You are currently viewing Thomas Thurnbichler przed konkursem IE na Średniej Krokwi: „Jesteśmy w stanie powalczyć o medale“
Thomas Thurnbichler (fot. Julia Piątkowska)

Thomas Thurnbichler przed konkursem IE na Średniej Krokwi: „Jesteśmy w stanie powalczyć o medale“

We wtorek, 27 czerwca, w Zakopanem rozpoczęły się zmagania skoczków narciarskich w ramach Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Średnia Krokiew ugościła najpierw damską część świata skoków, szczególnie sprzyjając Austriaczce Jacqueline Seifriedsberger. Teraz o medale na normalnym obiekcie (HS105) powalczą panowie. – Nasi zawodnicy są na solidnym poziomie – zapowiedział trener Polaków, Thomas Thurnbichler.

 

Wśród skoczków walczących o krążki Igrzysk Europejskich nie zabraknie Polaków. Trener Thurnbichler wyłonił piątkę zawodników, którzy wystartują w jutrzejszym konkursie. Będą to: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Kacper Juroszek.

Na Średniej Krokwi zabraknie, wcześniej wspominanego w komunikatach, Pawła Wąska, gdyż każda drużyna może wystawić jedynie pięciu zawodników. Nie wykluczone jest jednak, że 24-latek dostanie szansę wystąpienia w konkursie indywidualnym na Wielkiej Krokwi (HS140), który zaplanowany jest na 1 lipca.

Zanim jednak do niego dojdzie, zawodnicy zmierzą się ze Średnią Krokwią, na co nasz austriacki szkoleniowiec patrzy z optymizmem. – Dwa tygodnie temu mieliśmy solidny obóz szkoleniowy i mogę powiedzieć, że chłopcy są na solidnym poziomie. To prawdziwi profesjonaliści, więc zawsze, gdy są na skoczni, dają z siebie wszystko. Myślę, że są w stanie powalczyć po medale – mówił nam pod skocznią im. Bronisława Czecha.

Obsada podczas Igrzysk Europejskich w Zakopanem nie jest szczególnie liczna, a części czołowych zawodników zabraknie w zimowej stolicy Polski. Jest to jednak idealna okazja do tego, by sprawdzić, na jakim poziomie są obecnie zawodnicy, co podkreślił Thomas Thurnbichler. – To zawsze dobre ćwiczenie i możliwość zdobycia pewnego porównania. Zawodnicy mogą ćwiczyć swoje nastawienie do konkursów, a ja mogę ćwiczyć swój warsztat trenerski podczas zawodów – zauważył.

Nie ukrywał jednak, że tak wcześnie rozgrywany konkurs nie jest rzeczywistą prognozą tego, jak będzie wyglądać forma sportowców w najbliższym sezonie zimowym. – Nawet jeśli nie jesteś teraz na wysokim poziomie, to wciąż masz wiele czasu do zimy, by to nadrobić. Ale działa to też w drugą stronę. To, że wygrywasz teraz wcale nie oznacza, że będziesz wygrywał zimą – podkreślił.

Zmagania skoczków w konkursie indywidualnym na Średniej Krokwi odbędą się w środę, 28 czerwca, o godzinie 17:30. Na 16.30 zaplanowana jest seria próbna, którą poprzedzi trening. Transmisja dostępna będzie w TVP Sport, a relację z konkursu znajdziecie na SkokiPolska.pl. 

 

Ewa Skrzypiec, Kinga Marchela
korespondencja z Zakopanego

Dodaj komentarz