You are currently viewing Antonín Hájek nie żyje. Były czeski skoczek narciarski był poszukiwany od kilku miesięcy
Antonín Hájek (fot. Julia Piątkowska)

Antonín Hájek nie żyje. Były czeski skoczek narciarski był poszukiwany od kilku miesięcy

Dziś Czeski Związek Narciarski przekazał smutną informację – w wieku 36 lat zmarł Antonín Hájek, wieloletni rekordzista kraju w długości lotu. Brał udział w wielu imprezach mistrzowskich, a jeszcze niedawno trenował męską i kobiecą reprezentację naszych południowych sąsiadów w skokach. Od kilku miesięcy mówiło się o zaginięciu Czecha, a tamtejsza policja prowadziła poszukiwania.

 

Antonín Hájek przez ostatnie kilka miesięcy był poszukiwany przez policję. Jak podawał kilka miesięcy temu portal sport.cz, od 2 października nie dawał on żadnego znaku życia swoim bliskim (o czym pisaliśmy TUTAJ). Podejrzewano, że 36-latek mógł znajdować się w Malezji, gdzie rzekomo planował podjąć pracę. Dzisiaj jednak potwierdził się ten najczarniejszy scenariusz – jak donosi Czeski Związek Narciarski na swojej stronie internetowej, Hájek zmarł. Dziennik Blesk poinformował, że ciało byłego skoczka odnaleziono w morzu niedaleko archipelagu Langkawi, położonego na terenie Malezji. – Nie było łatwo zidentyfikować ciała, dlatego trwało to tak długo – przekazuje źródło, na które powołuje się czeska gazeta.

W Pucharze Świata zadebiutował w 2004 roku podczas zawodów w Libercu, zajmując 45. miejsce. Na pierwsze punkty w zawodach najwyższej rangi musiał jednak czekać blisko rok, zdobywając je podczas loteryjnych zawodów w Sapporo 5 lutego 2005 roku. Niecały miesiąc później doznał bardzo groźnego upadku na jednym z treningów w ramach Mistrzostw Świata w Oberstdorfie, który jednak nie zahamował jego kariery na długo. Przez kilka kolejnych lat dosyć często pojawiał się w konkursach PŚ, a jego najlepszym sezonem był 2009/2010. To właśnie wtedy dwukrotnie otarł się o podium zmagań, zajmując 4. miejsce na Kulm oraz w Sapporo. W marcu 2010 roku ustanowił rekord Czech w długości lotu aktualny do dziś, osiągając w Planicy 236 metrów. Karierę zawodnika Hájek zakończył na jesieni 2015 roku, półtora roku po nieprzyjemnym upadku podczas Mistrzostw Świata w Lotach w Harrachovie.

Przez kolejne lata trenował młodych skoczków narciarskich, a w styczniu 2020 roku został tymczasowym trenerem czeskiej kadry seniorskiej mężczyzn, kiedy to odwołany ze stanowiska został David Jiroutek. Następnie szkolił rodzimą kadrę kobiet, przygotowując zawodniczki do zeszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Hájek w 2019 roku wziął ślub z fizjoterapeutką, a także byłą skoczkinią, Veroniką Pánkovą. We wrześniu 2022 roku para po przejściach otrzymała rozwód. – Chciałabym, aby zdał sobie sprawę, że pomimo wszystkiego, co zrobił, wciąż są ludzie, którzy go kochają, w tym jego rodzina. Zawsze przecież można zacząć od nowa. Przede wszystkim mam nadzieję, że nic mu nie jest, że jest szczęśliwy i że tylko na chwilę chciał pobyć ze sobą. Chociaż nasze rozstanie było momentami dramatyczne i nieprzyjemne, naprawdę nie życzę mu krzywdy – mówiła kilka miesięcy temu dla dziennika Blesk Pánkova.

Redakcja SkokiPolska składa najszczersze kondolencje bliskim Antonína Hájka. 

 

Wiktor Marczuk,
źródło: czech-ski.com / sport.cz / isport.blesk.cz

 

Dodaj komentarz