You are currently viewing Wielkie zmiany u mistrza olimpijskiego. Japończyk stworzy własną grupę szkoleniową
Ryoyu Kobayashi (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Wielkie zmiany u mistrza olimpijskiego. Japończyk stworzy własną grupę szkoleniową

Zaskakujące doniesienia napływają z Japonii. Ryoyu Kobayashi opuszcza swój dotychczasowy klub, Team Tsuchiya, i zamierza… założyć własny zespół. Celem skoczka jest zindywidualizowana praca oraz zainteresowanie młodych ludzi skokami narciarskimi. Mistrz olimpijski z Pekinu był związany z klubem Tsuchiya przez 8 lat.

 

Tuż po zakończeniu sezonu Team Tsuchiya ogłosił niespodziewaną informację o odejściu gwiazdy klubu – Ryoyu Kobayashiego. Mistrz olimpijski z Pekinu i dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli wraz z końcem marca przerwał trwającą od 8 lat współpracę i planuje założyć własną grupę szkoleniową. Ta ma nazywać się „Team Roy”. Celem ma być większa niezależność i bardziej zindywidualizowane podejście do zawodnika. Oprócz tego Japończyk ma pełnić rolę mentora dla młodych adeptów skoków narciarskich. – Po rozmowie z dyrektorem Noriakim Kasai, który był moim mentorem zawodowo i prywatnie, oraz z pozostałymi członkami zespołu, którzy mnie wspierali, zdecydowałem się zrobić krok do przodu. Od teraz chcę rozpocząć nową karierę, nie tylko jako sportowiec. Po zakończeniu kariery sportowej może to być moje drugie zajęcie, ale skoro dopiero co zdobyłem złoty medal, to pomyślałem, że mogę jeszcze coś zdziałać. Chcę być bardziej sobą, zaszaleć, a nie zastanawiać się, jaki powinien być sportowiec. Chciałbym powalczyć o drugi złoty medal na następnych igrzyskach i być sobą jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Chcę również, żeby młodzi też tacy byli, żeby moją ulubioną skocznię poznało więcej osób! Chcę zrobić coś, żeby zainteresować ludzi skokami narciarskimi – wyjaśnia swoją decyzję Kobayashi.

Pod szyldem Team Tsuchiya 26-latek zgromadził na swoim koncie wiele trofeów. W trakcie ośmiu lat współpracy dwukrotnie triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz wywalczył Małą Kryształową Kulę za Puchar Świata w Lotach. Do tego dołożył złoto i srebro zdobyte podczas igrzysk w Pekinie, dwa zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni oraz indywidualne srebro Mistrzostw Świata w Planicy i drużynowy brąz czempionatu w Seefeld. Przed rokiem jednak w klubie nastąpiła zmiana na stanowisku trenera. Austriaka Richarda Schallerta zmienił Słoweniec Matjaž Zupan. Jak podaje portal Sport.pl, już wtedy u japońskiego skoczka pojawił się pomysł rozstania z zespołem i stworzenia własnej marki. 

Kto zatem zostanie nowym trenerem 26-latka? Głównym kandydatem do podjęcia się tego zadania wydaje się być Janne Väätäinen, który niedawno zakończył pracę z reprezentacją Finlandii. Sam szkoleniowiec zamierza powrócić do Japonii, gdzie mieszka jego żona i dziecko. To właśnie pod fińskim trenerem „Roy” zanotował pierwszy szczyt formy, kiedy to sięgnął w sezonie 18/19 po Kryształową Kulę i zwyciężył we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni, powtarzając osiągnięcie Svena Hannwalda i Kamila Stocha. Väätäinen w rozmowie ze Sport.pl nie potwierdza jednak pogłosek o nowym miejscu pracy.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tsuchiya Home Ski Club (@team_tsuchiya)

 

Karol Cześnik
Źródło: news.ntv.co.jp / teamtsuchiya.com / sport.pl

Dodaj komentarz