You are currently viewing Znamy składy reprezentacji Niemiec na turniej Raw Air. Są medaliści mistrzostw świata
Niemieccy mistrzowie świata, od lewej: Geiger, Freitag, Wellinger, Althaus (fot. Julia Piątkowska)

Znamy składy reprezentacji Niemiec na turniej Raw Air. Są medaliści mistrzostw świata

Przed skoczkami i skoczkiniami kolejne wielkie sportowe wyzwanie, czyli norweski turniej Raw Air, który odbędzie się w Oslo, Lillehammer oraz Vikersund. Na starcie zmagań pojawi się sześć podopiecznych Maximiliana Mechlera, a także sześciu zawodników trenowanych przez Stefana Horngachera. Czy Niemcy pójdą za ciosem i nawiążą do całkiem udanych w swoim wykonaniu Mistrzostw Świata w Planicy?

 

Po dość niemrawym początku zimy, niemieccy skoczkowie po raz kolejny udowodnili, że jak mało kto potrafią skumulować energię na najważniejsze imprezy sezonu. Podczas Mistrzostw Świata w Planicy, na normalnym obiekcie HS-102 po srebrny medal sięgnął Andreas Wellinger, a po brązowy Karl Geiger. Teraz międzynarodową stawkę czekają jednak zawody na znacznie większych obiektach. Skoczkowie w ramach turnieju Raw Air pojawią się na Holmenkollbakken HS-134 w Oslo (10-12 marca), Lysgårdsbakken HS-140 w Lillehammer (13-16 marca) oraz Vikersundbakken HS-240 w Vikersund (17-19 marca).

O sile męskiej reprezentacji Niemiec będzie tam stanowić wspomniana dwójka, a także Markus Eisenbichler, Constantin Schmid i Philipp Raimund, którzy także byli w ekipie swojego kraju podczas zakończonego niedawno światowego czempionatu. Sześcioosobowy skład uzupełni 23-letni Justin Lisso, który jeszcze w lutym zajmował wysokie pozycje w konkursach drugoligowego Pucharu Kontynentalnego. – Po mistrzostwach świata zawodnicy byli trochę pozbawieni energii. Dlatego trenowali siłowo w domach i regenerowali się. Jak zwykle Raw Air to duże wyzwanie. Liczy się każdy skok, bo kwalifikacje liczą się do klasyfikacji generalnej. W sumie mamy sześć konkursów, z lotami narciarskimi na końcu. To będzie bardzo intensywne dziesięć dni dla całego zespołu. Chłopcy są bardzo zmotywowani – przyznał trener Horngacher. Nawiązał też do dyspozycji swoich najmocniejszych podopiecznych: – Karl skakał bardzo dobrze w konkursie drużynowym na zakończenie mistrzostw świata i naprawdę nie może się doczekać czekających go wyzwań. Także Andreas Wellinger prawdopodobnie poradzi sobie lepiej na dużej skoczni w Oslo, niż w Planicy. Jesteśmy przygotowani na finałowy etap tego sezonu.

Bardzo ciekawie będzie wyglądała także rywalizacja kobiet, które podczas Raw Air po raz pierwszy w historii zmierzą się w oficjalnym konkursie lotów narciarskich (nie będzie on jednak wliczany do klasyfikacji generalnej PŚ). Wszystko wskazuje więc na to, że już niebawem w Vikersund będziemy świadkami nowego żeńskiego rekordu świata w długości lotu. Zanim jednak do tego dojdzie, panie (tak jak panowie) zmierzą się na dużych skoczniach w Oslo i Lillehammer. W zespole prowadzonym przez trenera Maximiliana Mechlera nie mogło oczywiście zabraknąć trzykrotnej mistrzyni świata Kathariny Althaus, która w Planicy sięgała po krążki zarówno w rywalizacji indywidualnej jak i drużynowej. 26-latka wciąż walczy także o Kryształową Kulę, a w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wyprzedza ją jedynie Austriaczka Eva Pinkelnig.

Wydaje się jednocześnie, że Althaus ma spore szanse na dalekie loty na Vikersundbakken. Były austriacki skoczek, a obecnie ekspert Toni Innauer twierdzi, że to właśnie Niemka jest w gronie najbardziej zaawansowanych zawodniczek. – Możemy zobaczyć próby zapierające dech w piersiach i nowe rekordy. Najlepiej poradzą sobie skoczkinie z dobrze wyszkoloną techniką. Mam tu na myśli Katharinę Althaus, Norweżki, czy Słowenki. One są już gotowe na przełomowe rzeczy, ale nie możemy być ślepi na wiszące w powietrzu ryzyko – mówił na łamach naszego portalu 64-latek, znany ze sceptycznego podejścia do lotów narciarskich kobiet.

Dodajmy, że sześcioosobową niemiecką drużynę kobiet na Raw Air uzupełnią kolejne zawodniczki startujące na Mistrzostwach Świata, czyli Selina Freitag, Anna Rupprecht, Luisa Görlich i Pauline Hessler, a także triumfatorka klasyfikacji generalnej trzecioligowego cyklu FIS Cup, doświadczona Juliane Seyfarth. – Nie możemy się doczekać Raw Air. Wszystkie zawodniczki są na pokładzie, nawet jeśli jedna lub dwie były przeziębione po Mistrzostwach Świata. Mam nadzieję, że wszystkie wyzdrowiały. Turniej będzie emocjonujący z finałowymi lotami narciarskimi. Jesteśmy podekscytowani i mamy nadzieję na dobre warunki – powiedział trener Mechler.

 

Skład męskiej reprezentacji Niemiec na turniej Raw Air:

 • Andreas Wellinger (6. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Karl Geiger (10. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Markus Eisenbichler (15. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Constantin Schmid (24. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Philipp Raimund (26. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Justin Lisso.

Skład żeńskiej reprezentacji Niemiec na turniej Raw Air:

 • Katharina Althaus (2. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Selina Freitag (5. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Anna Rupprecht (18. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Luisa Görlich (24. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Pauline Hessler (25. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Juliane Seyfarth (36. miejsce w PŚ 2022/2023). 

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz