You are currently viewing Mistrzostwa Finlandii: Jenny Rautionaho i Niko Kytösaho ze złotymi medalami w Rovaniemi
Jenny Rautionaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Mistrzostwa Finlandii na skoczni normalnej zakończyły zimowy sezon w Kraju Tysiąca Jezior. Na skoczni Ounasvaara (K-90/HS-100) w Rovaniemi najlepsza wśród pań okazała się być Jenny Rautionaho. W gronie panów triumfował Niko Kytösaho przed Vilho Palosaarim i Eetu Nousiainenem. W czempionacie wziął udział dwukrotny triumfator cyklu Pucharu Świata – Janne Ahonen.

Rovaniemi Ounasvaara fot.facebook.com OunasvaaranHiihtoseura 300x199 - Mistrzostwa Finlandii: Jenny Rautionaho i Niko Kytösaho ze złotymi medalami w Rovaniemi
Skocznie w Rovaniemi (fot. Ounasvaaran Hiihtoseura)

Blisko dwa tygodnie po ostatnim konkursie w Planicy rozegrano w Finlandii krajowe mistrzostwa na skoczni normalnej w Rovaniemi. Nieco więcej czasu upłynęło natomiast od zakończenia sezonu kobiet. Właśnie wśród pań najlepsza na skoczni Ounasvaara (K-90/HS-100) okazała się być czołowa fińska skoczkini zakończonej zimy – Jenny Rautionaho. 26-latka startowała na domowej skoczni i dzięki dwóm skokom na 86 metrów zdeklasowała swoje rywalki, wychodząc na prowadzenie już po pierwszej serii. – Tak naprawdę od trzech tygodni nie skakałam. Cieszę się, że moja forma wystarczyła do zwycięstwa. Trochę denerwujące jest to, że skoki były krótkie, ale myślę, że to dobry sposób na zakończenie sezonu – podsumowała. Dwuboistka Heta Hirvonen (83 m/81 m), która zajęła 2. miejsce, straciła do triumfatorki ponad 60 punktów. Brązowy medal wywalczyła Sofia Mattila (80 m/78,5 m), a tuż za podium uplasowała się Vilma Meis (77,5 m/79 m). Na starcie pojawiło się łącznie 9 zawodniczek.

W gronie panów po złoty medal sięgnął Niko Kytösaho. 23-latek wyszedł na prowadzenie po skoku na 95 metrów. W drugiej serii zaledwie jednego metra zabrakło mu do osiągnięcia rozmiaru skoczni, lecz ta odległość przypieczętowała jego końcowy sukces. Nieco ponad 19 punktów do triumfatora stracił mistrz świata juniorów z Whistler – Vilho Palosaari. Najzdolniejszy fiński junior w krajowym czempionacie wywalczył srebro po dwóch próbach na 96 metrów. Na najniższym stopniu podium stanął Eetu Nousiainen (93 m/97 m). Zaraz za podium znalazł się Mico Ahonen (92 m/93 m), syn legendarnego skoczka – Janne Ahonena, który również wziął udział w rywalizacji. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli zajął 11. miejsce po skokach na 85 i 86 metrów. W Mistrzostwach Finlandii nie startował Antti Aalto. Jak podaje portal Yle.fi, drugi najwyżej klasyfikowany „Suomi” w Pucharze Świata, niedawno przeszedł operację kręgosłupa i od sportu będzie odpoczywał przez około dwa miesiące.