You are currently viewing PŚ Willingen: Halvor Egner Granerud wygrywa konkurs, Dawid Kubacki na podium!
Dawid Kubacki w Willingen (fot. PZN)

PŚ Willingen: Halvor Egner Granerud wygrywa konkurs, Dawid Kubacki na podium!

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Halvor Egner Granerud potwierdza swoją wyborną dyspozycję i pewnie wygrywa sobotnie zmagania na Mühlenkopfschanze (K-130 / HS-147). Norweg po próbach na odległość 149,5 i 138 metrów o 2,7 pkt zwyciężył nad drugim Anze Laniskiem (150,0 / 138,0 m). Podium uzupełnił wicelider Pucharu Świata Dawid Kubacki (147,0 / 137,0 m), a tuż za nim uplasował się Piotr Żyła (137,0 / 138,0 m).

Halvor Egner Granerud 1  300x200 - PŚ Willingen: Halvor Egner Granerud wygrywa konkurs, Dawid Kubacki na podium!
Halvor Egner Granerud (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Halvor Egner Granerud ponownie okazał się najlepszy w zawodach Pucharu Świata. Norweg zdołał utrzymać prowadzenie z pierwszej serii, mimo iż różnica nad drugim Anze Laniskiem zmalała z niemal 6 punktów, do niespełna trzech. Podium uzupełnił najlepiej spisujący się z reprezentacji Polski Dawid Kubacki, który do triumfatora stracił aż 15,3 pkt. Dla Graneruda jest to trzeci triumf z rzędu, a już siódmy w aktualnie trwającym sezonie. Ponadto podopieczny Alexandra Stoeckla nie schodzi z podium już od 11 konkursów pierwszej ligi.

Tuż za podium uplasował się Piotr Żyła, który po pierwszej kolejce plasował się na 11. pozycji, jednak skok w drugiej serii na 138 metr spowodował awans o siedem „oczek” i finalnie czwarte miejsce w konkursie. Na dalszych lokatach znaleźli się piąty Karl Geiger, szósty Ryoyu Kobayashi, siódmy Joahnn Andre Forfang, ósmy Stefan Kraft, dziewiąty Phillip Raimund, a czołową dziesiątkę zamknął Andreas Wellinger.

Pozostali Biało-Czerwoni uplasowali się w trzeciej dziesiątce. Paweł Wąsek odnotował spadek o jedną pozycję względem pierwszej serii i ostatecznie zakończył rywalizację na 21. pozycji. Kamil Stoch z kolei względem pierwszej kolejki awansował o jedną pozycję i finalnie uplasował się na 25. lokacie. Aleksander Zniszczoł nie zdołał utrzymać 17. miejsca z pierwszej serii i słabszy skok w finale (119 m) dał mu ostatecznie 27. pozycję.

Seria finałowa została przeprowadzona z 11. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Halvor Egner Granerud, który umocnił się na pozycji lidera. Norweg ma 152 punkty przewagi nad drugim Dawidem Kubackim i aż 346 nad trzecim Anze Laniskiem. W klasyfikacji Pucharu Narodów wciąż prowadzą Austriacy (3768 pkt), przed Norwegią (3276 pkt) i Polską (3061 pkt).

Klasyfikacja generalna PŚ dostępna jest TUTAJ>>>, a Pucharu Narodów TUTAJ>>>.