You are currently viewing Lauri Hakola powróci na stanowisko głównego trenera reprezentacji Finlandii? „Rozmowy są na pewnym etapie”
Lauri Hakola (fot. Tuija Hankkila)

Lauri Hakola powróci na stanowisko głównego trenera reprezentacji Finlandii? „Rozmowy są na pewnym etapie”

Jeszcze przed zakończeniem sezonu zimowego decyzję o odejściu ze stanowiska trenera głównego reprezentacji Finlandii ogłosił Janne Väätäinen. Po paru tygodniach niepewności kto obejmie jego posadę, jeden z portali ogłosił, że do kadry A powróci Lauri Hakola.

 

PucharSwiata Ruka2022 2konkurs fotJuliaPiatkowska JanneVaatainen 300x200 - Lauri Hakola powróci na stanowisko głównego trenera reprezentacji Finlandii? "Rozmowy są na pewnym etapie"
Janne Väätäinen (fot. Julia Piątkowska)

Janne Väätäinen w marcu tego roku oficjalnie ogłosił, że rozstaje się z rodzimą federacją. Zaledwie kilka tygodni później Jakub Balcerski ze sport.pl informował, że utytułowany trener będzie ponownie współpracował z Ryoyu Kobayashim. Väätäinen trenował z Japończykiem już wcześniej i to właśnie jemu przypisuje się pierwsze sukcesy 26-latka z sezonu 2018/2019, w tym Kryształową Kulę czy Wielkiego Szlema zdobytego podczas 67. Turnieju Czterech Skoczni. Przypomnijmy, że Väätäinen prowadził fińską kadrę dwukrotnie. Najpierw w latach 2008-2010, a później od 2020 do 2023 roku. Największymi sukcesami podczas drugiej współpracy Fina z reprezentacją Suomi było 8. miejsce wywalczone przez Eetu Nousiainena w zawodach Pucharu Świata w Oberstdorfie, a także występ Anttiego Aalto na igrzyskach olimpijskich w 2022 roku. 

Jak podaje portal yle.fi kadrę Suomi po Väätäinenie przejmie „nowy, stary” trener, czyli Lauri Hakola. – Można powiedzieć, że te sprawy i rozmowy są na pewnym etapie. Ogólnie moją pasją są skoki i bycie ich trenerem. W sezonie 2018/2019 byłem jedynym trenerem zatrudnionym na pełny etat. Powrót do pełni energii zajął mi trochę czasu – powiedział Hakola komentując doniesienia mediów.

Fin był już głównym szkoleniowcem drużyny kraju Tysiąca Jezior w latach 2018-2020. 43-latek był także asystentem Austriaka Andreas Mittera w latach 2016-2018, a później współpracował z Janne Väätäinenem. Od sezonu 2021/2022 pełnił stanowisko głównego trenera w fińskiej kadrze młodzieżowej, a na co dzień ściśle współpracuje również z Anttim Aalto i Vilho Paalosarim, który ubiegłej zimy wywalczył tytuł mistrza świata juniorów. Do Hakoli jako asystent dołączyć ma Kimmo Savolainen, który w przeszłości współpracował m.in. z fińskimi i włoskimi kombinatorami norweskimi, a w zeszłym roku zajmował stanowisko trenera w klubie w Kuopio. Z Savolainenem na co dzień trenuje z kolei m.in. Eetu Nousiainen, a 48-latka można było kilkukrotnie dostrzec na wieży trenerskiej w sezonie 2022/2023.

Warto dodać, że z fińskiej drużyny odszedł nie tylko trener główny, ale też lwia część sztabu szkoleniowego. Z pracą w Finlandii pożegnali się asystent Väätäinena, Holender Pierre Hartmann, który odpowiedzialny był także za sprzęt. Z kadry Suomi odeszli także Francuz Frederic Zoz, który przygotowywał kombinezony, fizjoterapeuta Boštjan Ahačič, a najprawdopodobniej też i serwismen Andraž Pograjc. Niepewna jest także dalsza współpraca pomiędzy fińską drużyną a Arttim Aigro.

Co ciekawe według fińskich mediów stanowiskiem trenera głównego zainteresowany miał być również Igor Medved, czyli szkoleniowiec słoweńskiej kadry B. Ostatecznie władze związku miały się zdecydować jednak na ponowne zatrudnienie Hakoli. Oficjalne zaprezentowanie trenera, a możliwe że także i kadr na sezon 2023/2024 ma nastąpić już w przeciągu najbliższych dni.

 

Weronika Brodowska,
źródło: sport.pl / yle.fi / informacja własna

 

Dodaj komentarz