You are currently viewing Dwie zmiany w kadrze Polaków na Lake Placid! Do drużyny wraca medalista MŚJ z Whistler
Jan Habdas (fot. Anna Karczewska / PZN)

Dwie zmiany w kadrze Polaków na Lake Placid! Do drużyny wraca medalista MŚJ z Whistler

Polski Związek Narciarski ogłosił kadrę skoczków, która wybierze się do Stanów Zjednoczonych na nadchodzące zmagania Pucharu Świata. Do drużyny powraca po udanych Mistrzostwach Świata Juniorów w Whistler Jan Habdas, który w Kanadzie wywalczył dwa medale. Wraz z nim po przerwie powołany został Tomasz Pilch.

 

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami, w składzie na konkursy w Lake Placid zabraknie Kamila Stocha, który po zmaganiach w Willingen udał się do domu. – Najważniejszy jest teraz relaks. Kiedy głowa odpocznie, wróci do treningów z jasnym obrazem swojej sytuacji – informował w niedzielę Thomas Thurnbichler na antenie Eurosportu. Z drużyny wypada także Jakub Wolny, który wciąż nie może odbudować swojej dyspozycji i ma problemy z zakwalifikowaniem się do konkursów. Na 4 rywalizacje (Bad Mitterndorf, Willingen) ta sztuka udała mu się tylko raz.

W ich miejsce powołanych zostało dwóch młodszych skoczków, którzy po przerwie dostają kolejną szansę na pokazanie się w elicie. Jednym z nich jest Jan Habdas, który w ostatnich dniach skutecznie walczył w kanadyjskim Whistler o medale Mistrzostw Świata Juniorów. Jego łupem padł indywidualny brązowy krążek oraz drużynowe srebro. – To piękne miejsce, szczególnie wioska olimpijska. Adam Małysz też tutaj skakał i to niesamowite, że mogę tutaj być. Jestem bardzo szczęśliwy, że to właśnie tutaj udało mi się zdobyć brązowy medal – mówił po konkursie indywidualnym 19-latek. Drugim z powracających do składu jest Tomasz Pilch. 22-latek ostatni raz w drużynie startującej w Pucharze Świata był przed Turniejem Czterech Skoczni. Trener Thomas Thurnbichler odesłał go do kraju po tym, jak dwukrotnie nie zakwalifikował się do konkursów w Engelbergu. Później siostrzeniec Adama Małysza startował w Pucharze Kontynentalnym w Sapporo i Eisenerz. Na pięć rywalizacji dwukrotnie wywalczył miejsce na podium.

Wraz z Janem Habdasem i Tomaszem Pilchem w Lake Placid wystartują Dawid Kubacki, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła. Dawid Kubacki pozostaje najwyżej sklasyfikowanym z Biało-Czerwonych, zajmując 2. miejsce ze stratą 238 punktów do Halvora Egnera Graneruda. Lider polskiej kadry w Willingen najlepiej spisał się w sobotniej rywalizacji, w której stanął na najniższym stopniu podium. Dzień później był siedemnasty. Weekend w Niemczech do udanych zaliczy Piotr Żyła, który wywalczył 4. i 7. miejsce.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Lake Placid (11-12 lutego):

  • Dawid Kubacki (2. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Piotr Żyła (5. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Paweł Wąsek (29. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Aleksander Zniszczoł (35. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Jan Habdas (50. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Tomasz Pilch (53. miejsce w PŚ 2022/2023).

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SkokiPolska.pl (@skokipolska)

 

Karol Cześnik
Źródło: PZN / Eurosport

 

Dodaj komentarz