You are currently viewing Norweska drużyna gotowa na Courchevel. Zabraknie Halvora Egnera Graneruda
Robert Johansson (fot. Julia Piątkowska)

Norweska drużyna gotowa na Courchevel. Zabraknie Halvora Egnera Graneruda

Kolejne kadry odsłaniają swoje składy na inaugurację Letniego Grand Prix we francuskim Courchevel. Japończycy postanowili nie zabierać tam swojej największej gwiazdy, Ryōyū Kobayashiego. Podobnie postąpili Norwegowie z Halvorem Egnerem Granerudem. Nie jest to jednak jedyny członek kadry narodowej Kraju Wikingów, który nie pojawi się na Tremplin du Praz.

 

Już pojutrze (29 lipca) rozpoczną się zmagania na dużej skoczni w Courchevel (K-125/HS-135) w ramach startu Letniego Grand Prix 2023. Norweski Związek Narciarski poinformował dziś, że do Francji wyśle sześciu zawodników. Trzonem tej ekipy będzie niewątpliwie Robert Johansson. Doświadczony 33-latek walczy o odbudowę swojej pozycji po tym, jak nie został zawarty w szeregach kadry narodowej na kampanię 2023/2024. Obecnie Norweg trenuje w Lillehammer pod okiem Andersa Fannemela, który po ostatniej zimie zakończył karierę skoczka narciarskiego. Na Igrzyskach Europejskich w Zakopanem Johansson zdobył srebrny medal w konkursie drużyn mieszanych, a indywidualnie na Średniej Krokwi zajął szóste miejsce. W Courchevel wystąpi także Sondre Ringen, mający za sobą kilka startów w Pucharze Świata w zeszłym sezonie. Wszystkie ze swoich 24 punktów zanotował podczas cyklu Raw Air na norweskiej ziemi. Sukcesy święcił w Pucharze Kontynentalnym, plasując się na trzeciej pozycji w końcowej klasyfikacji za zimę 2022/2023. 

Iver Olaussen MSJZakopane2022 fotAnnaKarczewskaPZN 1 300x200 - Norweska drużyna gotowa na Courchevel. Zabraknie Halvora Egnera Graneruda
Iver Olaussen (fot. Anna Karczewska / PZN)

Trzecim zawodnikiem na liście powołanych jest Iver Olaussen, czyli zawodnik bardzo dobrze sprawujący się na krajowym podwórku w ostatnich miesiącach. 21-latek w drugiej połowie zimowego sezonu regularnie skakał w zawodach drugiej ligi. Szansę na wyjazd do Francji otrzymał również Sindre Ulven Jørgensen, który razem z Olaussenem wywalczył srebrny medal podczas konkursu drużynowego Mistrzostw Świata Juniorów 2022 w Zakopanem. Minionej zimy uczestniczył w zawodach PŚ na Vikersundbakken, ale został zdyskwalifikowany za nieprzepisową długość nart. 23-letni Christian Røste Solberg też będzie częścią norweskiej ekipy najbliższego weekendu. Skoczek ten startował już w zawodach LGP; miało to miejsce rok temu w Hinzenbach, gdzie był na 26. miejscu. Drużynę uzupełnia Pål-Håkon Bjørtomt

Ten „hybrydowy” skład, bez gwiazd takich jak Halvor Egner Granerud, czy Marius Lindvik, nie jest zaskoczeniem. – Tegoroczne Igrzyska Europejskie sprawiają, że nasze przygotowania do sezonu będą wyglądać nieco inaczej. Prawdopodobnie zawody te spowodują też roszady w składach na konkursy Letniego Grand Prix – tłumaczył w rozmowie z naszym portalem jeszcze w czerwcu trener Norwegów, Alexander Stöckl. Na rozbiegu Tremplin du Praz nie zobaczymy żadnej ze skoczkiń z Kraju Wikingów, bowiem podopieczne Christiana Meyera będą tego weekendu pauzować. Zmagania rozpoczną się już w sobotę od treningu pań zaplanowanego na godzinę 8:30. 45 minut później odbędą się kwalifikacje, a o 10:15 konkurs indywidualny. Panowie swoje skakanie zaczną o 16:00 treningiem, następnie o 16:45 będą mieć miejsce kwalifikacje poprzedzające zawody o 18:00.

Skład norweskiej kadry mężczyzn na konkursy Letniego Grand Prix w Courchevel:

  • Robert Johansson (ur. 1990 r.),
  • Sondre Ringen (ur. 1996 r.),
  • Christian Røste Solberg (ur. 1999 r.),
  • Pål-Håkon Bjørtomt (ur. 2000 r.),
  • Sindre Ulven Jørgensen (ur. 2002 r.),
  • Iver Olaussen (ur. 2002 r.). 

 

Wiktor Marczuk,
źródło: Hopplandslaget

 

Dodaj komentarz