You are currently viewing Nowy trener Polek oficjalnie potwierdzony! Rewolucja PZN w systemie szkolenia juniorów
Nicole Konderla (fot. Julia Piątkowska)

Nowy trener Polek oficjalnie potwierdzony! Rewolucja PZN w systemie szkolenia juniorów

Polski Związek Narciarski oficjalnie potwierdził nazwisko nowego szkoleniowca kobiecej reprezentacji w skokach narciarskich. Został nim Harald Rodlauer, do niedawna jeszcze opiekun Austriaczek. Jednocześnie poznaliśmy kształt kadry narodowej, który będzie podlegał Austriakowi. PZN poinformował także o rewolucji w systemie szkolenia juniorów.

 

Austria kobiety Austriaczki PucharNarodowLahti20222023 HaraldRodlauerEvaPinkelnig fotJuliaPiatkowska 300x200 - Nowy trener Polek oficjalnie potwierdzony! Rewolucja PZN w systemie szkolenia juniorów
Kobieca reprezentacja Austrii z Pucharem Narodów (fot. Julia Piątkowska)

Harald Rodlauer trenerem kadry kobiet

Dotychczasowe pogłoski o nowym szkoleniowcu Polek przerodziły się w fakt – Harald Rodlauer podpisał umowę z Polskim Związkiem Narciarskim i zajmie miejsce Szczepana Kupczaka. Autor sukcesów Marity Kramer, Evy Pinkelnig, a także całego austriackiego zespołu przejmie kontrolę nad rozwojem kobiecych skoków w Polsce. – Swojej pracy nie będzie ograniczał wyłącznie do grup seniorskich. Będzie także współpracował ze Szkołami Mistrzostwa Sportowego, w których będzie nadzorował pracę w skokach narciarskich kobiet – wyjaśnia Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

57-latek pracował z reprezentacją narodową w Austrii przez 5 sezonów. Kryształowe Kule zdobyte przez Kramer i Pinkelnig to nie jedyne trofea wywalczone pod jego opieką. Austriaczki trzykrotnie triumfowały w Pucharze Narodów, a ponadto w sezonie 2019/2020 najlepszą zimę w karierze zanotowała Chiara Kreuzer, która zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ Pań. Do listy sukcesów dochodzą medale zdobyte przez jego podopieczne podczas Mistrzostw Świata w Planicy (srebro w drużynie i srebro Pinkelnig), w Oberstdorfie (złoto w drużynie i brąz w mikście) oraz w Seefeld (srebro w drużynie i w mikście oraz brąz Danieli Iraschko-Stolz).

Polski Związek Narciarski ujawnił również kształt kadry narodowej, którą poprowadzi austriacki trener. W niej znalazła się jedynie Nicole Konderla, aktualnie najlepsza z grona polskich skoczkiń i 51. zawodniczka klasyfikacji generalnej minionego sezonu Pucharu Świata Pań. Paulina Cieślar, Wiktoria Przybyła i Anna Twardosz znalazły się w grupie bazowej. Asystentem trenera w grupie bazującej w Szczyrku będzie Stefan Hula, który w marcu zakończył karierę sportowca. Nie jest znane jeszcze nazwisko drugiego asystenta, który miałby się zajmować grupą zakopiańską.

 

Rewolucja w szkoleniu juniorów

87539f56 5a7c 444d 8d66 14a866105ca8 300x200 - Nowy trener Polek oficjalnie potwierdzony! Rewolucja PZN w systemie szkolenia juniorów
Daniel Kwiatkowski (fot. Ewa Skrzypiec)

To nie jedyne nowości, jakie prezentuje nam PZN. Rewolucja ma dotknąć system szkolenia juniorów. Ten ma być mocniej oparty o Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Kadra juniorów nie będzie miała takiej formy, jak w poprzednich latach. Grupę młodzieżowców będą stanowić wszyscy trenujący w SMS-ach. Niezmiennie powołany został główny trener, który będzie odpowiadał za planowanie, a także za zgrupowania centralne i powołania na zawody międzynarodowe. Cały sztab szkoleniowy jednak będzie składał również z trenerów pracujących w SMS-ach. – Teraz wszyscy uczniowie SMS zostają objęci szkoleniem kadrowym i będą trenować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Trenerzy kadr juniorskich będą pracowali razem z trenerami szkolnymi i trenerami dedykowanymi do pracy w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Przechodzimy zatem do tego, że zawodnicy i trenerzy mają się skupić na treningu codziennym. To ma być spokojny czas rozwoju dla młodych zawodników w poszczególnych dyscyplinach. Dla nich właśnie codzienne szkolenie ma być priorytetem, a nie wynik sportowy. Nie będzie zatem skreślania z kadry, bo nie udało się „dowieźć” wyniku w sezonie. Każdy z zawodników, uczących się w SMS, będzie miał przed sobą perspektywę kilku lat spokojnego treningu, który ma doprowadzić do jego rozwoju – tłumaczy zmiany Jan Winkiel w komunikacie. Trenerem głównym juniorów pozostanie Daniel Kwiatkowski. W SMS Zakopane odpowiedzialni za skoki narciarskie będą Grzegorz Miętus i Mariusz Chrapek. W SMS Szczyrk taką rolę pełnić będą Robert Mateja i Sławomir Hankus. Mateja powraca w struktury PZN po trzech latach pracy z czeskimi dwuboistami.

 

Kadra Narodowa A Kobiet na sezon 23/24:

  • Nicole Konderla – KS AZS AWF Katowice

Zawodniczki bazowe

  • Paulina Cieślar – KS AZS AWF Katowice
  • Anna Twardosz – KS AZW AWF Katowice
  • Wiktoria Przybyła – SS-R LZS Sokół Szczyrk

Sztab szkoleniowy

  • Harald Rodlauer – trener główny
  • Stefan Hula – asystent trenera w Szczyrku
  • vacat – asystent trenera w Zakopanem
  • Paulina Węgrzyn-Gębuś – fizjoterapeutka

Osoby współpracujące

  • Theresa Koren – fizjoterapeutka
  • Alois Hasibether – konsultant 

 

 

Karol Cześnik
Źródło: PZN

Dodaj komentarz