You are currently viewing Jure Radelj o przyszłych startach Sorschag: „Powinniśmy zobaczyć ją na skoczniach już w sezonie 23/24”
Sophie Sorschag (fot. Julia Piątkowska)

Jure Radelj o przyszłych startach Sorschag: „Powinniśmy zobaczyć ją na skoczniach już w sezonie 23/24”

Sophie Sorschag po tym, jak jej zdaniem nie otrzymała wystarczającego wsparcia od Austriackiego Związku Narciarskiego w czasie kontuzji, postanowiła ubiegać się o zmianę obywatelstwa. Na stole leżało kilka ofert, ale w końcu to Komitet Olimpijski Kosowa poinformował, że złota medalistka drużynowa z Mistrzostw Świata w Oberstdorfie sprzed dwóch lat będzie reprezentowała właśnie ich państwo. Trenerem indywidualnym zawodniczki będzie Słoweniec Jure Radelj.

 

Mistrzostwa Swiata Oberstdorf2021 duzaskocznia panie fotJuliaPiatkowska SophieSorschagLOT 300x200 - Jure Radelj o przyszłych startach Sorschag: "Powinniśmy zobaczyć ją na skoczniach już w sezonie 23/24"
Sophie Sorschag (fot. Julia Piątkowska)

Gdy drużynowa medalistka Mistrzostw Świata z 2021 roku Sophie Sorschag ogłosiła, że zmienia obywatelstwo i będzie reprezentować Kosowo, do mediów trafiła również informacja, że jej indywidualnym trenerem zostanie były słoweński skoczek, Jure Radelj. W zawodach najwyższej rangi debiutował w marcu 1993 roku podczas konkursu w Planicy, zajmując 56. miejsce. Jego najlepszy okres w karierze to sezon 2000/2001, kiedy to był dziewiętnasty w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. Życiowy wynik obecnego trenera Sorschag to 6. lokata w Kuopio 2 grudnia 2000 roku. Zapytany o to, które zawody ze swojej kariery pamięta najlepiej, odpowiedział: – Będą to konkursy w Park City, dokładniej próba przedolimpijska w ramach Pucharu Świata w 2001 roku. Niedziwne, bo wtedy Radelj prezentował się naprawdę dobrze w rywalizacji drużynowej, a dzień później w zmaganiach indywidualnych osiągnął jeden z lepszych rezultatów w karierze – 14. miejsce.

Słoweniec dokonał już analizy dyspozycji swojej podopiecznej. – Sophie jest w świetnej formie fizycznej, jednak musimy popracować i ustabilizować jej technikę – mówi. Mimo tego, że informacja o zmianie obywatelstwa rodowitej Austriaczki jest już oficjalna, to nie będzie mogła wystartować jeszcze w żadnych zawodach sezonu 2022/23. Ostatnie słowo w tej kwestii ma Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS). – Zgodnie z obecnymi zasadami, gdy paszport zostanie wydany, Sorschag będzie musiała wysłać wszystkie potrzebne dokumenty do FIS. Powinniśmy zobaczyć ją na skoczniach Pucharu Świata już w sezonie 2023/24 – przekonuje Radelj. Do tej pory trenował on m.in. reprezentacje Korei Południowej czy Chin. To pierwszy raz, gdy swój fach przekłada na współpracę indywidualną, tylko z jedną zawodniczką. – To nowe doświadczenie i wydaje mi się, że w ten sposób moja praca będzie bardziej wydajna – stwierdza Słoweniec.

Pochodzący z Lublany trener wyznaczył już cele swojej współpracy z Sophie Sorschag. – Pierwsze zadanie to oczywiście powrót do Pucharu Świata i startowanie w zawodach najwyższej rangi. Takie występy są zawsze ekscytujące, tym bardziej, gdy ma się na koncie dobre wyniki – wtedy chce się osiągać coraz większe sukcesy. Pozostałe cele mamy jasno określone przygotowania do Mistrzostw Świata oraz Igrzysk Olimpijskich. Ważne jest, by pozostać realistą i wraz z ciągłymi postępami trzymać się światowej czołówki – opowiada Radelj. Zmiana obywatelstwa i historyczna decyzja, jaką jest reprezentowanie Kosowa w skokach narciarskich, jest kamieniem milowym w karierze złotej medalistki w drużynie z Oberstdorfu. – Skakanie pod tą flagą to dla niej wielka motywacja, bo przecież dzięki temu ruchowi może kontynuować swoją karierę skoczkini, a zarazem dostąpić wielkiego zaszczytu, stawiając Kosowo na mapie jako nowe państwo w rodzinie skoków narciarskich – powiedział trener zawodniczki.

Przypomnijmy, że po raz ostatni w zawodach Pucharu Świata Sophie Sorschag pojawiła się na skoczni w Ljubnie w ramach Turnieju Sylwestrowego 1 stycznia 2022 roku, zajmując 18 miejsce. Największym dotychczasowym sukcesem zawodniczki jest wspomniany już drużynowy złoty medal z Mistrzostw Świata w Oberstdorfie, które odbyły się dwa lata temu. Czy Jure Radelj doprowadzi ją do kolejnych, być może większych sukcesów? Musimy uzbroić się w cierpliwość, bowiem pokażą nam to dopiero kolejne sezony.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: informacja własna

Dodaj komentarz