You are currently viewing RAW AIR Lillehammer: Granerud wygrywa prolog i zostaje liderem turnieju, Stoch szósty
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Halvor Egner Granerud wygrał kwalifikacje przed jutrzejszym konkursem Pucharu Świata w Lillehammer. Norweski reprezentant gospodarzy po świetnym skoku w prologu na dużej Lysgårdsbakken (K-123 / HS-140) został jednocześnie nowym liderem turnieju Raw Air. Najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem był dzisiaj szósty Kamil Stoch.

Już pierwsza punktowana seria w Lillehammer przyniosła przetasowania na czele klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air. Halvor Egner Granerud, który skacząc 142 metry zapewnił sobie zwycięstwo w dzisiejszym prologu, odebrał jednocześnie prowadzenie Austriakowi Stefanowi Kraftowi. Dotychczasowy lider uzyskał 132 metry i zajął dopiero dziewiąte miejsce. Dość długo w wieczornej rundzie prowadził kolejny z reprezentantów gospodarzy, Johann André Forfang (141,5 m), który finalnie zameldował się na drugiej pozycji. Trzecie miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi (132,5 m), który jednak do dwóch najlepszych Norwegów stracił aż kilkanaście punktów. Kolejne dwie lokaty również należały do świetnie spisujących się na własnym terenie podopiecznych trenera Stöckla – czwarty był Robert Johansson (136,0 m), a piąty Marius Lindvik (131,5 m).

Najwyżej sklasyfikowanym polskim skoczkiem okazał się Kamil Stoch, który jako jeden z niewielu startował z belki obniżonej do szóstego stopnia. Dwukrotny triumfator turnieju Raw Air (z 2018 i 2020 roku) doleciał do 129. metra i zajął szóste miejsce. Dwunasty był z kolei Dawid Kubacki (127,5 m), który miał sporego pecha do niekorzystnych warunków wietrznych. Kolejni nasi reprezentanci również wywalczyli awans do konkursowej pięćdziesiątki. 26. był Paweł Wąsek (129,0 m), 31. Aleksander Zniszczoł (125,5 m), 38. Piotr Żyła (121,0 m), a 40. Jakub Wolny (121,5 m). Aby jednak myśleć o pewnym awansie do finału w jutrzejszych zawodach, ostatniej trójce z wymienionych będą potrzebne lepsze skoki.

Dodajmy, że niespodziewanie kwalifikacji do wtorkowego konkursu nie wywalczył siódmy w turnieju Raw Air i szósty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Andreas Wellinger. Niemiec może się już więc pożegnać z marzeniami o wysokiej lokacie w norweskim cyklu. W tym prowadzi wspomniany Halvor Egner Granerud, który zgromadził już 904,5 punktu. Na drugie miejsce spadł Stefan Kraft (901,8 pkt), a na trzecie Słoweniec Anže Lanišek (889,6 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest niezmiennie Dawid Kubacki, który z dorobkiem 876,2 punktu zajmuje czwarte miejsce.

Pełna klasyfikacja Raw Air 2023 >>>

Początek wtorkowego konkursu w Lillehammer jest zaplanowany na godzinę 16:10. Transmisję obejrzycie w TVN, Eurosporcie 1 oraz na platformie Player.pl. Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl.