You are currently viewing Urša Bogataj zawiesza karierę. „Nie potrafię powiedzieć, kiedy wrócę do skoków”
Urša Bogataj (fot. Julia Piątkowska)

Urša Bogataj zawiesza karierę. „Nie potrafię powiedzieć, kiedy wrócę do skoków”

Słowenka Urša Bogataj poinformowała dzisiaj o zawieszeniu kariery na czas nieokreślony. Mistrzyni olimpijska z Pekinu doznała kontuzji podczas upadku na Turnieju Sylwestrowym w Ljubnie.  Zerwane więzadło krzyżowe wykluczyło ją z dalszej części sezonu, w tym z domowych Mistrzostw Świata w Planicy. – Potrzebuję trochę czasu dla siebie – przyznała zawodniczka, nie wykluczając odwieszenia nart na kołek już na stałe.

 

323624879 3250541168607965 1420562732381906852 n 300x200 - Urša Bogataj zawiesza karierę. „Nie potrafię powiedzieć, kiedy wrócę do skoków"
Urša Bogataj po upadku w Ljubnie (fot. Jure Makovec)

Początek roku nie był dla Bogataj szczęśliwy. Po upadku podczas Turnieju Sylwestrowego w Ljubnie nabawiła się zerwania bocznego i przedniego więzadła krzyżowego w lewym kolanie, przez co przedwcześnie zakończyła rywalizację w Pucharze Świata. Wykluczyło ją to również ze startu na mistrzostwach świata rozgrywanych w jej ojczyźnie. Słowenka pojawiła się jednak na nich jako kibic, wspierając koleżanki z kadry. W rozmowie z rodzinną telewizją przyznała, że na razie pozostanie w tej roli, odwieszając narty na kołek.  – Nie potrafię powiedzieć, kiedy wrócę do skoków. Potrzebuję trochę czasu, żeby to wszystko przemyśleć. Potem zobaczę, co dalej – przyznała.

Chociaż od kontuzji minęły zaledwie dwa miesiące, za Bogataj jest już długa rehabilitacja. Niełatwy powrót do pełnej sprawności przyniósł zawodniczce wiele wątpliwości co do jej dalszej kariery. Mimo że 27-latka na razie jedynie zawiesiła swoją przygodę ze skokami, nie wyklucza także jej zakończenia. – Jedną z opcji jest zakończenie kariery. Potrzebuję trochę czasu dla siebie. Mam świadomość, że będę musiała podjąć jakąś decyzję – mówiła w rozmowie ze słoweńską telewizją RTV SLO. 

Słowenka już wcześniej mierzyła się z poważną kontuzją. W grudniu 2019 roku podczas krajowych rozgrywek w Planicy uszkodziła więzadła w prawym kolanie. Wtedy, po siedmiu miesiącach rehabilitacji, z sukcesem udało jej się wrócić do rywalizacji w czołówce. Jak jednak przyznała, obecna kontuzja nastąpiła w inny sposób, co było dla niej zaskoczeniem. – Byłam nią zszokowana. Poprzednia kontuzja była wynikiem upadku, a z tą było inaczej. Być może moje kolano było wcześniej nadwyrężone, a ja nie zdawałam sobie z tego sprawy. A może zbyt duża siła podczas lądowania ustawiła moje kolano pod złym kątem i dlatego upadłam – tłumaczyła. 

Jeszcze świeżo po upadku głos w sprawie kontuzji Bogataj zabrał trener kadry Zoran Zupančič. Słoweniec sugerował, że 27-latka była jedną z najlepszych w jego drużynie, a kontynuacja sezonu bez niej będzie bardzo trudna. To ona przyłożyła się do srebra zdobytego przez Słowenki podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie w 2021 roku, a także kilkukrotnie stawała z koleżankami z kadry na podium rozgrywek Pucharu Świata. Indywidualnie na najwyższym stopniu podium stanęła trzykrotnie, a podczas ostatnich igrzysk w Pekinie sięgnęła po złoty krążek. 

 

Oliwia Dela,
źródła: rtvslo.si/siol.net

 

 

Dodaj komentarz