You are currently viewing Zmiany w niemieckim sztabie. Wracają Schuster i Hornschuh, Mitter dostaje promocję
Werner Schuster (fot. Julia Piątkowska)

Zmiany w niemieckim sztabie. Wracają Schuster i Hornschuh, Mitter dostaje promocję

Niemiecki Związek Narciarski przekazał dziś informacje o zmianach w swoim sztabie szkoleniowym. Do pracy u naszych zachodnich sąsiadów powrócili Werner Schuster oraz Ronny Hornschuh, który po sezonie 2022/2023 opuścił stanowisko trenera szwajcarskiej kadry. Awansem poszczycić się może za to Andreas Mitter. Dotychczasowy szkoleniowiec kadry B teraz będzie współpracował u boku Stefana Horngachera.

 

Reprezentacja Niemiec ma już zapewnione bardzo poważne wzmocnienia w swoich szeregach. Pierwszym z nich jest Werner Schuster, który powraca do DSV po czteroletnim rozbracie. W latach 2008-2019 Austriak był tam głównym trenerem męskiej kadry. Ostatnio 53-latek zajmował się szkoleniem młodych w legendarnej austriackiej szkole w Stams. Od sezonu 2023/2024 Schuster będzie pełnił tę samą funkcję, ale już dla reprezentacji Niemiec. – Nie mogę się doczekać podjęcia tego wyzwania. Gdy pracowałem w Niemczech jako trener kadry panów, poznałem ten system, trenerów z pasją, a także nabrałem cennego doświadczenia, które pomoże mi w mojej nowej roli – mówi Schuster. – Jestem przekonany, że z obecnym niemieckim systemem mamy idealne warunki do szkolenia przyszłych gwiazd skoków narciarskich – dodaje. 

Głównym trenerem w kadrze B od nowego sezonu zostanie Ronny Hornschuh, dotychczasowy szkoleniowiec Szwajcarów. W przeszłości również pracował dla reprezentacji Niemiec, ale na niższych szczeblach kadrowych. – Powrót do DSV wiele dla mnie znaczy. To świetna federacja w kwestiach organizacyjnych, z którą styczność przełożyła się na moją pracę w Szwajcarii. Bardzo chętnie użyczę swojego doświadczenia i wiedzy niemieckiej kadrze B. Nasz cel to odpowiedni rozwój naszych skoczków, aby z Pucharu Kontynentalnego mogli przejść na poziom Pucharu Świata – wyznaje 48-latek.

Obecną rolę Hornschuha do tej pory pełnił Andreas Mitter, były trener reprezentacji Finlandii. Uzyskał on teraz promocję do kadry A, gdzie będzie asystentem Stefana Horngachera wraz z Peterem Rohweinem, Jensem Deimelem i Christianem Heimem. Zmiany w DSV skomentował tamtejszy dyrektor do spraw skoków narciarskich, Horst Hüttel. – Bardzo się cieszę, że Werner Schuster i Ronny Hornschuh wrócili do nas. Obaj są bardzo dobrze zaznajomieni ze sposobem pracy w Niemczech, a zarazem przynoszą ze sobą spore kompetencje – komentuje.  

Ostatnia zima dla ekipy Stefana Horngachera nie była idealna. Mimo świetnych wyników na Mistrzostwach Świata w Planicy, rezultaty w Pucharze Świata mogły pozostawiać wiele do życzenia. Nowe transfery w niemieckim sztabie wyraźnie nakreślają jednak bardzo optymistyczne scenariusze na kolejne sezony.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: DSV

 

Dodaj komentarz