You are currently viewing Znamy skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Rasnovie. Zabraknie liderów
Jan Habdas (fot. Anna Karczewska/PZN)

Znamy skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Rasnovie. Zabraknie liderów

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, trener Thomas Thurnbichler nie zabierze na zawody Pucharu Świata do rumuńskiego Rasnova swoich najmocniejszych podopiecznych. Co więcej, w Siedmiogrodzie nie pojawi się także sam Austriak. Polskę na normalnym obiekcie HS-97 (K-90) będzie reprezentować tylko czterech zawodników, wśród których będzie medalista Mistrzostw Świata Juniorów, Jan Habdas.

 

Polscy skoczkowie, którzy są najpoważniejszymi kandydatami do startu w Mistrzostwach Świata w Planicy, nie wezmą udziału w kolejny zawodach Pucharu Świata. Zmagania w Rasnovie bezpośrednio poprzedzą rywalizację w najważniejszej imprezie sezonu i jak się okazuje, wielu zawodników ze światowej czołówki zdecyduje się w tym czasie na regenerację, odpoczynek i spokojne treningi. W tym gronie znaleźli się m.in. wicelider PŚ Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł. Wiele wskazuje na to, że to właśnie ta piątka będzie reprezentowała nasz kraj w Słowenii.

W Rumunii szansę dostaną ich zmiennicy. Co ciekawe w drużynie, którą pokieruje trener kadry młodzieżowej Daniel Kwiatkowski, nie znalazł się ani jeden jego podopieczny. Będzie za to czterech skoczków kadry B, czyli Jan Habdas, Kacper Juroszek, Maciej Kot i Tomasz Pilch. Wszyscy są podopiecznymi trenera Macieja Maciusiaka, który jednak do Rasnova się nie wybiera. Dodajmy, że sztaby szkoleniowe polskich kadr po raz kolejny tej zimy nie wykorzystają w pełni kwoty startowej, która aktualnie wynosi sześciu zawodników.

Warto zaznaczyć, że tej zimy bardzo udane starty ma za sobą trzech z nich. 19-letni Habdas wywalczył pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata (za 21. miejsce w Zakopanem), a także zdobył brązowy medal w indywidualnym konkursie Mistrzostw Świata Juniorów. 22-letni Pilch dwukrotnie meldował się z kolei na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego (w Sapporo i Eisenerz). 21-letni Juroszek w ostatnich dwóch konkursach cyklu FIS Cup w Szczyrku również meldował się w czołowej trójce. Zaskakiwać może nieco nominacja 31-letniego Kota, który w jednym z ostatnich konkursów PK w Klingenthal plasował się za Andrzejem Stękałą (kadra B), Jakubem Wolnym (kadra A) i Stefanem Hulą (grupa regionalna). W drugim dniu zmagań na Vogtland Arenie to jednak właśnie Kot okazał się najwyżej sklasyfikowanym z Biało-Czerwonych. Dodajmy, że zarówno Kot jak i Juroszek, swoje ostatnie starty w PŚ zanotowali na początku sezonu w Wiśle.

Wraz ze wspomnianym trenerem Kwiatkowski, do Rasnova udadzą się jego asystent Grzegorz Miętus, serwisant Kamil Skrobot oraz fizjoterapeutka Magdalena Wójcik.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Rasnovie:

 • Jan Habdas (50. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Tomasz Pilch (53. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Kacper Juroszek,
 • Maciej Kot.

 

Program PŚ w Rasnovie (transmisje):

 • 17 lutego 2023 r. (piątek):
  • 09:00 – oficjalny trening,
  • 16:45 – kwalifikacje (TVP Sport).
 • 18 lutego 2023 r. (sobota):
  • 15:15 – seria próbna,
  • 16:20 – konkurs indywidualny (TVP 1, TVP Sport).
 • 19 lutego 2023 r. (niedziela):
  • 15:00 – seria próbna,
  • 16:10 – konkurs duetów (TVP 1).

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz