You are currently viewing Znamy składy reprezentacji Niemiec na Puchar Świata w Lahti. Zmiany w męskiej ekipie
Karl Geiger, Constantin Schmid, Katharina Althaus i Selina Freitag (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Znamy składy reprezentacji Niemiec na Puchar Świata w Lahti. Zmiany w męskiej ekipie

Zbliża się finałowy dla pań, a przedostatni dla panów weekend Pucharu Świata 2022/2023. Sportowcy rywalizować będą na dużej skoczni Salpausselkä (K-116 / HS-130) w fińskim Lahti. Stefan Horngacher zabierze do Kraju Tysiąca Jezior siedmiu zawodników, a w jego ekipie doszło do pewnych zmian. Zgodnie z zasadami finałowego konkursu kobiet, w piątek w rywalizacji pojawi się z kolei pięć niemieckich skoczkiń, które uplasowały się w czołowej trzydziestce klasyfikacji generalnej PŚ.

 

KarlGeiger Planica2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Znamy składy reprezentacji Niemiec na Puchar Świata w Lahti. Zmiany w męskiej ekipie
Karl Geiger (fot. Julia Piątkowska)

Skoczkowie w Lahti rywalizować będą w ramach dwóch konkursów, drużynowego oraz indywidualnego, zaplanowanych odpowiednio na sobotę i niedzielę. Stefan Horngacher postanowił zabrać do Finlandii maksymalną liczbę siedmiu zawodników. – Przez ten tydzień skupiamy się na regeneracji oraz po części na treningu siłowym, żeby być w pełni gotowości na zawody – mówi szkoleniowiec cytowany przez Niemiecki Związek Narciarski (DSV). W Lahti nie zabraknie czołowych zawodników reprezentacji Niemiec. Andreas Wellinger będzie miał okazję powetować sobie niepowodzenia towarzyszące mu w czasie niedawno zakończonego cyklu Raw Air. Towarzyszyć mu będzie Karl Geiger, pukający do drzwi czołowej dziesiątki klasyfikacji Pucharu Świata. 30-latek ma z fińskim obiektem dobre wspomnienia, choćby dzięki wygranych tam zmaganiom w 2020 roku. – Raw Air już za mną, ale była to ciężka przeprawa. Skakanie dzień w dzień zabiera sporo energii – opowiada na temat swoich ostatnich dni sam zawodnik. – Sezon był dla mnie w miarę okej. Był przeplatany bardzo dobrymi konkursami, ale i tymi gorszymi – dodaje Geiger, podsumowując swoje ostatnie zimowe miesiące. 

Kolejny na liście powołanych to Markus Eisenbichler, notujący w drugiej połowie sezonu (poza wpadką z Oslo, gdzie nie wszedł do finałowej serii) zwyżkę formy. – Bardzo dobrze radzi sobie na skoczni w Lahti – powiedział na jego temat Stefan Horngacher. Potwierdzają to dwa zanotowane przez niego na Salpausselce miejsca na podium, odpowiednio w 2018 oraz 2021 roku. Ze „stałych bywalców” w Finlandii zobaczymy także Constantina Schmida, który, jak zauważył profil ski_excel na Twitterze, wystąpił we wszystkich konkursach Pucharu Świata od czasu przejęcia kadry niemieckiej przez Horngachera.

Kadrę naszych zachodnich sąsiadów uzupełniają młodzi skoczkowie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Justina Lisso, który bardzo dobrze prezentował się podczas Raw Air. Ostatecznie w klasyfikacji norweskiego turnieju 23-latek zajął 28. miejsce. Oprócz tego do Lahti pojedzie dwójka zawodników dobrze znana z tegorocznych zmagań w Pucharze Kontynentalnym: Martin Hamann oraz Felix Hoffmann. Obaj uplasowali się w czołowej dziesiątce drugoligowej generalki (odpowiednio piąte i siódme miejsce). Mimo dobrego, 28. miejsca w tabeli PŚ, na starcie zabraknie notującego spadek formy Philippa Raimunda.

Katharina Althaus  WC Titisee Neustadt 2022 2 300x200 - Znamy składy reprezentacji Niemiec na Puchar Świata w Lahti. Zmiany w męskiej ekipie
Katharina Althaus (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Finlandia to także finałowy przystanek tegorocznej walki kobiet o Kryształową Kulę. Paniom w tym sezonie przysługuje tylko jeden konkurs na Salpausselce, który odbędzie się w piątek. Niezbyt zadowolona z tego faktu jest Selina Freitag, obecnie sklasyfikowana na piątym miejscu w Pucharze Świata. – Czekam na zawody w Lahti, bo nie miałam jeszcze okazji skakać na tamtejszym dużym obiekcie. Znam tylko ten mniejszy, z rywalizacji w Mistrzostwach Świata Juniorów. Szkoda, że możemy wziąć udział tylko w jednym konkursie. Mimo wszystko będę cieszyć się ostatnimi skokami w sezonie – przyznaje 21-latka. Trzonem ekipy będzie niewątpliwie Katharina Althaus, czyli potrójna złota medalistka z niedawnych Mistrzostw Świata w Planicy. Mimo ambitnej walki o zwycięstwo w klasyfikacji końcowej PŚ, sztuka ta Niemce się nie uda: Kryształową Kulę zapewniła sobie już Austriaczka Eva Pinkelnig. 

W Lahti wystąpią także solidnie prezentujące się na przestrzeni całego sezonu zawodniczki, które mimo dalszych lokat zajmowanych w konkursach, punktują bardzo regularnie. Mowa o Annie Rupprecht i Luisie Görlich, czyli skoczkiniach uzupełniających złotą ekipę z mistrzowskiego konkursu drużynowego kobiet. Szczególnie pierwsza z nich będzie mogła bardzo pozytywnie wspominać ostatnie dni: wystąpiła w premierowym konkursie lotów na mamucie w Vikersund, zajmując czternaste miejsce. Nie zabraknie także Pauline Hessler, która w cyklu Raw Air zanotowała końcowo 21. lokatę. Na temat finałowego weekendu PŚ wypowiedział się trener niemieckiej kadry pań, Maximilian Mechler. – Sezon był dla nas świetny, a dziewczyny za kilka dni po raz pierwszy będą miały okazję wystąpić w Lahti na skoczni HS-130. To miejsce z wieloletnimi tradycjami, nie możemy się już doczekać zmagań – stwierdza 39-latek. 

 

Skład męskiej reprezentacji Niemiec na PŚ w Lahti:

 • Andreas Wellinger (7. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Karl Geiger (11. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Markus Eisenbichler (14. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Constantin Schmid (24. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Justin Lisso (42. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Felix Hoffmann (78. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Martin Hamann.

Skład żeńskiej reprezentacji Niemiec na PŚ w Lahti:

 • Katharina Althaus (2. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Selina Freitag (5. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Anna Rupprecht (18. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Luisa Görlich (23. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Pauline Hessler (27. miejsce w PŚ 2022/2023).

 

Program PŚ w Lahti (transmisje):

 • 23 marca 2023 r. (czwartek):
  • 17:00 – oficjalny trening kobiet.
 • 24 marca 2023 r. (piątek):
  • 16:00 – seria próbna kobiet,
  • 17:00 – finałowy konkurs indywidualny kobiet (Eurosport 1, Player).
 • 25 marca 2023 r. (sobota):
  • 13:30 – oficjalny trening mężczyzn,
  • 16:15 – konkurs drużynowy mężczyzn (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 26 marca 2023 r. (niedziela):
  • 13:30 – kwalifikacje mężczyzn (Player),
  • 15:15 – konkurs indywidualny mężczyzn (TVN, Eurosport 1, Player).

 

Wiktor Marczuk,
źródło: DSV

 

Dodaj komentarz