You are currently viewing Historyczna decyzja MKOl. Igrzyska Olimpijskie 2026 bez drużynówki, a z duetami
Piotr Żyła i Dawid Kubacki w Lake Placid (fot. Logan Swney / Lake Placid Legacy Sites / ORDA.org)

Historyczna decyzja MKOl. Igrzyska Olimpijskie 2026 bez drużynówki, a z duetami

Wieloletnia tradycja związana z zimowymi igrzyskami olimpijskimi przestanie być kontynuowana. W 2026 roku, czyli podczas turnieju w Mediolanie/Cortinie D’Ampezzo, konkurs drużynowy panów w programie skoków narciarskich zostanie zastąpiony przez świeży format, czyli zawody duetów.

 

Wtorkowe posiedzenie zarządu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) przyniosło zaskakujące efekty. Skutkiem tych obrad jest wycofanie konkursu drużynowego mężczyzn z programu XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie/Cortinie D’Ampezzo 2026 (skoki w Predazzo). Zastąpi go wprowadzony w zeszłym roku format, czyli zawody duetów (inaczej Super Team). Warto zaznaczyć, że kwota startowa na turniej we Włoszech zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, to zaledwie 50 zawodników. Dla porównania, w 2022 roku w Pekinie tych nazwisk na liście było 65, dzięki czemu zebranie składów na drużynówki było o wiele łatwiejsze.

Konkursy drużynowe były obecne w programie zimowych igrzysk olimpijskich nieprzerwanie od 1988 roku, czyli imprezy w kanadyjskim Calgary. Najczęściej w zawodach tego typu złote medale zdobywała reprezentacja Niemiec i Austrii (obie trzykrotnie). Polacy w tej dyscyplinie mogą zaś pochwalić się brązowym medalem z 2018 roku z Pjongczangu. 

Slowenia Niemcy Austria PSRasnov2023duety fotOC 300x200 - Historyczna decyzja MKOl. Igrzyska Olimpijskie 2026 bez drużynówki, a z duetami
Podium konkursu duetów w Rasnovie (fot. Federația Română de Schi Biatlon)

Format Super Team w skokach narciarskich zadebiutował podczas Letniego Grand Prix 2022. Podczas wrześniowych zawodów w Râșnovie zwyciężyli Austriacy w składzie złożonym z Daniela Tschofeniga oraz Manuela Fettnera. W zimowym sezonie Pucharu Świata 2022/2023 w takiej formule rywalizowano dwukrotnie; odpowiednio w Lake Placid oraz ponownie w Râșnovie. Premierowy taki konkurs na śniegu w Ameryce wygrali Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Przypomnijmy, że zmagania duetów składają się z trzech serii – do drugiej kwalifikuje się dwanaście zespołów, a finałowa, trzecia, liczy sobie osiem najlepszych drużyn. 

Skoki narciarskie to nie jedyna dyscyplina, w której programie na Igrzyska 2026 dokonano zmian. W narciarstwie alpejskim superkombinacja została przerobiona na format drużynowy, biegi narciarskie kobiet i mężczyzn będą mieć zrównane dystanse, a kombinacja norweska musi liczyć się z wycofaniem zawodów techniką Gundersena (duża skocznia i 4×5 km), na rzecz sprintu drużynowego (duża skocznia i 2×7,5 km). 

 

Wiktor Marczuk,
źródło: olympics.com

 

 

Dodaj komentarz