You are currently viewing Słoweńcy przed lotami w Planicy: „Idealny scenariusz doprowadzi do rekordu świata”
Letalnica w Planicy (fot. Anna Libera)

Słoweńcy przed lotami w Planicy: „Idealny scenariusz doprowadzi do rekordu świata”

Wielkimi krokami zbliża się finał Pucharu Świata 2022/2023 w słoweńskiej Planicy, która w tym roku była już areną konkursów mistrzowskich na obiekcie normalnym oraz dużym. Na przełomie marca i kwietnia zawodnicy będą jednak rywalizować na „mamuciej” Letalnicy (K-200 / HS-240). Przygotowania skoczni na te wyjątkowo późne pod względem terminu zawody już trwają. Podczas specjalnej konferencji prasowej wypowiedzieli się w ich sprawie przedstawiciele komitetu organizacyjnego.

 

TimiZajc Planica2022 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Słoweńcy przed lotami w Planicy: "Idealny scenariusz doprowadzi do rekordu świata"
Timi Zajc (fot. Julia Piątkowska)

Obecnej zimy na skoczni mamuciej nieopodal Kranjskiej Gory odbędą się trzy konkursy: dwa indywidualne (pierwszy z nich poprzedzony kwalifikacjami 28 marca) oraz jeden drużynowy, zaplanowane na weekend od 31 marca do 2 kwietnia. Wszystkie zmagania, włącznie z kwalifikacjami do piątkowych zawodów, będą zaliczać się do cyklu Planica 7. Przypomnijmy, że rok temu jego zwycięzcą został reprezentant gospodarzy, Timi Zajc. Dzisiaj odbyła się specjalna konferencja prasowa z udziałem komitetu organizacyjnego odpowiedzialnego za tegoroczny finału sezonu w Słowenii. Głos zabrali m.in. sekretarz generalny imprezy Tomaž Šusteršič, czy też pełniący od 2021 roku funkcję szefa zawodów Aljoša Dolhar

Planica jest teraz trochę mniej zaśnieżona niż jeszcze kilka tygodni temu, ale praktycznie wszystko jest już gotowe. W tej chwili do występu mamy zgłoszonych 72 zawodników z 16 państw – mówi Šusteršič. Słoweniec podał również szczegółowe informacje na temat programu zawodów. – Rozkład na najbliższe dni nie zmienił się zbytnio w porównaniu do poprzednich lat. Warta odnotowania jest godzina rozpoczęcia piątkowego konkursu, czyli 15:00. To później niż zazwyczaj – opowiada. – Tokeny NFT, mające u nas swoją premierę rok temu, okazały się sukcesem. W tym roku będziemy kontynuować tę inicjatywę poprzez specjalną konferencję, mającą za zadanie przedstawić najnowsze nowinki technologiczne przy wsparciu głosów z całego świata – dodaje sekretarz generalny na temat kwestii pozasportowych. 

Przedskoczek Planica2021 fotBoBo4 300x200 - Słoweńcy przed lotami w Planicy: "Idealny scenariusz doprowadzi do rekordu świata"
Przedskoczek w locie nad Letalnicą (fot. BoBo / OC Planica)

Tematy, takie jak testy skoczni czy sam stan obiektu, omówił szef zawodów, Aljoša Dolhar. – Przed Mistrzostwami Świata wytworzono 20 tysięcy metrów kwadratowych sztucznego śniegu. Rozbieg, z kilkoma poprawkami względem poprzednich lat, jest już przygotowany na skakanie. Jeśli chodzi o zeskok, wygląda to trochę gorzej. Ostatni tydzień pod względem warunków atmosferycznych nie pozwolił nam nawet na użycie ratraków – tłumaczy 49-latek. – Testy skoczni są zaplanowane na środę, prawdopodobnie rozpoczną się o godzinie 10:00. Gdyby w tym czasie miały jednak pojawić się wysokie temperatury wraz ze słońcem, przełożymy je na 15:00. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmiemy w poniedziałkowy wieczór – oznajmia Dolhar. Poruszony został zarazem wątek rekordu świata. – Pogoda powinna dopisać. Temperatury w zasadzie mają być niskie, nawet na minusie, co sprzyja nam pod kątem przygotowania obiektu. Idealny scenariusz mógłby nawet doprowadzić do pobicia rekordu świata, ale najważniejszym zadaniem jest pozwolić na bezpieczne, a zarazem dalekie loty – podkreśla. 

Weekend w Planicy jest niewątpliwie wyczekiwany przez wielu fanów skoków narciarskich. Atmosfera tworzona przez kibiców wraz z magią legendarnej skoczni generuje niesamowite wrażenia. Zanim jednak rywalizacja Pucharu Świata przeniesie się nad Kranjską Gorę, czekają nas zawody w fińskim Lahti. Skoczkowie na Salpausselce (K-116/HS-130) będą rywalizować w zmaganiach drużynowych oraz indywidualnych, które odbędą się odpowiednio w sobotę i niedzielę. Tekstową relację LIVE z tych zmagań znajdziecie na SkokiPolska.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: planica.si

 

Dodaj komentarz