You are currently viewing FIS Cup w Villach: Maximilian Ortner wygrywa sobotni konkurs, dwóch Polaków w serii finałowej
Maximilian Ortner (fot. Julia Piątkowska)

Sobotni konkurs cyklu FIS Cup rozgrywanego w austriackim Villach, padł łupem Maximiliana Ortnera. Austriacki zawodnik, skacząc 93 metry w pierwszej serii i 97,5 metra w drugiej, zwyciężył z przewagą 3,1 punktu nad prowadzącym na półmetku zmagań Felixem Hoffmannem, który finalnie w konkursie był drugi. Trzecie miejsce zajął kolejny Niemiec, Sebastian Schwarz. Tylko dwóch zawodników z Polski zdobyło punkty – Wiktor Szozda (14. miejsce) i Marcin Wróbel (21. miejsce).

Na półmetku zmagań liderem na normalnym obiekcie Alpenarena (K-90 / HS-97) był Felix Hoffmann. Reprezentant klubu SWV Goldlauter po skoku na odległość 96 metrów zgromadził 1,4 punktu przewagi nad drugim Maximilianem Lienherem (96,0 m) i trzecim Marco Wörgötterem (94,0 m). Czwarty był Maximilian Ortner (93,0 m). W drugiej serii to właśnie ten Austriak zaatakował pozycję lidera i szybując na odległość 97,5 metra, pozbawił Niemca szans na wygraną. Hoffmann w drugiej serii oddał skok wyraźnie krótszy od Austriaka – wylądował na odległości 93,5 metra. Podium dzisiejszego konkursu uzupełnił wspinający się z siódmej lokaty Sebastian Schwarz (94,5 / 99,0 m).

W czołowej szóstce sobotniego konkursu uplasowali się wspomniani już Austriacy – Wörgötter i Lienher, którzy w finale skoczyli kolejno 93 i 88,5 metra. Przedzielił ich następny rodak, Niklas Bachlinger (96,0 / 94,5 m), który utrzymał piątą pozycję z pierwszej rundy.

W finale znalazło się tylko dwóch reprezentantów naszego kraju. Wiktor Szozda, który po skoku na 91,5 metra w pierwszej serii zajmował jedenastą lokatę, finalnie po skoku na odległość 90 metrów zajął czternaste miejsce. W przypadku 16-letniego juniora jest to i tak najlepszy wynik w dotychczasowej narciarskiej przygodzie. Drugim zawodnikiem, który zdobył dzisiaj punkty był Marcin Wróbel. 18-latek skacząc 89,5 metra i 86,5 metra zajął w finale 21. miejsce (po pierwszej rundzie był szesnasty). Do finału nie udało się zakwalifikować Tymoteuszowi Amilikiewiczowi (87,5 m / 44. miejsce) oraz Jarosławowi Krzakowi (78,5 m / 56. miejsce).

Po dzisiejszych zmaganiach na Alpenarenie liderem klasyfikacji generalnej FIS Cup jest niezmiennie Maximilian Lienher (548 pkt), który prowadzi nad swoimi rodakami Janni Reisenauerem (507 pkt) i Niklasem Bachlingerem (413 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków jest Marcin Wróbel, który zajmuje osiemnastą lokatę z dorobkiem 175 punktów. Drugi konkurs FIS Cup mężczyzn w Villach rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9:15.