You are currently viewing Ułamek sekundy pozbawi Yuki Ito lotów? Skoczkinie apelują o start Japonki w Vikersund
Yuki Ito (fot. Julia Piątkowska)

Ułamek sekundy pozbawi Yuki Ito lotów? Skoczkinie apelują o start Japonki w Vikersund

Po środowym konkursie Pucharu Świata w Lillehammer poznaliśmy nazwiska skoczkiń, które otrzymają możliwość wystartowania w pierwszych w historii zawodach w lotach narciarskich kobiet. Wśród piętnastu Pań nie znalazła się Yuki Ito, która po bardzo pechowej dyskwalifikacji wypadła z czołowej piętnastki turnieju Raw Air. Jej koleżanki i konkurentki ze skoczni zaapelowały do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) o dopuszczenie 28-letniej Japonki do startu w Vikersund.

 

Kosztowna chwila nieuwagi

Do feralnej sytuacji doszło podczas pierwszej serii konkursu na dużej Lysgårdsbakken (K-123 / HS-140). Ito rozpoczęła swoją próbę ułamek sekundy po tym, jak zgasło palące się przez dziesięć sekund zielone światło uprawniające ją do startu. Japonka zaczynała odpychać się od belki startowej dokładnie w momencie, w którym jeszcze mieściła się w czasie, jednak oderwała się od niej już po upływie regulaminowego czasu. Zgodnie z aktualnymi przepisami FIS (a konkretnie dokumentem ICR – The International Ski Ski Competition Rules), zawodnik lub zawodniczka opuszczający belkę po przekroczeniu dziesięciu sekund z zielonym światłem, powinni zostać zdyskwalifikowani. Wpływ na taki rozwój sytuacji miała też niefrasobliwość japońskiego trenera, który czekając na poprawę warunków wietrznych machnął swojej podopiecznej chorągiewką dość późno.

Ito oddała skok na odległość 120,5 metra, który dałby jej przekonującą kwalifikację do serii finałowej (z siedemnastego miejsca) i możliwość drugiego skoku, który z pewnością zapewniłby jej obecność w czołowej piętnastce turniejowej klasyfikacji. Wszak zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni jeszcze przed środowym konkursem w Lillehammer zajmowała w niej wysokie szóste miejsce. Dyskwalifikacja skutkowała jednak zerowym dorobkiem punktowym i absencją w drugiej rundzie. W tej kilkanaście zawodniczek wyprzedziło 28-latkę, a ona w Raw Air spadła na dwudziestą pozycję. A jak wiemy, możliwość wzięcia udziału w konkursie lotów na Vikersundbakken (K-200 / HS-240) ma otrzymać jedynie piętnaście skoczkiń znajdujących się najwyżej.

Skoczkinie murem za Ito

Doskonale pamiętamy, że kobiety walczyły o możliwość rywalizacji na „mamucich” obiektach od lat. Teraz okazuje się, że przez ułamek sekundy, szansa na premierowe loty może jednej z najbardziej doświadczonych zawodniczek w stawce przejść koło nosa. Tuż po konkursie w mediach społecznościowych pojawiło się więc wiele głosów wsparcia dla Ito, a także apele o to, aby dopuścić pechową skoczkinię do startu. Jedną z inicjatorek akcji jest triumfatorka wczorajszego konkursu, Katharina Althaus. Niemiecka wiceliderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (i turnieju Raw Air) zamieściła na Instagramie relację ze zdjęciem Japonki z hasztagiem #letyukifly. Natychmiast zareagowały na kolejne skoczkinie, w tym te ze światowej czołówki. Post podały dalej m.in. liderka PŚ Eva Pinkelnig, liderka Raw Air Ema Klinec, a także: Selina Freitag, Chiara Kreuzer, Nika Križnar, Alexandria Loutitt, Abigail Strate i Sara Takanashi.

Spotkanie kierowników drużyn, po którym poznamy ostateczną listę startową konkursu kobiet w Vikersund odbędzie się w czwartek o godzinie 20:00. Już teraz wiemy, że nie znajdzie się na niej piętnasta w Raw Air Julia Mühlbacher. 18-letnia Austriaczka powiedziała w rozmowie z norweską telewizją TV2, że ze względu na wcześniejszą kontuzję pleców i zbyt małe doświadczenie na dużych skoczniach, odpuści loty na Vikersundbakken. – Latanie na nartach jest dla mnie jeszcze zbyt niebezpieczne – przyznała. Jak informuje norweski portal VG.no, nawet w przypadku absencji którejś ze skoczkiń w planach nie było dopuszczenia do startu kolejnych z turniejowej klasyfikacji. Nawet gdyby tak było, szesnasta w Raw Air jest aktualnie inna z Japonek, Nozomi Maruyama.

Trenerzy spróbują przekonać FIS

Jeśli jury dopuści zezwoli Yuki Ito na start, taki ruch odbyłby się nieco tylnymi drzwiami, ponieważ anulowanie dyskwalifikacji wiązałoby się z ogromnym zamieszaniem związanym z wynikami środowego konkursu w Lillehammer. Jak poinformował jednak oficer prasowy Norweskiego Związku Narciarskiego Steinar Bjerkmann, trenerzy poszczególnych reprezentacji również zaapelowali do FIS o dopuszczenie Japonki do startu w Vikersund. Dziś dowiemy się czy działacze zdecydują się na taki krok, choć wydaje się, że podczas wspomnianego spotkania kierowników drużyn powinna panować jednogłośność. Mimo faktu, że zawody te nie będą wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, stanowią kamień milowy dla żeńskich skoków narciarskich. A nieobecność aktualnej rekordzistki świata na dużych obiektach odbyłoby się ze szkodą dla całego widowiska. Dziennikarz norweskiej telewizji Viaplay, Petter Tenstad, zaznaczył na Twitterze, że przedstawiciele jury ma być ponoć przychylne do „nagięcia” przepisów, jednak finalna decyzja w tej kwestii ma należeć do komisji skoków FIS. Istnieje jeszcze potencjalny scenariusz, zgodnie z którym Ito (w przypadku niedopuszczenia jej do konkursu) mogłaby pojawić się na Vikersundbakken jako przedskoczkini.

Przypomnijmy, że to właśnie Yuki Ito na dużej Mühlenkopfschanze (K-130 / HS-147) w Willingen ustała przed rokiem skok na odległość 154 metrów. Dalszą próbę na tym obiekcie ustał tylko słoweński skoczek Žiga Jelar (154,5 metra). Japonka powtórzyła zresztą w lutym taką odległość, tym razem kończąc swoją próbę podpórką. Dodajmy, że jeszcze po zawodach Raw Air na Holmenkollbakken (K-120 / HS-134) w Oslo, 28-latka napisała na Instagramie: „Byłam bardzo szczęśliwa mogąc powrócić na skocznię Holmenkollen. Nie jestem zbytnio zadowolona, ale zrobiłam krok do przodu, aby otrzymać bilet na loty w Vikersund„.

 

Program zawodów FIS / Raw Air w lotach narciarskich kobiet w Vikersund (transmisje):

 • 17 marca 2023 r. (piątek):
  • 10:00 – oficjalny trening.
 • 18 marca 2023 r. (sobota):
  • 10:00 – oficjalny trening.
 • 19 marca 2023 r. (niedziela):
  • 09:15 – seria próbna,
  • 10:00 – konkurs indywidualny (Eurosport 2, Player).

Tekstowe relacje LIVE i wyniki będziecie mogli śledzić na bieżąco na SkokiPolska.pl.

 

Bartosz Leja,
źródło: informacja własna / TV2.no / VG.no / Instagram / Twitter

 

Dodaj komentarz