You are currently viewing Alexandria Loutitt pierwszą mistrzynią świata z Kanady! „To wiele znaczy dla mnie i kanadyjskich skoków”
Alexandria Loutitt (fot. Julia Piątkowska)

Alexandria Loutitt pierwszą mistrzynią świata z Kanady! „To wiele znaczy dla mnie i kanadyjskich skoków”

Zaledwie 19-letnia Alexandria Loutitt w jednym roku sięgnęła po mistrzostwo świata wśród juniorek w rodzimej Kanadzie, a miesiąc później na jej szyi znalazł się kolejny złoty krążek, tym razem z seniorskich mistrzostw rozgrywanych w Planicy. Kanadyjka w konkursie na dużej skoczni stanęła na najwyższym stopniu podium, wyprzedzając doświadczoną multimedalistkę światowego czempionatu Maren Lundby oraz trzykrotnie złotą podczas aktualnych mistrzostw Katharinę Althaus.

 

AlexandriaLoutitt Planica2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Alexandria Loutitt pierwszą mistrzynią świata z Kanady! "To wiele znaczy dla mnie i kanadyjskich skoków"
Mistrzyni świata Alexandria Loutitt (fot. Julia Piątkowska)

Tej zimy Alexandria Loutitt po raz pierwszy wystartowała w pucharowych zawodach dopiero pod koniec grudnia w Villach, gdzie zajęła znakomite czwarte miejsce. Absencja Kanadyjki w poprzednich zawodach spowodowana była kontuzją lewego kolana oraz jego operacją, do której doszło jeszcze w 2022 roku. W późniejszych zmaganiach 19-latka plasowała się w czołowej dziesiątce zawodów najwyższej rangi, poza jednym konkursem w Ljubnie, gdzie była dwudziesta czwarta. W konkursie Pucharu Świata w japońskim Zao, Loutitt po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w zawodach najwyższej rangi, co było również pierwszym podium w stosunkowo krótkiej karierze młodej Kanadyjki. Co więcej, był to pierwszy triumf dla Kanady w żeńskich skokach narciarskich.

Potwierdzeniem znakomitej dyspozycji były też Mistrzostwa Świata Juniorów w kanadyjskim Whistler, gdzie 19-latka zdominowała niemal każdą rozegraną serię treningową, a następnie pewnie sięgnęła po złoty medal, triumfując nad drugą Niką Prevc i trzecią Julią Mühlbacher. Medal z rodzinnego Whistler był już trzecim krążkiem rangi mistrzowskiej Kanadyjki w jej dorobku. Pierwszy medal wywalczyła przed rokiem w konkursie drużyn mieszanych podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, gdzie drużyna z Kanady sensacyjnie sięgnęła po medal brązowego kruszcu. Miesiąc później Loutitt zajęła również trzecie miejsce, tym razem w konkursie indywidualnym juniorskich mistrzostw świata, które zostały rozegrane w Zakopanem.

Lundby Loutitt Althaus Planica2023medal fotJuliaPiatkowska 300x200 - Alexandria Loutitt pierwszą mistrzynią świata z Kanady! "To wiele znaczy dla mnie i kanadyjskich skoków"
Medalistki konkursu, od lewej: Lundbby, Loutitt, Althaus (fot. Julia Piątkowska)

Po znakomitej passie w pucharowych zmaganiach i MŚJ, Kanadyjka udała się na spokojny trening, aby przygotować się do Mistrzostw Świata w Planicy. 19-latka po seriach treningowych i kwalifikacjach była jedną z kandydatek do medalu na skoczni normalnej, jednak nieco krótszy skok w drugiej serii konkursowej spowodował spadek z ósmej na dwudziestą szóstą pozycję. W odróżnieniu do konkursu na dużym obiekcie, Loutitt na skoczni normalnej, gdzie po pierwszej serii traciła sześć punktów do trzeciej lokaty, zachowując tym samym szanse na medal, nie wytrzymała presji i seria błędów w finałowym skoku spowodowała spadek do trzeciej dziesiątki. – Czułam dużą presję przed konkursem na skoczni normalnej, nie oddałam najlepszego skoku w pierwszej rundzie i wiedziałam, że będę musiała oddać niesamowity skok w drugiej, aby dostać się na podium. To była też walka w mojej głowie – powiedział Loutitt. – Po zawodach na skoczni normalnej miałam trochę czasu na relaks, a skakanie w zawodach drużynowych z koleżankami z drużyny i dobra zabawa naprawdę pomogły mi odzyskać trochę pewności siebie – dodała.

Podczas treningów na skoczni dużej plasowała się wysoko, ale nie na tyle, by znajdować się w gronie ścisłych kandydatek do złota. W kwalifikacjach jednak próba na 128,5 metra uplasowała ją na drugiej pozycji, tuż za Mistrzynią Świata ze skoczni normalnej, Kathariną Althaus. W samym konkursie Kanadyjka prowadziła po pierwszej serii wraz z Norweżką Maren Lundby. Tym razem jednak wytrzymała presję i pewnie sięgnęła po złoty krążek, wyprzedzając drugą Lundby o ponad 10 punktów i trzecią Althaus już o 18,5 punktu.

Byłam zdenerwowana po moim pierwszym skoku, ale ja i Janko Zwitter [trener Kanadyjek – przyp. red.] mamy wypracowany system, w którym skupiamy się tylko na tym, co muszę zrobić na skoczni, aby oddać świetny drugi skok, a nie na tym, co muszę zrobić, aby wygrać – podkreśliła Loutitt. – Chciałam, żeby tak się stało, a kiedy jestem w stanie skupić się tylko na moich skokach i wejść do mojej „bańki”, wynik jest fenomenalny – dodała złota medalistka.

Alexandria Loutitt Planica2023 fotJuliaPiatkowska3 300x200 - Alexandria Loutitt pierwszą mistrzynią świata z Kanady! "To wiele znaczy dla mnie i kanadyjskich skoków"
Alexandria Loutitt i Abigail Strate (fot. Julia Piątkowska)

Tym razem, w odróżnieniu do zmagań na skoczni normalnej, wszystko wyszło tak, jak należy. – Od razu po starcie wiedziałam, że to dobry skok, zawsze miałam problemy z lądowaniem, więc na drugą połowę lotu tak naprawdę przygotowywałam się do solidnego lądowania. Wiedziałam, że mam dobrą odległość, ale chciała też pewnie wylądować, żeby zachować dobry styl – zaznaczyła 19-latka. To zauważyli sędziowie, od których Loutitt zebrała 53,5 punktu w drugiej rundzie, co było jedną z lepszych zdobyczy punktowych w rywalizacji kobiet.

Od minionego sezonu Kanadyjka zrobiła ogromny progres w swoich występach. Do tego sezonu jej najlepszym startem było jedenaste miejsce w Pucharze Świata w Oberhofie w 2022 roku. Wydaje się, że jej kariera nabrała rozpędu po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego, który potwierdził, że jest w stanie rywalizować z najlepszymi zawodniczkami. – Odkąd zaczęłam uprawiać ten sport, zawsze marzyłam, aby zostać mistrzynią świata. Pamiętam, jak Lindsey Van [Amerykanka – przyp. red.] wygrała pierwsze w historii mistrzostwa świata kobiet w skokach narciarskich i wtedy miałam nadzieję, że też będę pewnego dnia w tym miejscu – przyznała Loutitt. – Myślę, że to jeszcze nie zapadło wszystkim w pamięć, ale dla mnie to bardzo wiele znaczy, tak jak i dla kanadyjskiej społeczności skoków narciarskich –  dodała.

@alex_loutitt Moms definitely my #1 ♬ original sound – Alex Loutitt | OLY

Dodajmy, że od czasu zamknięcia kompleksu skoczni narciarskich w Calgary, kanadyjska drużyna skoczków narciarskich spędza większość roku mieszkając i trenując w Słowenii. Można więc przyznać, że Planica jest ich drugim domem. – Możliwość rywalizacji w Planicy jest wspaniała, spędzamy większość czasu na treningach na tych skoczniach, więc w pewnym sensie czujemy się jak na domowych zawodach – powiedziała Loutitt, która z pewnością chciałaby jednak mieć możliwość codziennego treningu w swojej ojczyźnie. Czy ostatnie sukcesy przyniosą tej dyscyplinie sportu rozwój w Kraju Klonowego Liścia?

 

Anna Fergisz,
źródło: skijumpingcanada.com

 

Dodaj komentarz