You are currently viewing MŚJ Whistler: Polacy ze srebrem Mistrzostw Świata Juniorów, złoto dla Austriaków!
Reprezentacja polskich juniorów (fot. archiwum Daniela Kwiatkowskiego)

Polscy skoczkowie w składzie Marcin Wróbel, Klemens Joniak, Kacper Tomasiak i Jan Habdas wywalczyli srebrny medal w konkursie drużynowym MŚJ w kanadyjskim Whistler. Zwyciężyła drużyna Austrii, która okazała się lepsza od Biało-Czerwonych o 5,8 punktu. Podium uzupełnili Słoweńcy, którzy do zwycięzców stracili już aż 46,7 punktu.

Polacy poradzili sobie z presją kandydatów do medalu konkursu drużynowego podczas Mistrzostw Świata Juniorów w kanadyjskim Whistler. Zgodnie z licznymi przewidywaniami, w których walkę o złoto miały stoczyć Austria i Polska, na półmetku konkursu na czele plasowali się ex aequo Biało-Czerwoni wraz z austriacką drużyną (która broniła tytułu wywalczonego przed rokiem w Zakopanem). Po pierwszej serii na trzecim miejscu dosyć niespodziewanie plasowali się Finowie, tracąc 29,3 pkt do liderujących drużyn.

Po serii finałowej Austriacy z przewagą 5,8 pkt wyprzedzili Polaków, tym samym broniąc tytułu Mistrzów Świata Juniorów z ubiegłego roku. Złoci medaliści w składzie Julijan Smid (96,5 / 98, 5 m), Louis Obersteiner (99,5 / 96,5 m), Stephan Embacher (102 / 98 m) oraz Jonas Schuster (96 / 98,5 m) po raz kolejny zdominowali konkurencję pokazując siłę austriackich skoków. Reprezentacja Polski w składzie Marcin Wróbel (94 / 92,5 m) , Klemens Joniak (98,5 / 98,5 m), Kacper Tomasiak (99 / 97 m) i Jan Habdas (99 / 99 m) po zaciekłej rywalizacji wywalczyła drugie miejsce zostając wicemistrzami świata. W porównaniu z wynikami z poprzedniego roku, gdzie Polacy zajęli piątą lokatę, dzisiejszy rezultat może być optymistycznym spojrzeniem w przyszłość polskich skoków narciarskich, zważywszy na fakt, iż po raz ostatni na podium juniorskiego czempionatu polska drużyna była… 9 lat temu. Wówczas Polacy zdobyli we włoskim Predazzo złoto. Podium uzupełniła Słowenia, która już jednak straciła do triumfatorów aż 46,7 pkt.

Tak długa przerwa od drużynowych juniorskich sukcesów, nie oznacza, że Biało-Czerwoni w przeszłości nie pokazywali się na wspomnianej imprezie ze znakomitej strony. Polacy w historii startów na MŚJ już kilkukrotnie meldowali się na podium. Medal przywieziony z Whistler będzie już piątym srebrem zdobytym w rywalizacji juniorskiego czempionatu. Ponadto Polacy w swoim dorobku mają jedno złoto z 2014 roku i dwa brązowe krążki z roku 2008 i 2009.