You are currently viewing Cztery Francuzki wystartują w MŚ w Planicy. Trójkolorowi nie nominowali żadnego skoczka
Joséphine Pagnier (fot. EXPA / Jürgen Feichter)

Cztery Francuzki wystartują w MŚ w Planicy. Trójkolorowi nie nominowali żadnego skoczka

Francuski Związek Narciarski zdecydował, że barwy Trójkolorowych w skokach narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Planicy (22 lutego – 4 marca) będą reprezentować wyłącznie skoczkinie. O ile udział choćby Joséphine Pagnier czy Julii Clair w czempionacie nie jest zaskoczeniem, to niespodziewanie działacze postanowili nie wysyłać do Słowenii skoczków, na czele z piętnastym zawodnikiem Mistrzostw Świata Juniorów, Enzo Milesim.

 

EnzoMilesi PKZakopane2022 fotEwaSkrzypiec 300x200 - Cztery Francuzki wystartują w MŚ w Planicy. Trójkolorowi nie nominowali żadnego skoczka
Enzo Milesi (fot. Ewa Skrzypiec)

Od czasu zakończenia kariery przez Vincenta Descombes Sevoie, kibice francuskich skoczków mają mało okazji do entuzjazmu. Wszak żaden z ich reprezentantów nie zapunktował w trwającej edycji Pucharu Świata, bo… ani razu nie mieli nawet takiej szansy. Aktualnie nadzieją na przyszłość tej dyscypliny we Francji są juniorzy. I właśnie jeden z nich, Enzo Milesi, był jednym z pozytywnych zaskoczeń światowego czempionatu w Whistler. 19-latek zajął w indywidualnym konkursie MŚJ solidne piętnaste miejsce, ale nawet tym wynikiem nie przekonał do siebie nie tyle szkoleniowców, co działaczy. Wiara pokładana we francuskich skoczkach w ich rodzimej federacji jest na tyle mała, że żaden z nich nie wystartuje w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w słoweńskiej Planicy.

A warto wspomnieć, że poza wspomnianym Milesim (który jest najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem swojego kraju w Pucharze Kontynentalnym), punkty w drugoligowym cyklu PK zdobywał 21-letni Alessandro Batby, a w trzecioligowym cyklu FIS Cup punktowali ponadto jego rówieśnik Mathis Contamine, 20-letni Valentin Foubert i 19-letni Jules Chervet. Oni także nie otrzymają szansy przedstawienia się szerszej międzynarodowej publiczności oraz nabrania doświadczenia w najważniejszej imprezie rangi mistrzowskiej.

Mistrzostwa Swiata Oberstdorf2021 treningikobiet fotJuliaPiatkowska JuliaClair2 300x200 - Cztery Francuzki wystartują w MŚ w Planicy. Trójkolorowi nie nominowali żadnego skoczka
Julia Clair (fot. Julia Piątkowska)

Większe nadzieje Francuzi pokładają w skoczkiniach. Żeńska reprezentacja Trójkolorowych na światowym czempionat w Planicy liczy cztery zawodniczki. Najmocniejszymi ogniwami ekipy trenera Damiena Maitre będą regularnie startujące w Pucharze Świata Joséphine Pagnier i Julia Clair, dla której będzie to już czwarty czempionat w karierze. Zarówno 20-latka jak i 28-latka plasują się aktualnie w drugiej dziesiątce klasyfikacji generalnej cyklu i obie w pojedynczych konkursach meldowały się nawet w czołowej dziesiątce stawki. Ponadto obie mają w swoim dorobku po jednym pucharowym podium. Czteroosobowy francuski zespół uzupełnią juniorki – 19-letnia Emma Chervet oraz 16-letnia Lilou Zepchi, która tej zimy zajęła nawet czwarte miejsce w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy.

Tym samym jest już pewne, że Francuzów nie zobaczymy także w rywalizacji drużyn mieszanych, które odbędą się na MŚ w Planicy. Francuzki będą miały za to okazję do startu nie tylko w rywalizacji indywidualnej, ale też drużynowej.

 

Skład żeńskiej reprezentacji Francji na MŚ w Planicy:

  • Joséphine Pagnier (15. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Julia Clair (20. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Emma Chervet,
  • Lilou Zepchi.

 

Bartosz Leja,
źródło: ffs.fr / informacja własna

 

Dodaj komentarz