You are currently viewing Następca Ronny’ego Hornschuha ogłoszony! Rune Velta nowym trenerem Szwajcarów

Następca Ronny’ego Hornschuha ogłoszony! Rune Velta nowym trenerem Szwajcarów

Na półmetku sezonu 2022/2023 Ronny Hornschuh ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska trenera Szwajcarów. Niedawno informowaliśmy już o składach kadr Helwetów na kolejną kampanię, ale nazwisko nowego szkoleniowca wciąż nie było znane. Dziś wiemy, że będzie nim Rune Velta: mistrz świata na normalnej skoczni w Falun z 2015 roku.

 

Szwajcarski Związek Narciarski poinformował dziś na swojej stronie internetowej, że następcą odchodzącego do niemieckiej kadry B Ronny’ego Hornschuha w roli szkoleniowca skoczków zostanie 34-letni Norweg, Rune Velta. Będzie to jego najpoważniejszy dotychczasowy sprawdzian jako trener. Wcześniej były skoczek narciarski działał w swojej ojczyźnie, zostając naukowcem sportowym w Norweskim Związku Narciarskim, a także pomagając młodym zawodnikom w ośrodku w Oslo. W 2021 roku jego podopieczny, Oscar Westerheim, zdobył mistrzostwo Norwegii, będąc lepszym od skoczków takich, jak choćby Halvor Egner Granerud.

– Bardzo cieszymy się z faktu, że Rune wybrał właśnie Szwajcarię. To człowiek świetnie obeznany ze sportem, który sam skakał na nartach, a także działał jako trener. Przyniesie ze sobą ogromny bagaż doświadczeń – opowiada o Velcie Berni Schödler, który ustępuje ze stanowiska dyrektora do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Szwajcarii.

Norweg mimo swojej dość krótkiej i wcześnie zakończonej kariery jest zawodnikiem utytułowanym. W 2012 roku został srebrnym medalistą Mistrzostw Świata w Lotach w Vikersund, a trzy lata później zdobył cztery „krążki” na czempionacie w Falun: dwa złota (indywidualnie na skoczni normalnej i drużynowo na dużej), srebro (w konkursie drużyn mieszanych) oraz brąz (indywidualnie na skoczni dużej). Karierę zakończył zaledwie rok później, tłumacząc swoją decyzję brakiem dalszej motywacji do skakania.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: swiss-ski.ch

 

Dodaj komentarz