You are currently viewing Czterech polskich skoczków wystąpi w zawodach FIS Cup w Villach. Polki pauzują
Marcin Wróbel (fot. Ewa Skrzypiec)

Czterech polskich skoczków wystąpi w zawodach FIS Cup w Villach. Polki pauzują

Zaledwie czterech polskich skoczków wystartuje w zawodach FIS Cup w austriackim Villach. Mimo, że kwota startowa w narciarskiej trzeciej lidze wynosi dziesięciu skoczków, trenerzy nie wykorzystają na Alpenarenie (K-90 / HS-98) tego przywileju. Ponadto w Austrii w ogóle nie pojawią się polskie skoczkinie, mimo że międzynarodowa żeńska stawka także powalczy tam o trzecioligowe punkty, a liderką generalki jest Nicole Konderla.

 

O sile reprezentacji Polski w Villach będą stanowić medaliści juniorskich imprez mistrzowskich rozgrywanych w styczniu. W tym gronie będzie drużynowy wicemistrz świata juniorów, Marcin Wróbel. 18-latek jest jednocześnie najwyżej sklasyfikowanym polskim skoczkiem w klasyfikacji generalnej FIS Cup, zajmując 18. miejsce. Na starcie pojawią się także drużynowi wicemistrzowie Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, czyli Tymoteusz Amilkiewicz i Wiktor Szozda. Dodajmy, że drugi z nich wywalczył na tej imprezie (EYOF) także indywidualny brązowy medal. Czteroosobowy skład Biało-Czerwonych uzupełni 22-letni Jarosław Krzak, czyli zawodnik beskidzkiej grupy regionalnej. Wraz z zawodnikami do regionu austriackich Alp Karnickich udadzą się trenerzy Krzysztof Biegun i Zbigniew Klimowski.

Jak poinformował nas rzecznik prasowy PZN Adam Widomski, w Villach na starcie zabraknie polskich skoczkiń. Taka decyzja szkoleniowców i Polskiego Związku Narciarskiego może zaskakiwać. W ostatnich zawodach FIS Cup w Szczyrku dwukrotnie na podium meldowała się Nicole Konderla, która jednocześnie została nową liderką klasyfikacji generalnej cyklu. Za absencją 21-latki może przemawiać to, że momentami wciąż doskwiera jej ból po kontuzji – zapaleniu okostnej kości piszczelowej w prawej nodze. Na Alpenarenie nie wystartuje jednak również Kinga Rajda, która w niedzielę na skoczni Skalite (HS-104) także wywalczyła podium. Można przypuszczać, że priorytetem dla Polek jest aktualnie przygotowanie się do nadchodzących Mistrzostw Świata w Planicy, które odbędą się na przełomie lutego i marca. Szansy nabrania doświadczenia w międzynarodowej stawce i rytmu startowego nie dostały jednak także zawodniczki kadry młodzieżowej, w tym Pola Bełtowska, Paulina Cieślar, Wiktoria Przybyła, Natalia Słowik, Sara Tajner i Anna Twardosz.

Można przypuszczać, że taki ruch Polskiego Związku Narciarskiego może sygnalizować poważne wewnętrzne dyskusje na temat przyszłości systemu szkolenia żeńskich skoków narciarskich w naszym kraju.

 

Skład męskiej reprezentacji Polski na FIS Cup w Villach:

 • Marcin Wróbel (18. miejsce w FIS Cup 2022/2023),
 • Wiktor Szozda (40. miejsce w FIS Cup 2022/2023),
 • Jarosław Krzak (62. miejsce w FIS Cup 2022/2023),
 • Tymoteusz Amilkiewicz (86. miejsce w FIS Cup 2022/2023).

 

Program FIS Cup mężczyzn w Villach:

 • 18 lutego 2023 r. (sobota):
  • 12:30 – oficjalny trening,
  • 13:30 – seria próbna,
  • 14:30 – konkurs indywidualny.
 • 19 lutego 2023 r. (niedziela):
  • 08:30 – seria próbna,
  • 09:30 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz