m), Pauline Hessler (93 m/82 m) i Pia Lilian Kübler (88,5 m/86,5 m). Punktów nie zdobyła Josephin Laue (79,5 m).

Pauline Hessler 2  1 edited 300x200 - Imponujący triumf Kathariny Althaus w trudnych warunkach. "Nie dałam się wyprowadzić z równowagi"
Pauline Hessler (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

W niedzielę Katharinie Althaus nie udało się powtórzyć sukcesu z poprzedniego dnia, a ponadto wypadła poza najlepszą dziesiątkę konkursu. 26-latka uzyskała 99,5 oraz 96,5 metra, co przyniosło jej jedynie 14. lokatę. – Miało być lepiej, zwłaszcza po wczorajszym zwycięstwie. Niestety nie za każdym razem jest równie dobrze – mówiła nieco rozczarowana Katharina Althaus. Lepsze wyniki uzyskały ósma Selina Freitag (99 m/102 m) i trzynasta Pauline Hessler (104 m/100 m), dla której był to najlepszy rezultat w obecnym sezonie. Tuż za Althaus uplasowała Luisa Görlich (104 m/96 m), a drugą dziesiątkę zamknęła Anna Rupprecht (104 m/92 m). Punkty zdobyła jeszcze dwudziesta trzecia Juliane Seyfarth (97,5 m/90 m).

Przed Niemkami kolejne domowe zmagania. Już w piątek czeka na nich pierwsza z trzech rywalizacji, jaką jest konkurs drużyn mieszanych. Poprzedni mikst, który rozgrywany był w Titisee-Neustadt, zakończył się dla gospodarzy zajęciem najniższego stopnia podium. 3 lutego dostaną szansę na poprawienie tego wyniku. 4 i 5 lutego zawodniczki startować będą indywidualnie.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Katharina Althaus (@katharina_althaus)

 

Karol Cześnik
Źródło: Skispringen.com / ZDF / regiotrends.de

Dodaj komentarz