You are currently viewing Line Jahr o byciu trenerką skoków narciarskich: „Ludzie się dziwnie patrzyli i pytali „co ty robisz”?”
Line Jahr (fot. Julia Piątkowska)

Line Jahr o byciu trenerką skoków narciarskich: „Ludzie się dziwnie patrzyli i pytali „co ty robisz”?”

Line Jahr już od kilku lat pracuje jako trenerka skoków w Norweskim Związku Narciarskim. W wywiadzie z rodzimymi mediami zdradziła m.in. jak ludzie zareagowali na kobietę w gnieździe trenerskim i jak od kulis wygląda działanie w Projekcie 2026.

 

Jahr Line WSC.Falun .2015.medal 2 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Line Jahr o byciu trenerką skoków narciarskich: "Ludzie się dziwnie patrzyli i pytali "co ty robisz"?"
Line Jahr (fot. Julia Piątkowska)

Line Jahr to była norweska skoczkini narciarska, która ze względu na kontuzję więzadeł krzyżowych zmuszona była zakończyć swoją karierę po sezonie 2016/2017. Zaledwie kilka miesięcy po odwieszeniu nart na kołek rozpoczęła przygodę z trenerką. Norweski Związek szukał osoby na stanowisko szkoleniowca młodych dziewczyn, a władze federacji uznały, że to właśnie Jahr będzie to tego odpowiednią osobą. – Kiedy zaczynałam jako trenerka w skokach, czułam, że zrobiłam duży krok w tył. Uznałam to za coś oczywistego, że po zakończeniu kariery zostanę trenerką. Ale pamiętam, że podczas mojego pierwszego wyjazdu za granicę zauważyłam, że ludzie się na mnie dziwnie patrzyli i pytali – „co ty robisz”? – zdradza była reprezentantka Kraju Wikingów.

Obecnie Jahr jest główną trenerką w Projekcie 2026, który na celu ma przygotowanie skoczkiń na Igrzyska Olimpijskie Mediolanie oraz Cortinie d’Ampezzo. W przedsięwzięciu biorą udział młode norweskie zawodniczki w tym m.in. Nora Midtsundstad, oraz dwie juniorki z rocznika 2007, które otrzymały powołanie do drużyny narodowej czyli Kjersti GræsliIngvild Synnoeve Midtskogen. Pod skrzydłami Line Jahr zaczynała także kolejna z obecnych kadrowiczek Christiana Meyera, Thea Minyan Bjørseth. – Dziewczyny muszą być w stanie występować w sporcie bardzo zdominowanym przez mężczyzn. Dlatego czuję, że jestem potrzebna na takim poziomie, na jakim jestem teraz – aby pracować z młodymi dziewczynami i sprawić, by zaczęły działać i żeby czuły, że są słyszane i postrzegane na równi z chłopcami – zdradza.

Jahr wykorzystuje szansę od norweskiej federacji i stara się zatrudniać w swoim zespole jak najwięcej kobiet. Ostatnio do juniorskiej drużyny z Lillehammer dołączyła Ingebjørg Saglien Bråten. – Często mówi się, że mężczyźni rekrutują mężczyzn, więc ja mogę rekrutować kobiety – zaznacza Norweżka. Jednym z głównych zajęć Line Jahr jest przygotowanie dostosowanego pod fizyczne możliwości kobiet treningu, który będzie minimalizował ryzyko wystąpienia kontuzji. – Mam zupełnie inne spojrzenie na trening fizyczny kobiet i dziewczyn. Naszym głównym celem jest uchronienie ich przed kontuzjami, a potem dopiero skupienie się na oddawaniu setki skoków podczas wiosennego i letniego okresu. Nie jest to dla nich najlepsze, kiedy stają się cięższe, a nie silniejsze – zdradza 39-letnia trenerka.

Trenerka uważa, że to właśnie okres od 14 do 20 lat jest najtrudniejszym czasem w życiu skoczkini narciarskiej. Jahr stara się przełożyć swoje doświadczenie jako była zawodniczka na odpowiednie dostosowanie treningów do cyklu menstruacyjnego swoich podopiecznych. 39-latka podkreśla, że kluczowe jest to aby w sporcie zdominowanym przez męskich szkoleniowców pojawiało się jak najwięcej kobiet, które będą pracowały z zawodniczkami. – Ważne jest, aby trenerkami w skokach narciarskich były też kobiety, ponieważ istnieje duża różnica między kobietami i mężczyznami, dziewczętami i chłopcami, zarówno jeśli chodzi o anatomię, fizjologię, ale także sferę hormonalną i emocjonalną. Jedną z rzeczy, które mnie pasjonują i interesują, są zmiany hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego dziewcząt. Trzeba z nimi rozmawiać aby może lepiej zrozumieć, dlaczego reagują w taki a nie inny sposób – mówi Jahr. – Bo trochę trudno im rozmawiać z „Petterem lat 35”, który nigdy nie miał okresu i nie wie, co to znaczy – stwierdza Jahr.

Poczynania Projektu 2026 możecie śledzić na Instagramie oraz Facebooku.

Vi trenger deg – Line Jahr from Idrettsforbundet on Vimeo.

 

Weronika Brodowska,
źródło: idrettsforbundet.no / informacja własna

Dodaj komentarz