You are currently viewing Alexandria Loutitt po zdobyciu złota w Whistler: „To może być ostatni raz, kiedy skakałam na tej skoczni”
Alexandria Loutitt (fot. Polski Związek Narciarski)

Alexandria Loutitt po zdobyciu złota w Whistler: „To może być ostatni raz, kiedy skakałam na tej skoczni”

Alexandria Loutitt dokonała w obecnym sezonie kolejnego historycznego wyczynu. Po pierwszym triumfie w Pucharze Świata Pań w karierze, a także pierwszym w historii kanadyjskich skoków kobiet, przyszedł czas na złoty medal domowych Mistrzostw Świata Juniorów w Whistler. W zeszłorocznej edycji czempionatu w Zakopanem wywalczyła brązowy krążek. W Kanadzie nie dała żadnych szans rywalkom.

 

PucharSwiataKobiet Klingenthal2021 2konkurs fotJuliaPiatkowska AlexandriaLoutitt 300x200 - Alexandria Loutitt po zdobyciu złota w Whistler: "To może być ostatni raz, kiedy skakałam na tej skoczni"
Alexandria Loutitt (fot. Julia Piątkowska)

Niecały miesiąc temu 19-letnia kanadyjska skoczni święciła swój pierwszy triumf w Pucharze Świata Pań. Ta sztuka udała się w pierwszej rywalizacji indywidualnej w japońskim Zao. O 8,5 pkt. pokonała liderkę klasyfikacji generalnej, Evę Pinkelnig i jako pierwsza kanadyjska skoczkini w historii zwyciężyła konkurs najwyższej rangi. – To wszystko wydaje się być surrealistyczne. To piękne uczucie, gdy widzi się jedynkę obok swojego nazwiska. Cieszy mnie też fakt, że nie jestem jedyną mocną Kanadyjką w stawce. Nasze wyniki nie są przypadkowe – komentowała historyczne zwycięstwo Alexandria Loutitt dla Ski Jumping Canada. Podczas niedawnych zmagań w Hinterzarten, pod nieobecność 19-latki, trzecie miejsce wywalczyła na Rothausschanze (K-100/HS-111) druga z Kanadyjek, Abigail Strate. Była to jej pierwsza w karierze wizyta na podium PŚ Pań. 21-latka wcześniej kilkukrotnie zajmowała lokaty w okolicach najlepszej trojki, lecz dopiero w Niemczech doszło do przełamania. – Takie rzeczy dzieją się w najmniej oczekiwanym momencie! Po po odrobinie problemów z wyczuciem skoczni w sesjach treningowych, cieszę się, że udało mi się „dodać dwa do dwóch”, kiedy to się liczyło. Podoba mi się ta skocznia – cieszyła się po wywalczonym sukcesie Strate.

Po rywalizacji w Japonii Alexandria Louttit udała się do swojego kraju, gdzie czekała na nią walka o indywidualny medal w Mistrzostwach Świata Juniorów w Whistler. W tym samym miejscu 13 lat temu Adam Małysz dwukrotnie zdobył srebrny medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Świetnie dysponowana Kanadyjka była przed nadchodzącym turniejem wymieniana jako główna faworytka do złotego medalu juniorskiego czempionatu. Zagrozić jej mogła jedynie Nika Prevc, która triumfowała w ubiegłorocznej edycji w Zakopanem. Wtedy to też Loutitt stanęła na najniższym stopniu podium. Układ sił jednak nieco się zmienił w trakcie obecnej zimy. Na obiekcie K-95/HS-104 była lepsza od 17-letniej Słowenki w obu seriach i finalnie pokonała ją o 14,9 pkt. – Oddałam dobry skok w pierwszej serii, ale wiedziałam, że mogę zrobić więcej. W tym sezonie Igor Cuznar i ja skupiliśmy się na tym, co muszę zrobić, aby skoczyć dobrze technicznie, a nie na tym, jak daleko muszę polecieć lub co muszę zrobić, aby wygrać. Przed moim drugim skokiem po prostu skupiłam się na tym, co muszę zrobić i wzięłam kilka głębokich oddechów. Bardzo pomogło mi ujrzenie na obiekcie mojej przyjaciółki Atsuko Tanaki – wyjaśniała Alexandria Loutitt. – Przyjazd tutaj i zwycięstwo jest czymś wyjątkowym i mam nadzieję, że zainspiruje to następnych kanadyjskich skoczków narciarskich do kontynuowania uprawiania tego sportu i rywalizacji międzynarodowej bez względu na przeciwności losu – dodała.

Whistler Kompleks.Skoczni.Olimpijskich fot.Iwona .Erskine Kellie 300x200 - Alexandria Loutitt po zdobyciu złota w Whistler: "To może być ostatni raz, kiedy skakałam na tej skoczni"
Skocznie w Whistler (fot. Iwona Erskine Kellie)

Po konkursie nie tylko cieszyła się zwycięstwem, ale i zwracała uwagę na to, jak rzadko wykorzystywane są obiekty w Whistler. – To może być ostatni raz, kiedy skakałam na tej skoczni, więc cieszę się, że wygrałam i mam nadzieję, że to pomoże w organizowaniu większej liczby zawodów, aby można było tu częściej startować – mówiła po zdobyciu złota. Faktem jest, że skocznie olimpijskie przygotowywane są maksymalnie raz w roku, wyłącznie na zawody międzynarodowe. W poprzednim sezonie Whistler było gospodarzem przedostatniego weekendu Pucharu Kontynentalnego Pań, a tej zimy widnieje w kalendarzu FIS wyłącznie jako organizator zakończonego właśnie juniorskiego czempionatu. Dla kanadyjskich skoczków i skoczkiń jest to ogromny problem, tym bardziej, że domowe obiekty ich klubu z Calgary są zamknięte i nie ma możliwości trenowania na nich, czy też szkolenia młodych adeptów tego sportu. Sportowcy z Kraju Klonowego Liścia obecnie spędzają większość roku w Słowenii.

Alexandria Loutit jest pierwszą Kanadyjką w historii, która zdobyła złoto mistrzostw świata juniorów. Wcześniej srebrne medale zdobywały Atsuko Tanaka (Kranj 2006) i Katie Willis (Tarvisio/Planica 2007). Ta sztuka natomiast udawała się w przeszłości panom. W 1979 roku złoty medal założył na szyję Horst Bulau, a już rok później dokonał tego Steve Collins. Ten drugi wywalczył także brąz w 1981. Próżno jednak szukać w kartach historii innych medalistów z Kraju Klonowego Liścia. – Alexandria Loutitt i Abigail Strate niesamowicie weszły w sezon. Dzięki dwóm podium Pucharu Świata i tytułowi Mistrzostw Świata Juniorów świat zaczyna postrzegać Kanadę jako prawdziwego rywala w tym sporcie. W tym sezonie zwiększyły się nasze fundusze, co było ogromną pomocą i pozwoliło nam dalej wspierać naszych sportowców. Wszystko, co przychodzi, idzie bezpośrednio na wspieranie ich dążeń na arenie międzynarodowej i mamy nadzieję, że te wyniki pozwolą nam na dalsze zwiększanie funduszy, abyśmy mogli zapewnić sportowcom wszystko, czego potrzebują, aby odnieść sukces komentował Mike Bodnarchuk, współprzewodniczący Ski Jumping Canada.

Alexandria Loutitt wkrótce powróci do rywalizacji w Pucharze Świata Pań. Najbliższe konkursy odbędą się w Hinzenbach i to właśnie w Austrii świeżo upieczona złota medalistka ma ponownie walczyć o najwyższe lokaty. 19-latka aktualnie plasuje się na 16. miejscu w klasyfikacji generalnej rozgrywek.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Alexandria (Alex) Loutitt | OLY (@alex_loutitt)

 

Karol Cześnik
Źródło: Skijumpingcanada.com

Dodaj komentarz