You are currently viewing Słoweńcy odkrywają karty na nowy sezon! Kto otrzymał nominację do kadry narodowej?
Słoweńcy: Žiga Jelar, Domen Prevc, Peter Prevc, Žak Mogel, Lovro Kos (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Słoweńcy odkrywają karty na nowy sezon! Kto otrzymał nominację do kadry narodowej?

Poznaliśmy kadry narodowe Słowenii na następny sezon. Jak podaje portal Siol.net, znajdzie się w nich siedmiu skoczków oraz taka sama liczba skoczkiń. Głównymi trenerami pozostaną Robert Hrgota i Zoran Zupančič. W samych drużynach zaszło parę kosmetycznych zmian.

 

Zajc PrevcD Lanisek Kos Planica2023 fotJuliaPiatkowska Slowenia 300x200 - Słoweńcy odkrywają karty na nowy sezon! Kto otrzymał nominację do kadry narodowej?
Słoweńcy, od lewej: Zajc, Prevc, Lanišek, Kos (fot. Julia Piątkowska)

Miniony sezon powinien Słoweńcom kojarzyć się wyjątkowo dobrze przede wszystkim ze względu na domowe Mistrzostwa Świata w Planicy, podczas których zgarnęli łącznie trzy medale. Timi Zajc na dużej skoczni założył na szyję indywidualny złoty medal, przełamując tym samym niemoc trwającą od 2005 roku, kiedy to medal z tego samego kruszcu wywalczył na skoczni normalnej w Oberstdorfie Rok Benkovič. Podopieczni Roberta Hrgoty sięgnęli także po złoto drużynowe, pokonując Norwegów o blisko 13 punktów, a Timi Zajc wraz z Anže Laniškiem dali pokaz mocy. Wymieniona dwójka przyłożyła się także do trzeciej zdobyczy, jakim jest brąz w mikście. Drużynę wraz z nimi stworzyły Ema Klinec i Nika Križnar. Sam Lanišek ma także jeszcze jeden powód do zadowolenia, bowiem stanął na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. – Celem było miejsce w najlepszej piątce klasyfikacji generalnej, co miałem zapewnione na długo przed Planicą. Celowałem też w najlepszą trójkę Turnieju Czterech Skoczni. Potem moim celem było zdobycie indywidualnego i drużynowego medalu na domowych mistrzostwach świata. W walce o medal indywidualny być może zadecydował splot niefortunnych okoliczności i trochę gorszy występ. Ale i tak byłem blisko. Wydaje mi się, że po drodze wszystko było jak należy, więc zwycięstwo w drużynie jest bardzo satysfakcjonujące. Teraz chcę pójść o krok dalej – komentował Lanišek na łamach Siol.net. Po udanej zimie w męskiej kadrze narodowej Słowenii dojdzie do jednej korekty. Do drużyny włączony ma zostać Žak Mogel. 22-latek w ubiegłym sezonie wystartował w sześciu konkursach Pucharu Świata i zajął 51. miejsce w klasyfikacji generalnej. Najlepszy rezultat zanotował w Sapporo, gdzie był dziesiąty. Udało mu się zapunktować jeszcze po jednym razie w Bad Mitterndorf i Willingen. W kadrze A niezmiennie pozostają Žiga Jelar, Lovro Kos, Anže Lanišek, Domen Prevc, Peter Prevc, Timi Zajc, natomiast funkcję szkoleniowca pełnić będzie w dalszym ciągu Robert Hrgota.

Zajc Klinec Kriznar Lanisek Sloweniamikst Planica2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Słoweńcy odkrywają karty na nowy sezon! Kto otrzymał nominację do kadry narodowej?
Słoweński mikst, od lewej: Zajc, Klinec, Križnar, Lanišek (fot. Julia Piątkowska)

Zmiany na stanowisku trenera nie będzie także w żeńskiej kadrze narodowej. Jak podaje Siol.net, Zoran Zupančič utrzyma posadę przynajmniej na kolejny sezon. Za jego pozostaniem miała opowiedzieć się rada Słoweńskiego Związku Narciarskiego podczas wczorajszego spotkania, a także szef skoków – Gorazd Pogorelčnik, który jest po rozmowie z trenerem na temat planu pracy. W sezonach 2020/21 i 2021/22 Słowenki brylowały, zdobywając wiele trofeów. Były to m.in. drużynowe medale zdobywane podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a także Puchar Narodów. Indywidualne sukcesy wpadały na konto Uršy Bogataj (złoto IO w Pekinie), Niki Križnar (Kryształowa Kula i brąz MŚ w Oberstdorfie) oraz Emy Klinec (złoto MŚ w Oberstdorfie). Zima 2022/23 równie obfita w sukcesy nie była. Podczas czempionatu w Planicy zapisały na koncie jedynie brąz wywalczony w mikście. Ani indywidualnie, ani też w rywalizacji drużyn kobiecych nie zdobyły żadnego „krążka”. Zmagania o Puchar Narodów zakończyły poza podium, a indywidualnie o najwyższe lokaty walczyła najczęściej jedynie Ema Klinec. 24-latka nie zawiodła w Pucharze Świata Pań, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, a także triumfując w Raw Air i ustanawiając w Vikersund nowy rekord świata kobiet (226 m). Im bliżej końca sezonu, tym więcej ciemnych chmur zbierało się nad Zoranem Zupančičem. Ostatecznie jednak dostanie szansę naprawienia błędów z minionego sezonu. W skład jego drużyny nadal wchodzić będą Taja Bodlaj, Ema Klinec, Katra Komar, Nika Križnar, Nika Prevc i Maja Vtič. Do kadry A włączona ma zostać Ajda Košnjek, która podczas ostatniej zimy zadebiutowała w PŚ Pań. 15-latka punktowała trzykrotnie i zajęła 45. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zamrożony będzie status Uršy Bogataj, która wciąż wraca do zdrowia po kontuzji, a także spodziewa się dziecka.

 

Słoweńska kadra A mężczyzn:

 • Žiga Jelar (ur. 1997 r.),
 • Lovro Kos (1999),
 • Anže Lanišek (1996),
 • Žak Mogel (2001),
 • Domen Prevc (1999),
 • Peter Prevc (1992),
 • Timi Zajc (2000).

Słoweńska kadra A kobiet:

 • Taja Bodlaj (ur. 2006 r.),
 • Ema Klinec (1998),
 • Katra Komar (2001),
 • Ajda Košnjek (2007),
 • Nika Križnar (2000),
 • Nika Prevc (2005),
 • Maja Vtič (1988).

 

Karol Cześnik
Źródło: Siol.net

Dodaj komentarz