You are currently viewing PŚ Pań w Rasnovie: Strøm najlepsza w jednoseryjnym konkursie, Kvandal wycofana przez trenera
Podium konkursu, od lewej: Pinkelnig, Strøm, Mühlbacher (fot. Federația Română de Schi Biatlon)

Norweżka Anna Odine Strøm wygrała jednoseryjny konkurs Pucharu Świata w rumuńskim Rasnovie. Skład podium uzupełniła austriacka liderka cyklu Eva Pinkelnig, a także jej rodaczka Julia Mühlbacher, dla której jest to największy sukces w zawodach najwyższej rangi. Konkurs był przeprowadzony przy bardzo porywistych podmuchach wiatru, a już w kwalifikacjach ze startu (po decyzji trenera) została wycofana Norweżka Eirin Maria Kvandal.

Runda kwalifikacyjna rozgrywana przed konkursem padła łupem Kathariny Althaus. Niemiecka wiceliderka pucharowej generalki skoczyła 91,5 metra i zgromadziła 112,7 punktu. Drugie miejsce zajęła Eva Pinkelnig (91,5 m / 108,4 pkt), a trzecie Słowenka Ema Klinec (89,0 m / 102,8 pkt). Ponadto w czołowej szóstce stawki zmieściły się dwie Norweżki, Thea Minyan Bjørseth i Anna Odine Strøm, które przedzieliła jeszcze Japonka Yuki Ito. Julia Mühlbacher zajęła dopiero dwudzieste miejsce. Do nietypowej sytuacji doszło przed skokiem Eirin Marii Kvandal, która mimo że była na górze skoczni i mogła oddać swoją próbę, została wycofana ze startu. Było to następstwo decyzji trenera Christiana Meyera, który nie chciał narażać trapionej kontuzjami podopiecznej na ryzyko skoków w niebezpiecznych warunkach przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Planicy.

Konkurs ze względu na mocne i zmienne podmuchy wiatru miał dość loteryjny przebieg i został ograniczony do jednej serii. Najlepiej spisała się w nim Anna Odine Strøm, która lądowała na 84. metrze, gromadząc 98,1 punktu. Norweżka korzystała z 18. belki najazdowej i wiatru pod narty rzędu 0,95 m/s, miała też najwyższe w całej stawce noty za styl (łączni 51 pkt). Dla 24-letniej zawodniczki z Raufoss to już trzecie zwycięstwo i jednocześnie dziewiąte podium w konkursach Pucharu Świata w karierze. Dzięki triumfowi Strøm umocniła się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu.

Drugie miejsce zajęła liderka pucharowej generalki Eva Pinkelnig, która skoczyła 86,5 metra. 34-letnia Austriaczka była autorką najdłuższego skoku (86,5 m), jednak ze względu na większą liczę odjętych punktów za bardzo sprzyjający podmuch (1,64 m/s), uplasowała się jeden punkt za norweską triumfatorką. Mimo tego podopieczna trenera Haralda Rodlauera uzyskała kolejne punkty przewagi nad najgroźniejszą rywalką w wyścigu o Kryształową Kulę, Niemką Kathariną Althaus, która w konkursie spisała się zaskakująco słabo (72,5 m / 22. miejsce), nie radząc sobie ze zmiennym wiatrem.

Trzecie miejsce wywalczyła kolejna reprezentantka gospodarzy, Julia Mühlbacher. 18-letnia Austriaczka, która niedawno wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów, przy słabszym wietrze pod narty (0,46 m/s) zdołała doskoczyć do 83. metra, co dało jej notę wynoszącą 95,7 punktu. W jej przypadku jest to jak dotąd największy sukces w zmaganiach narciarskiej elity.

Tuż za podium wylądowała najmocniejsza z Niemek, którą niespodziewanie okazała się Juliane Seyfarth (83,5 m). Dla doświadczonej 32-latki to najlepszy start w zawodach PŚ od 26 stycznia 2020 roku, kiedy to zajęła czwartą pozycję… również w Rasnovie. Skład najlepszej szóstki uzupełniły dzisiaj Słowenka Ema Klinec (81,0 m) oraz Norweżka Thea Minyan Bjørseth (83,5 m).

Po sobotnim konkursie kobiet na normalnym obiekcie kompleksu Valea Cărbunării liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest Eva Pinkelnig, która zgromadziła już 1482 punkty. Drugie miejsce zajmuje Katharina Althaus (1202 pkt), która na pięć konkursów przed końcem sezonu, traci do prowadzącej Austriaczki 280 punktów. Trzecie miejsce zajmuje Anna Odine Strøm (1030 pkt), a czołową szóstkę uzupełniają: Ema Klinec (975 pkt) oraz nieobecne w Rumunii Niemka Selina Freitag (723 pkt) i Austriaczka Chiara Kreuzer (665 pkt). Na czele Pucharu Narodów są niezmiennie Austriaczki (3530 pkt), przed Niemkami (3241 pkt) i Norweżkami (2950 pkt). Przed skoczkiniami Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, które odbędą się na przełomie lutego i marca. Kolejne zawody Pucharu Świata kobiet odbędą się w dniach 11-12 marca na Holmenkollbakken (K-120 / HS-134) w norweskim Oslo, w ramach turnieju Raw Air.