You are currently viewing RAW AIR Vikersund: Kraft wygrał finałowy konkurs, Granerud najlepszy w norweskim turnieju
Bohaterowie Raw Air 2023 - Stefan Kraft i Halvor Egner Granerud (fot. Yvonne Mütze)

Wydawało się, że Halvor Egner Granerud pewnym zwycięstwem przypieczętuje triumf w klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air. Norweg oczywiście obronił sporą przewagę i został zwycięzcą cyklu, jednak w niedzielnym konkursie lotów w Vikersund triumfował jego najgroźniejszy rywal, Austriak Stefan Kraft. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w dzisiejszych zmaganiach był Kamil Stoch, który zajął ósme miejsce. Warto dodać, że już dziś (pod nieobecność Dawida Kubackiego) Granerud zapewnił sobie Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

HalvorEgnerGranerud RawAir2023Vikersund fotYvonneMutze 300x200 - RAW AIR Vikersund: Kraft wygrał finałowy konkurs, Granerud najlepszy w norweskim turnieju
Zwycięzca Raw Air 2023 – Halvor Egner Granerud (fot. Yvonne Mütze)

Po pierwszej serii konkursowej na Vikersundbakken (K-200 / HS-240) liderem konkursu był Halvor Egner Granerud (234,0 m), mimo że to nie on był autorem najdłuższego skoku. Zdecydowanie dalej szybowali Austriak Stefan Kraft (246,5 m) oraz Słoweniec Domen Prevc (240,5 m), jednak obaj plasowali się za Norwegiem, który korzystał z najniższej belki startowej co wiązało się z większą liczbą dodanych punktów. Na półmetku drugi Kraft tracił do pierwszego Graneruda dziewięć punktów.

W finale ponownie najdalej (235,5 m) poszybował podopieczny trenera Andreasa Widhölzla i tym razem ten atak okazał się skuteczny. 29-letni Kraft gromadząc 497,4 punktu wygrał 28. konkurs Pucharu Świata w karierze i jednocześnie po raz 95. zameldował się indywidualnie na podium. Zawodnik trenera Alexandra Stöckla nie zdołał podołać wyzwaniu rywala, jednak lądując na 219. metrze pewnie uplasował się na drugiej pozycji. W przypadku 26-letniego Graneruda było to 41. pucharowe podium w sportowym dorobku. Reprezentant gospodarzy tocząc stosunkowo wyrównany konkursowy pojedynek z Kraftem, miał komfort wynikający ze sporej przewagi z poprzednich etapów norweskiego cyklu i pewnie triumfował w szóstej edycji turnieju Raw Air. Został jednocześnie pierwszym zawodnikiem z Kraju Wikingów, który triumfował w tournée przed własną publicznością. Kraft, który w przeszłości dwukrotnie wygrywał Raw Air, tym razem musiał się zadowolić drugim miejscem.

StefanKraft Vikersund2023RawAir fot.IvonneMutze 300x200 - RAW AIR Vikersund: Kraft wygrał finałowy konkurs, Granerud najlepszy w norweskim turnieju
Stefan Kraft (fot. Yvonne Mütze)

Skład podium uzupełnił skoczek ze Słowenii, jednak nie był nim Domen Prevc, który po 200 metrowej próbie oddanej w bardzo niekorzystnych warunkach spadł na piąte miejsce. Z czwartej lokaty na podium przesunął się za to Anže Lanišek. 26-latek do 231 metrowej odległości dorzucił 220,5 metra osiągnięte z krótszego rozbiegu, a to okazało się wystarczające do awansu na trzecie miejsce. Dzięki temu podopieczny trenera Roberta Hrgoty utrzymał się także w czołowej trójce turnieju Raw Air, a także wywalczył 27. „pudło” w cyklicznych zawodach najwyższej rangi. Pomiędzy Laniškiem i Prevcem zmieścił się jeszcze kolejny z Austriaków, Michael Hayböck (223,5 / 231,0 m), który na swoje kolejne pucharowe podium czeka już ponad trzy lata. Od tego czasu czterokrotnie meldował się właśnie na czwartej pozycji. Czołową szóstkę uzupełnił Norweg Robert Johansson (234,0 / 211,0 m).

Najmocniejszy polskim zawodnikiem okazał się dzisiaj Kamil Stoch, który oddał dwa bardzo solidne loty, które zdawały się cieszyć także samego zainteresowanego. 35-latek po pierwszej serii był dziewiąty z 222,5 metrową odległością, a w finale poszybował 227,5 metra przesuwając się na ósme miejsce. Na półmetku dziesiąty był Piotr Żyła (218,0 m) i mimo, że w finale poleciał dalej (220,5 m), to ostatecznie zajął niższe piętnaste miejsce. Z 23. na 21. miejsce przesunął się Aleksander Zniszczoł (205,5 / 220,5 m), a z 30. na 24. Paweł Wąsek (206,5 / 214,0 m). Dla ostatniego z wymienionych były to pierwsze w karierze pucharowe punkty wywalczone na skoczni do lotów narciarskich. Dodajmy, że już na etapie kwalifikacji ze zmaganiami pożegnał się Andrzej Stękała, a ze względów osobistych ze startu wycofał się dzisiaj Dawid Kubacki.

AnzeLanisek RawAirVikersund2023 fot.YvonneMutze 300x200 - RAW AIR Vikersund: Kraft wygrał finałowy konkurs, Granerud najlepszy w norweskim turnieju
Anže Lanišek (fot. Yvonne Mütze)

Triumfatorem szóstej edycji turnieju Raw Air został Halvor Egner Granerud, który w dwunastu turniejowych etapach (w Oslo, Lillehammer i Vikersund) zgromadził 2932 punkty. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft (2913,8 pkt), który ostatecznie do zwycięzcy stracił 18,2 punktu. Podium uzupełnił Anže Lanišek (2784,4 pkt). W czołowej szóstce zmieścili się finalnie także: Japończyk Ryoyu Kobayashi (2724,4 pkt), Austriak Daniel Tschofenig (2721,1 pkt) oraz Timi Zajc (2679,7 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Kamil Stoch, który z dorobkiem 2627,5 punktu uplasował się na ósmej pozycji.

W związku z absencją Dawida Kubackiego, Halvor Egner Granerud już dzisiaj zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w której zgromadził już 2058 punktów. To właśnie Norweg odbierze podczas finału sezonu w Planicy drugą w karierze Kryształową Kulę. Na trzy indywidualne konkursy przed końcem zimy, drugi jest Dawid Kubacki (1592 pkt), trzeci Stefan Kraft (1550 pkt), a czwarty Anže Lanišek (1474 pkt). Losy drugiego i trzeciego miejsca na podium są więc wciąż otwarte. Granerud jest również liderem klasyfikacji generalnej PŚ w lotach, w której ma na swoim koncie 380 punktów. Drugi jest w niej Kraft (320 pkt), a trzeci Zajc (171 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest szósty Piotr Żyła (132 pkt). Ponadto Pucharowi Narodów przewodzą Austriacy (5762 pkt), przed Norwegami (4818 pkt), Słoweńcami (4319 pkt) i Polakami (4096 pkt).