You are currently viewing „Nowy-stary” trener kadry Finlandii. Pięciu zawodników i dwie zawodniczki w drużynie narodowej
Niko Kytösaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

„Nowy-stary” trener kadry Finlandii. Pięciu zawodników i dwie zawodniczki w drużynie narodowej

Fiński Związek Narciarski potwierdził nazwisko następcy Janne Väätäinena. Nowym szkoleniowcem kadry narodowej „Suomi” został Lauri Hakola, który w przeszłości już piastował tę samą funkcję. Jednocześnie poznaliśmy kształt kadry narodowej na najbliższy sezon.

 

Lauri Hakola fot.Tuija .Hankkila 300x200 - "Nowy-stary" trener kadry Finlandii. Pięciu zawodników i dwie zawodniczki w drużynie narodowej
Lauri Hakola (fot. Tuija Hankkila)

Lauri Hakola przejmuje kadrę narodową Finlandii, dotychczas prowadzoną przez Janne Väätäinena. Po tym, jak 48-latek nie przedłużył umowy z Fińskim Związkiem Narciarskim, rozpoczęto poszukiwania jego następcy. Wybór padł na dobrze znanego w kraju szkoleniowca. Hakola bowiem był już trenerem kadry narodowej Kraju Tysiąca Jezior w latach 2018-2020. Od sezonu 21/22 zajmował się fińskimi młodzieżowcami, a także współpracował z Anttim Aalto i Vilho Palosaarim. – W tej chwili przygotowania idą pełną parą i możemy spokojnie pracować nad podstawami. Miejmy nadzieję, że wkrótce będziemy mieli formalnie określony zespół i będziemy mogli dopracować nasze plany. Najważniejszym aspektem przygotowań jest ciężki i wysokiej jakości codzienny trening oraz dopracowane detale okołotreningowe. Musimy być doskonali w podstawowych kwestiach. Zespół ma już pewne doświadczenie, ale są w nim również młodzi, głodni wyzwań zawodnicy. Wszyscy mogą się jeszcze rozwinąć i osiągać lepsze wyniki – mówi Hakola dla hiihtoliitto.fi. Głównymi ośrodkami treningowymi mają być Kuopio i Lahti.

W możliwości „nowego-starego” trenera, a także podlegającą mu drużynę, wierzy menadżer skoków narciarskich i kombinacji – Mika Kojonkowski: – Celem jest czterokrotne zwiększenie liczby punktów Pucharu Świata. Mamy ku temu warunki. Wierzę, że nowy trener Lauri Hakola jest właściwym człowiekiem, który poprowadzi fińskie skoki narciarskie do przodu – mówi.

Wraz z nazwiskiem nowego szkoleniowca poznaliśmy także kadrę narodową na sezon 2023/2024. W jej składzie znaleźli się Antti Aalto, Niko Kytösaho, Eetu Nousiainen, Vilho Palosaari i Kasperi Valto. Kytösaho i Aalto byli najmocniejszymi przedstawicielami swojego kraju w Pucharze Świata. Pierwszy z nich zakończył rozgrywki na 37. miejscu klasyfikacji generalnej z dorobkiem 77 punktów. Drugi natomiast uplasował się zaledwie pozycję niżej, a na koncie zapisał 69 punktów. Więcej powodów do radości miał minionej zimy Vilho Palosaari, bowiem w Whistler został mistrzem świata juniorów. W pokonanym polu pozostawił m.in. Jonasa Schustera, Jana Habdasa, Kacpra Tomasiaka i Roka Masle. W Pucharze Świata jednak nie układało mu się równie dobrze i finalnie uplasował się na 66. miejscu.

Jenny Rautionaho Julia Kykkanen  WCH Planica 2023 edited 300x200 - "Nowy-stary" trener kadry Finlandii. Pięciu zawodników i dwie zawodniczki w drużynie narodowej
Finki: Julia Kykkänen i Jenny Rautionaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Kobieca część kadry narodowej będzie składała się z zaledwie dwóch zawodniczek. Niezmiennie będą to Julia Kykkänen i Jenny Rautionaho. Dla drugiej z wymienionych poprzedni sezon był najlepszym w jej karierze. 26-latka rozpoczęła zimę od 9. miejsca w Wiśle i choć kolejne weekendy równie udane nie były, to od Mistrzostw Świata w Planicy do końca rozgrywek o Kryształową Kulę bez przerwy plasowała się w drugiej dziesiątce konkursów. Dzięki udanym występom w Raw Air wystartowała też w premierowych lotach pań w Vikersund. Mistrzostwa Świata w Planicy także zaliczy do udanych. Rywalizację na skoczni normalnej zakończyła na 16. miejscu, natomiast na dużej była trzynasta. Głośnym echem w fińskich mediach odbił się wynik osiągnięty w rywalizacji drużyn mieszanych podczas czempionatu. Czwórka: Rautionaho, Aalto, Kykkänen, Kytösaho zajęła 6. lokatę. – W końcu mamy sukces w skokach! – można było przeczytać po konkursie na portalu yle.fi.

W trakcie tworzenia jest również grupa mająca stanowić zaplecze drużyny narodowej. O szczegółach Fiński Związek Narciarski ma poinformować wkrótce. 

Kadra narodowa Finlandii na sezon 23/24:

Panowie:

  • Antti Aalto (1995),
  • Niko Kytösaho (1999),
  • Eetu Nousiainen (1997),
  • Vilho Palosaari (2004)
  • Kasperi Valto (2003).

Panie:

  • Julia Kykkänen (1994),
  • Jenny Rautionaho (1996).

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Eetu Nousiainen (@eetunousiainenofficial)

 

Karol Cześnik
Źródło: hiihtoliitto.fi

Dodaj komentarz