You are currently viewing Słoweńcy odsłonili karty na finał sezonu w Planicy! Patrik Vitez wskakuje w miejsce Žigi Jelara
Słoweńscy mistrzowie, od lewej: Lanišek, Zajc, Jelar, Kos (fot. Julia Piątkowska)

Słoweńcy odsłonili karty na finał sezonu w Planicy! Patrik Vitez wskakuje w miejsce Žigi Jelara

Słoweński Związek Narciarski ogłosił dwunastoosobową drużynę skoczków, która zaprezentuje się podczas ostatniego weekendu Pucharu Świata. Czwórka zawodników będzie miała okazję do debiutu w lotach narciarskich. W Planicy przed szansą odebrania miejsca na podium Dawidowi Kubackiemu stanie Anže Lanišek.

 

Dwunastu Słoweńców pojawi się na starcie ostatniego weekendu sezonu Pucharu Świata 2022/23. Wśród powołanych znalazła się szóstka, która regularnie występowała w ostatnich konkursach. Są to Anže Lanišek, Timi Zajc, Lovro Kos, Domen Prevc, Rok Masle, a także powracający po chorobie Žiga Jelar. 25-latka zabrakło z tego powodu podczas niedawnych zmagań w Lahti. Po wizycie w tamtejszym szpitalu został odesłany do kraju w celu odzyskania zdrowia. Drugą połowę drużyny stanowić będą Žak Mogel, Tilen Bartol, Maksim Bartolj, Matija Vidic, Jernej Presečnik i Rok Oblak. Dla Bartolja, Vidica, Presečnika i Oblaka będzie to okazja do debiutu w konkursie lotów narciarskich. Na starcie zabraknie Petera Prevca, który wciąż dochodzi do siebie po upadku podczas czempionatu na Bloudkovej Velinkance.

Planica jest dla Anže Laniška ostatnią szansą, by wskoczyć na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Słoweniec traci do trzeciego Dawida Kubackiego tylko 73 punkty i pod nieobecność Polaka odrobienie tej różnicy z nawiązką jest bardzo prawdopodobne. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę wysoką formę 26-latka. W ubiegłym roku w Planicy zajął 3. i 5. miejsce i tym razem można się spodziewać osiągnięcia przez niego podobnych rezultatów. Podium klasyfikacji generalnej byłoby najlepszym wynikiem w karierze skoczka z Lublany. Tej zimy jak dotąd na podium meldował się 14 razy i triumfował w czterech rywalizacjach. Aż siedmiokrotnie stawał na drugim stopniu podium. – To jest udany sezon. Gdyby kończył się już teraz, byłbym z niego zadowolony. Wszystkie swoje cele zrealizowałem. To długa, aczkolwiek miła zima. Oby tylko w następnym sezonie było mniej niepowodzeń i dołków – mówił w rozmowie z nami w Lahti. 

Rywalizację w Planicy poprzedzą testy skoczni, które zaplanowane są na środę 29 marca na godzinę 15:00. Ich przebieg będzie transmitowany na profilu Słoweńskiego Związku Narciarskiego na Instagramie (SloSki Nordic team). Wtedy też swoje ostatnie skoki w karierze odda Bor PavlovčičW weekend ze skokami narciarskimi pożegnają się także Cene Prevc, a także startujący w konkursie Tilen Bartol.

[AKTUALIZACJA]

Žiga Jelar nie wystartuje w konkursie indywidualnym w piątek oraz w sobotniej drużynówce, gdyż wciąż wraca do zdrowia po przebytej chorobie. Jak podaje RTV SLO, w jego miejsce w drużynie pojawić się ma Patrik Vitez. Pozostaje jednak szansa, że 25-latek wystąpi w niedzielę. Decyzję o jego starcie ma podjąć słoweński sztab. 

 

Skład reprezentacji Słowenii na finał sezonu w Planicy:

 • Anže Lanišek (4. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Timi Zajc (11. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Žiga Jelar (17. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Domen Prevc (20. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Lovro Kos (22. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Rok Masle (45. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Žak Mogel (50. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Maksim Bartolj (67. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Matija Vidic (76. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Tilen Bartol,
 • Rok Oblak,
 • Jernej Presečnik.
 • Patrik Vitez (za Žigę Jelara w piątek)
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SloSki Nordic team (@sloskinordicteam)

 

Karol Cześnik, Anna Libera
Źródło: Sloski / informacja własna

Dodaj komentarz