You are currently viewing Janne Väätäinen pożegna się z kadrą Finów. Wśród kandydatów na następcę Alexander Pointner
Janne Väätäinen (fot. Julia Piątkowska)

Janne Väätäinen pożegna się z kadrą Finów. Wśród kandydatów na następcę Alexander Pointner

Nadchodzą kolejne zmiany w gnieździe trenerskim. Po sezonie 2022/2023 współpracę z reprezentacją Finlandii w skokach narciarskich zakończy Janne Väätäinen. 48-latek, który od 2020 roku prowadził swoich rodaków, postanowił powrócić do Japonii, gdzie mieszka na co dzień ze swoją rodziną. Nowego szkoleniowca ekipy Suomi powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach. W gronie potencjalnych kandydatów jest Austriak Alexander Pointner.

 

MikaKojonkoski fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Janne Väätäinen pożegna się z kadrą Finów. Wśród kandydatów na następcę Alexander Pointner
Mika Kojonkoski (fot. Julia Piątkowska)

W 2020 roku Janne Väätäinen powrócił do roli trenera głównego reprezentacji Finlandii. Wcześniej pełnił tę funkcję w latach 2008-2010. Za czasów swojej drugiej kadencji starał się zażegnać wieloletni kryzys ekipy z Kraju Tysiąca Jezior, jednak było to zadanie bardzo trudne. W związku z coraz mniejszą liczbą zawodników garnących się do skoków narciarskich, a także słabą kondycją finansową tej dyscypliny w Finlandii, ciężko było wprowadzić podopiecznych do światowej czołówki. W ostatnich latach regularne starty w Pucharze Świata notowali przede wszystkim Antti Aalto oraz Niko Kytösaho. Co prawda zdarzało im się dość systematyczne punktowanie, jednak żaden z tej dwójki nie zdołał w tym czasie wskoczyć do czołowej dziesiątki konkursu najwyższej rangi. Dokonał tego co prawda Eetu Nousiainen (8. miejsce na lotach w Oberstdorfie w marcu 2022 r.), jednak on nie znajdował się wówczas w kadrze narodowej i nie był podopiecznym Väätäinena.

Jak mówi sam szkoleniowiec, najważniejszym powodem jego decyzji o ponownym rozstaniu się z rodakami są kwestie osobiste. Doświadczony trener kilka lat temu założył w Japonii rodzinę, a w 2021 roku wraz z żoną doczekali się dziecka. – Janne powiedział mi, że mentalnie przeżywał ciężkie. Dom mocno go przyciąga. Rola trenera głównego kadry narodowej to jednak wymagająca praca – powiedział dyrektor sportowy skoków narciarskich w Fińskim Związku Narciarskim, Mika Kojonkoski, cytowany przez portal Iltalehti.fi. Väätäinen funkcjonując między Finlandią, Japonią, a kolejnymi pucharowymi przystankami, często był w domu tylko gościem. Jego podróże z Europy do domu w dalekiej Azji często trwały nawet kilkanaście godzin. Względy rodzinne zdecydowały więc o nieprzedłużeniu kontraktu z Finami, który zresztą wygasa już w kwietniu tego roku.

Warto wspomnieć, że przez poprzednie zawodowe lata Väätäinen był mocno związany z Krajem Kwitnącej Wiśni. To on jako trener klubowy Tsuchiya Home Ski Team był jednym ze współautorów wielkich sukcesów Ryoyu Kobayashiego. Japończyk trenujący w kraju pod okiem Fina zdobył w sezonie 2018/2019 Kryształową Kulę. Można więc spekulować, czy po słabszym sezonie japońskich skoczków, Väätäinen ponownie zwiąże się trenerską współpracą z utytułowanym samurajem.

AlexanderPointner fotBartoszLeja 300x200 - Janne Väätäinen pożegna się z kadrą Finów. Wśród kandydatów na następcę Alexander Pointner
Alexander Pointner (fot. Bartosz Leja)

Razem z trenerem głównym, współpracę z ekipą Suomi zakończy Francuz Frederic Zoz, który był odpowiedzialny za przygotowywanie kombinezonów. Do kontynuowania działań z Finami przechylają się z kolei Holender Pierre Hartmann i Słoweniec Andraž Pograjc (asystenci), a także fizjoterapeuta Boštjan Ahačič. Już teraz trwają jednak poszukiwania następcy Janne Väätäinena, który będzie mógł skompletować własny sztab. Póki co nie wiadomo czy będzie to trener krajowy, czy zagraniczny. W fińskim środowisku mówiło się, że funkcję tę powinien objąć sam Mika Kojonkoski, który wszak przed laty odnosił wielkie sukcesy z reprezentacjami Austrii, Finlandii i Norwegii. 59-latek wykluczył jednak taką ewentualność.

Słynny trener i działacz przyznał, że gdyby sytuacja finansowa Fińskiego Związku Narciarskiego była lepsza niż obecnie, celem byłoby zatrudnienie Wernera Schustera. 53-letni Austriak ma za sobą długie lata współpracy z Niemcami okraszone sporymi sukcesami, a obecnie realizuje się jako szkoleniowiec młodzieży w gimnazjum narciarskim w Stams. Jednym z potencjalnych kandydatów jest też kolejny Austriak, Alexander Pointner. 52-latek, który był współautorem potęgi rodzimych skoków w latach 2004-2014. Co ciekawe, Pointner był przed rokiem typowany do objęcia reprezentacji Polski, jednak jak pamiętamy negocjacje z Polskim Związkiem Narciarskim nie doprowadziły do podpisania umowy. Mimo tego Pointner aktywnie wspiera radą aktualnego szkoleniowca Biało-Czerwonych, Thomasa Thurnbichlera.

Warto wspomnieć, że od ponad siedemdziesięciu lat tylko raz zdarzyło się, aby trenerem fińskiej kadry skoczków była osoba z zagranicy. Obok piętnastu fińskich szkoleniowców na przestrzeni lat (od 1950 r.), rodzynkiem był Austriak Andreas Mitter, który prowadził drużynę z Kraju Tysiąca Jezior w latach 2016-2018.

Przypomnijmy, że po sezonie 2022/2023 współpracę z kadrą Szwajcarii zakończy też Niemiec Ronny Hornschuh. Jeszcze w trakcie obecnej zimy Czesi zrezygnowali z kolei ze słoweńskiego trenera Vasji Bajca. Tym samym wiosną możemy się spodziewać ciekawych przetasowań w sztabach szkoleniowych poszczególnych reprezentacji.

 

Bartosz Leja,
źródło: Iltalehti.fi / informacja własna

 

 

Dodaj komentarz