You are currently viewing Kadry narodowe Norwegów już znane. Zabraknie Roberta Johanssona
Norweski mikst, od lewej: Bjørseth, Strøm, Granerud, Forfang (fot. Julia Piątkowska)

Kadry narodowe Norwegów już znane. Zabraknie Roberta Johanssona

Dziś w godzinach popołudniowych Norweski Związek Narciarski ujawnił składy kadr narodowych pań i panów na sezon 2023/2024. Po problemach związanych ze swoimi kontuzjami wysokie miejsce w hierarchii stracił Robert Johansson, a promocję otrzymał Kristoffer Eriksen Sundal. To jednak nie jedyne zmiany w ekipach Kraju Fiordów.

 

W męskiej, sześcioosobowej grupie narodowej prowadzonej przez Alexandra Stöckla czołowym nazwiskiem jest oczywiście Halvor Egner Granerud, czyli zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2022/2023. Marius Lindvik za to będzie starał się o poprawę poziomu swoich występów względem minionej zimy, kiedy to zajął 20. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Jest to dość wyraźny spadek względem kampanii 2021/2022, gdy wyścig o Kryształową Kulę zakończył na 3. miejscu. – Musimy szczególnie popracować nad techniką Mariusa, jeśli chcemy, by wrócił do topowej dyspozycji – mówi dla SkokiPolska.pl Stöckl. – Wciąż pracujemy nad idealnym rozwiązaniem, które moglibyśmy wykorzystać podczas codziennych treningów – dodaje. 

Forfang Johansson Heggli Granerud Norwegia Planica2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Kadry narodowe Norwegów już znane. Zabraknie Roberta Johanssona
Norwegowie, od lewej: Forfang, Johansson, Heggli, Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Oprócz wspomnianej wyżej dwójki, w głównej kadrze znajdzie się także Johann André Forfang, który przez cały ostatni sezon prezentował solidną dyspozycję, gwarantującą mu 16. lokatę w tabeli PŚ. Po gorszych chwilach na Mistrzostwach Świata w Planicy, kiedy to nie wystąpił w żadnym z konkursów, walkę o najwyższe lokaty kontynuować będzie również Daniel-André Tande. Skład uzupełni dwójka zawodników z rocznika 2001: Kristoffer Eriksen Sundal oraz Bendik Jakobsen Heggli. Ten pierwszy otrzymał promocję względem poprzedniego sezonu. – Byłem bardzo usatysfakcjonowany efektami swojej pracy wykonanej w lato, ale nie spodziewałem się, że sezon zimowy będzie aż taki dobry. Naprawdę się z tego cieszę – opowiadał Sundal w rozmowie z naszym portalem.

Miejsce w kadrze narodowej mężczyzn utracili Fredrik Villumstad, Thomas Aasen Markeng oraz Robert Johansson. Szczególnie to odsunięcie trzeciego z nich odbiło się szerokim echem w środowisku skoków narciarskich. Były rekordzista świata w długości lotu przez kontuzję musiał opuścić część zimy 2022/2023. – Decyzja o zdegradowaniu Roberta była bardzo trudna. Wierzymy jednak, że wybraliśmy drużynę z największym możliwym potencjałem i dzięki temu przez cały sezon będziemy pracować wydajnie – tłumaczy Alexander Stöckl. Przypomnijmy, że w połowie marca karierę zakończył Anders Fannemel. Jak informował norweski dziennikarz Petter Tenstad, 31-latek będzie teraz pełnił rolę trenera w ośrodku w Lillehammer. – Oglądanie rozwoju Andersa w tej funkcji będzie naprawdę interesujące. Uważam, że ma do tego odpowiednie podejście, a także dużą motywację – twierdzi Stöckl.

Bjoerseth Kvandal Stroem Lundby Norwegia Planica2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Kadry narodowe Norwegów już znane. Zabraknie Roberta Johanssona
Norweżki, od lewej: Bjørseth, Kvandal, Strøm, Lundby (fot. Julia Piątkowska)

Kadra narodowa pań Christiana Meyera będzie zaś liczyć siedem zawodniczek. Nie zabraknie tam doświadczonej Maren Lundby, która minionej zimy w ramach udanego powrotu do regularnej rywalizacji zdobyła srebrny medal indywidualny na Mistrzostwach Świata w Planicy. O dalsze sukcesy będzie się starać też Anna Odine Strøm, dla której Puchar Świata 2022/2023 zakończył się pechowo. Do trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej 25-latce zabrakło zaledwie trzech punktów. Na podobnym poziomie prezentowała się kolejna członkini kadry, Silje Opseth, czyli siódma skoczkini w tabeli PŚ. Po perturbacjach zdrowotnych do pełnowymiarowej rywalizacji powraca Eirin Maria Kvandal. 21-letnia Norweżka w minionym sezonie występowała bardzo nieregularnie, ale udało jej się zająć jedno miejsce na podium: była to trzecia pozycja w rumuńskim Râșnovie. Kolejna z zawodniczek to stały i mocny punkt ekipy, czyli Thea Minyan Bjørseth. Mimo często zajmowanych wysokich lokat w zawodach, nigdy nie udało jej się jeszcze zameldować w czołowej trójce konkursu PŚ.

Skład zasilą także dwie dziewczyny urodzone w 2007 roku. Pierwsza z nich, czyli Ingvild Synnøve Midtskogen, sporadycznie pojawiała się w Pucharze Świata w minionym sezonie, jednak nie udało jej się zdobyć żadnych punktów. Podobnie sprawa ma się w przypadku Kjersti Græsli. Warto dodać, że obie z zawodniczek występowały także w zawodach kombinacji norweskiej. W kadrze narodowej nie znalazło się miejsce dla Nory Midtsundstad, która w sezonie 2022/2023 zdobyła 78 punktów Pucharu Świata.

 

Skład norweskiej kadry narodowej mężczyzn:

 • Daniel-André Tande (ur. 1994 r.),
 • Johann André Forfang (ur. 1995 r.),
 • Halvor Egner Granerud (ur. 1996 r.),
 • Marius Lindvik (ur. 1998 r.),
 • Bendik Jakobsen Heggli (ur. 2001 r.),
 • Kristoffer Eriksen Sundal (ur. 2001 r.).

Skład norweskiej kadry narodowej kobiet:

 • Maren Lundby (ur. 1994 r.),
 • Anna Odine Strøm (ur. 1998 r.),
 • Silje Opseth (ur. 1999 r.),
 • Eirin Maria Kvandal (ur. 2001 r.),
 • Thea Minyan Bjørseth (ur. 2003 r.),
 • Ingvild Midtskogen (ur. 2007 r.),
 • Kjersti Græsli (ur. 2007 r.).

 

Wiktor Marczuk,
źródło: Hopplandslaget / informacja własna
 

Dodaj komentarz