You are currently viewing Wytypowano kadrę Polski na Igrzyska Europejskie. Na liście najmocniejsze nazwiska
Reprezentacja polskich skoczków (fot. Julia Piątkowska)

Wytypowano kadrę Polski na Igrzyska Europejskie. Na liście najmocniejsze nazwiska

Dziś Polski Związek Narciarski ujawnił, kto będzie reprezentował nasz kraj podczas zbliżających się konkursów Igrzysk Europejskich w Zakopanem. Nasza drużyna na zawody, które rozegrane zostaną na przełomie czerwca i lipca, składa się z pięciu pań oraz sześciu panów.

 

DawidKubacki Oslo2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Wytypowano kadrę Polski na Igrzyska Europejskie. Na liście najmocniejsze nazwiska
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Pod okiem trenera Thomasa Thurnbichlera wystartuje sześciu reprezentantów Polski. Do akcji powróci czwarty zawodnik klasyfikacji generalnej minionego sezonu Pucharu Świata, Dawid Kubacki, który w marcu 2023 roku wycofał się ze skakania w związku z problemami zdrowotnymi jego żony, Marty. Powołany został także Kamil Stoch, mogący się pochwalić sześcioma zwycięstwami w zawodach najwyższej rangi na Wielkiej Krokwi (5 razy na śniegu i raz na igelicie). Nie zabraknie również Piotra Żyły, czyli świeżo upieczonego mistrza świata na normalnej skoczni z Planicy. W składzie znajduje się też Paweł Wąsek, mający za sobą najlepszy sezon w karierze (31. miejsce w tabeli PŚ). Podobnym wyczynem poszczycić się może Aleksander Zniszczoł, kolejny z powołanych, który podobnie jak 23-latek reprezentujący Wisłę, może zaliczyć minioną zimę do udanych, plasując się w klasyfikacji generalnej PŚ oczko niżej niż Wąsek. Bilet do Zakopanego otrzymał także Kacper Juroszek, będący od sezonu 2023/2024 pełnoprawnym członkiem kadry A. Jak podaje PZN, po konkursie na skoczni normalnej dojdzie do wymiany jednego z zawodników (powołano sześciu, w zawodach może wystąpić maksymalnie pięciu). 

fis cup kobiet szczyrk 2021 2konkurs fot julia piatkowska NicoleKonderla 300x200 - Wytypowano kadrę Polski na Igrzyska Europejskie. Na liście najmocniejsze nazwiska
Nicole Konderla (fot. Julia Piątkowska)

Kobieca ekipa liczyć będzie zaś pięć zawodniczek. Czołową z nich jest Nicole Konderla, czyli potrójna złota medalistka z niedawnej Uniwersjady w Lake Placid. W ramach Pucharu Świata zeszłej zimy zdobyła sześć punktów. Towarzyszyć jej będzie Anna Twardosz, która wprawdzie nie brała udziału w wyścigu o Kryształową Kulę, ale pojechała na Mistrzostwa Świata w Planicy oraz wspomnianą Uniwersjadę. Kolejna z zawodniczek to Paulina Cieślar, występująca w kilku konkursach PŚ podczas kampanii 2022/2023. Nie zdobyła jednak żadnych punktów, a – podobnie jak Twardosz – przywiozła drużynowe srebro z rywalizacji w Lake Placid. Szansę na występ otrzymały także Wiktoria Przybyła oraz Pola Bełtowska, do tej pory prezentujące się publice w zawodach niższego szczebla. Zbliżająca się impreza będzie pierwszym poważnym wyzwaniem dla nowego trenera pań, Haralda Rodlauera. 

Przypomnijmy, że na Igrzyska Europejskie składa się pięć konkursów. Panie oraz panowie wystąpią w konkursach indywidualnych na Średniej (K-95/HS-109) oraz Wielkiej Krokwi (K-125/HS-140), a także rozegrany zostanie konkurs drużyn mieszanych na mniejszym z obiektów. Start rywalizacji we wtorek, 27 czerwca, bowiem tego dnia o godzinie 17:30 odbędą się zawody indywidualne kobiet na Średniej Krokwi. 

 

Skład polskiej kadry mężczyzn na Igrzyska Europejskie 2023:

 • Kamil Stoch (ur. 1987 r.),
 • Piotr Żyła (ur. 1987 r.),
 • Dawid Kubacki (ur. 1990 r.),
 • Aleksander Zniszczoł (ur. 1994 r.),
 • Paweł Wąsek (ur. 1999 r.),
 • Kacper Juroszek (ur. 2001 r.).

Skład polskiej kadry kobiet na Igrzyska Europejskie 2023:

 • Nicole Konderla (ur. 2001 r.),
 • Anna Twardosz (ur. 2001 r.),
 • Paulina Cieślar (ur. 2002 r.),
 • Wiktoria Przybyła (ur. 2004 r.),
 • Pola Bełtowska (ur. 2006 r.).

 

Wiktor Marczuk,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz