You are currently viewing Szwajcarzy wybrali drużynę na Mistrzostwa Świata w Planicy. Ammann w składzie
Gregor Deschwanden i Simon Ammann (fot. Julia Piątkowska)

Szwajcarzy wybrali drużynę na Mistrzostwa Świata w Planicy. Ammann w składzie

Reprezentacja Szwajcarii w skokach narciarskich na Mistrzostwa Świata w Planicy będzie się składać z pięciu skoczków oraz dwóch skoczkiń. W tym gronie będzie aktualny lider ekipy z kraju Helwetów, Gregor Deschwanden, a także utytułowany 41-letni Simon Ammann. Pojawi się także Remo Imhof, który ma za sobą udany start w Mistrzostwach Świata Juniorów w Whistler.

 

Killian Peier Innsbruck2019 fot.Julia .Piatkowska 3 300x200 - Szwajcarzy wybrali drużynę na Mistrzostwa Świata w Planicy. Ammann w składzie
KIllian Peier po zdobyciu trzeciego miejsca na MŚ w Innsbrucku (fot. Julia Piątkowska)

Zimowych startów Szwajcarów nie można zaliczyć do szczególnie udanych. Jedynym reprezentantem tego kraju, który stosunkowo regularnie melduje się w finałowej trzydziestce zawodów Pucharu Świata jest Gregor Deschwanden. 31-latek startował w każdych zawodach od początku sezonu i w dwudziestu występach jedenastokrotnie zdołał awansować do drugiej rundy. Aktualnie w klasyfikacji generalnej cyklu zajmuje 31. miejsce. Na szczególną uwagę zasługuje dziesiąta pozycja wywalczona przez niego w Sapporo. Jak nieoficjalnie wiadomo, Szwajcarzy mocno skupili sie w ostatnich tygodniach na kroju swoich kombinezonów, które mieli dostosować do granicy limitów, pozwalających na osiągnięcie lepszej powierzchni nośnej. Wydaje się, że najbardziej skorzystał na tym właśnie Deschwanden.

W światowym czempionacie w słoweńskiej Planicy (22 lutego – 4 marca) zaprezentują się także Dominik Peter, Simon Ammann i Killian Peier, którzy tej zimy zdołali raz zmieścić się w punktowanej trzydziestce. Warto podkreślić, że dwóch zawodników z tego grona ma już w swoim dorobku medale Mistrzostw Świata. Najbardziej utytułowany jest oczywiście Ammann, który ma na swoim koncie złoto i srebro (Sapporo 2007), a także dwa brązowe krążki (Liberec 2009 i Oslo 2011). Dla doświadczonego zawodnika będzie to już dwunasty start w Mistrzostwach Świata.

Remo Imhof fotEwaSkrzypiec 300x200 - Szwajcarzy wybrali drużynę na Mistrzostwa Świata w Planicy. Ammann w składzie
Remo Imhof (fot. Ewa Skrzypiec)

Nie jest jednak pewne, czy Ammann wystąpi w konkursie głównym, ponieważ po treningach szwajcarski sztab szkoleniowy będzie musiał wykreślić ze składu jednego z pięciu nominowanych skoczków. Ponadto wspomnijmy, że Peier w 2019 roku (w Innsbrucku) wywalczył sensacyjne trzecie miejsce. Obaj od dłuższego czasu zmagają się jednak ze sportowymi i zdrowotnymi problemami. 41-letniemu Ammannowi trudno jest już powrócić do wielkiej formy sprzed lat, a 27-letni Peier trapiony kontuzją kolana wciąż nie jest jeszcze w stanie nawiązać do życiowych rezultatów.

Skład szwajcarskiej piątki uzupełni Remo Imhof, który w zakończonych niedawno Mistrzostwach Świata Juniorów w kanadyjskim Whistler zajął solidne ósme miejsce, jeszcze po treningach będąc w gronie kandydatów do medalu. I wydaje się, że to właśnie 19-latek jest aktualnie największą nadzieją na przyszłość skoków narciarskich w kraju Helwetów. Warto dodać, że czempionat w Planicy będzie ostatnią mistrzowską imprezą, podczas której trenerem Szwajcarów będzie Ronny Hornschuh. Po zakończeniu sezonu 2022/2023, 48-letni Niemiec pożegna się ze swoim stanowiskiem.

SGP Klingenthal 2022 11  300x200 - Szwajcarzy wybrali drużynę na Mistrzostwa Świata w Planicy. Ammann w składzie
Sina Arnet (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Na skoczniach narciarskiego centrum w Słowenii pojawią się także dwie szwajcarskie skoczkinie. Nie jest zaskoczeniem, że trener Roger Kamber postawił na 17letnią Sinę Arnet oraz 18-letnią Emely Torazzę. Obie zdobywały już tej zimy punkty do klasyfikacji generalnej żeńskiego Pucharu Świata i aktualnie plasują się kolejno na 44. i 51. pozycji. Dodajmy, że Arnet niedawno wywalczyła srebrny medal Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) właśnie na normalnej skoczni w Planicy. Ponadto w MŚJ w Whistler zameldowała się na dziewiątej pozycji.

Przypomnijmy, że podczas Mistrzostw Świata w 2021 roku w niemieckim Oberstdorfie najmocniejszymi reprezentantami Szwajcarii byli Simon Ammann oraz Gregor Deschwanden, którzy na normalnej i dużej skoczni plasowali się na dwudziestym miejscu. Ponadto ekipa trenera Hornschuha (Peter, Ammann, Deschwanden i Andreas Schuler) zajęła w rywalizacji drużynowej siódme miejsce.

 

Skład męskiej reprezentacji Szwajcarii na MŚ w Planicy:

  • Gregor Deschwanden, ur. 1991 r. (31. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Dominik Peter, ur. 2001 r. (58. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Simon Ammann, ur. 1981 r. (61. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Killian Peier, ur. 1995 r. (67. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Remo Imhof, ur. 2003 r.

Skład żeńskiej reprezentacji Szwajcarii na MŚ w Planicy:

  • Sina Arnet, ur. 2005 r. (44. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Emely Torazza, ur. 2004 r. (51. miejsce w PŚ 2022/2023).

 

Dodajmy, że o szwajcarskich skoczkach narciarskich zrobiło się ostatnio głośno nie ze względu na sportowe osiągnięcia. Jeden z reprezentantów tego kraju ujawnił dziennikowi Blick, że większość zawodników startujących w Pucharze Świata ucieka się do naginania regulaminu związanego z kombinezonami. Więcej przeczytacie o tym poniżej.

 

Bartosz Leja,
źródło: swiss-ski.ch / informacja własna

 

 

Dodaj komentarz