You are currently viewing Finlandia odkryła karty na Raw Air. W Norwegii zabraknie mistrza świata juniorów
Antti Aalto (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Finlandia odkryła karty na Raw Air. W Norwegii zabraknie mistrza świata juniorów

Już w ten weekend rozpoczyna się coroczny, wymagający norweski turniej Raw Air. Skoczkowie i skoczkinie przez dziesięć dni z rzędu kolekcjonują punkty do klasyfikacji tego cyklu, na co w tym roku zliczają się prologi (kwalifikacje) oraz konkursy indywidualne. Fiński Związek Narciarski podał już informację o swoich składach na najbliższe zmagania. W szeregach Suomi zabraknie jednego z czołowych nazwisk tej nacji – Vilho Palosaariego. 

 

WCH Planica 2023 7  300x200 - Finlandia odkryła karty na Raw Air. W Norwegii zabraknie mistrza świata juniorów
Antti Aalto (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Już w piątek karuzela Pucharu Świata przeniesie się do Norwegii. Na kilka dni przed startem Raw Air skład na ten turniej podała reprezentacja Suomi. Wśród mężczyzn powołanie otrzymało czterech zawodników. Pierwszym z nich jest Antti Aalto, czyli najlepszy z Finów w tym sezonie Pucharu Świata. Aktualnie zajmuje 36. miejsce w klasyfikacji generalnej tego cyklu. W jego karierze bywały jednak lepsze momenty, a podczas niedawno zakończonego czempionatu w Planicy awans do finału zmagań wywalczył tylko na skoczni normalnej, plasując się w trzeciej dziesiątce tych zawodów. Kolejny skoczek na liście to Niko Kytösaho, czyli tegoroczny mistrz Finlandii. 23-latek jest obecnie 41. w wyścigu o Kryształową Kulę. Na obiektach położonych nieopodal Kranjskiej Gory wchodził do czołowej trzydziestki w obu konkursach indywidualnych.

W Norwegii nie zabraknie także Eetu Nousiainena, który nie zdołał jeszcze tej zimy zdobyć żadnych punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Podczas zawodów na dużej skoczni w Planicy rzutem na taśmę wskoczył do drugiej serii. Marzec ubiegłego roku był jednak bardzo udany dla 25-latka, więc pozostaje  liczyć, że teraz będzie podobnie. Męską ekipę uzupełnia Kalle Heikkinen, czyli zawodnik rezerwowy fińskiej ekipy na Mistrzostwach Świata. Będzie to jego pierwszy występ w zmaganiach najwyższej rangi od listopada 2022 roku, kiedy to stanął na starcie kwalifikacji do konkursu w Kuusamo. Co ciekawe, na Raw Air zabraknie tegorocznego mistrza świata juniorów z Whistler, Vilho Palosaariego. 18-latek zgromadził w tym sezonie 13 punktów do klasyfikacji pierwszoligowego cyklu oraz wystąpił na światowym czempionacie w Planicy. Trener Janne Väätainen po średnio udanych występach młodego skoczka w ostatnich zmaganiach elity postanowił nie zabierać go jednak do Norwegii.

WCH Planica 2023 2  300x200 - Finlandia odkryła karty na Raw Air. W Norwegii zabraknie mistrza świata juniorów
Jenny Rautionaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Skład kobiet to stały już duet. 26-letnia Jenny Rautionaho zaimponowała w Planicy zwyżką formy po bardzo groźnym upadku na skoczni w Willingen. Na Mistrzostwach Świata dwukrotnie znalazła się w drugiej dziesiątce zawodów, a na przestrzeni całego czempionatu prezentowała naprawdę niezłe skoki. Na ten moment Rautionaho znajduje się na 35. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet. Jej bardziej doświadczona koleżanka, Julia Kykkänen, w „generalce” sklasyfikowana jest nieco niżej. Sezon 2022/2023 nie jest dla niej idealny – występy bez punktów przeplata z rezultatami w trzeciej dziesiątce. Jeśli Finki znajdą się w czołowej piętnastce norweskiego cyklu, będą miały szansę wystąpić w premierowych lotach pań na mamucie w Vikersund.

Pierwsze skakanie w ramach Raw Air odbędzie się w już w piątek na skoczni w Oslo (K-120/HS-134). Jako pierwsi z progu wybiją się mężczyźni, którzy na 14:45 mają zaplanowane treningi, a o 17:00 zmierzą się ze sobą w kwalifikacjach. Kobiety będą mogły zapoznać się ze skocznią od 18:15, a o 20:00 rozpoczną się ich eliminacje. Tekstowe relacje LIVE z tych zmagań znajdziecie na SkokiPolska.

 

Skład męskiej reprezentacji Finlandii na Raw Air:

  • Antti Aalto (36. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Niko Kytösaho (41. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Eetu Nousiainen,
  • Kalle Heikkinen.

 

Skład żeńskiej reprezentacji Finlandii na Raw Air:

  • Jenny Rautionaho (35. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Julia Kykkänen (41. miejsce w PŚ 2022/2023).

 

Wiktor Marczuk,
źródło: Suomen Hiihtoliitto

 
 

Dodaj komentarz