You are currently viewing Maren Lundby o poszukiwaniu dawnej formy. Norweżka na dobrej drodze do powrotu na szczyt?
Maren Lundby (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Maren Lundby o poszukiwaniu dawnej formy. Norweżka na dobrej drodze do powrotu na szczyt?

Maren Lundby bez wątpienia jest jedną z najwybitniejszych postaci w historii kobiecych skoków narciarskich. Przez trzy sezony z rzędu Norweżka nie miała sobie równych odbierając Kryształowe Kule w 2018, 2019 i 2020 roku. 28-latka, mimo że ostatnie lata nie były dla niej równie udane, to podkreśla, że nie składa broni i pragnie powrotu do wielkiej formy.

 

Maren Lundby   WC Lahti 2023 2  edited 300x200 - Maren Lundby o poszukiwaniu dawnej formy. Norweżka na dobrej drodze do powrotu na szczyt?
Maren Lundby (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

W ciągu ostatnich trzech sezonów Maren Lundby miała problemy z regularnym nawiązywaniem do osiągnięć do formy sprzed lat. Choć trudno odmówić jej mobilizacji na wielkie imprezy. Z Mistrzostw Świata z Oberstdorfu i Planicy wywiozła indywidualne medale, to ósme miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2020/2021 i dwudzieste na koniec minionej zimy (choć jak twierdzi, celem była czołowa piętnastka) mocno odbiegają od tego, co prezentowała w najlepszych latach.

Na niekorzyść Lundby działają dodatkowo problemy z zachowaniem prawidłowej wagi, które zmusiły ją do zrezygnowania ze startów w sezonie olimpijskim 2021/2022. Choć twierdzi, że poczyniła duży postęp w tym zakresie i czuje się o wiele lepiej niż przed tamtą zimą, to problem ten nie został jeszcze ostatecznie rozwiązany. – To jest proces i jeszcze nie wiem czy osiągnę swój cel, czy zatrzymam się w połowie drogi, lecz wiem, że zaczynam przygotowania do sezonu będąc w dużo lepszej sytuacji niż przed rokiem – powiedziała NRK mistrzyni olimpijska z Pjongczangu. – Wiem, co muszę robić, ale nie jestem pewna czy uda mi się zejść do wagi, która pozwoli mi być w optymalnej formie przez cały sezon – dodaje 28-latka z Gjøvik.

Norweżka w wywiadzie dla Dagbladet zaznaczyła także, że nie bez znaczenia było dla niej także wsparcie od środowiska. – Otrzymałam bardzo wiele miłych słów. Dobrze jest czuć, że możesz mówić o tym co trudne. To może nakłonić także innych do tego, żeby się otworzyć. To było dla mnie coś dobrego – stwierdziła trzykrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli.

Mimo że Lundby trenowała już tego lata na skoczni, to nie pokazała się jeszcze w żadnych zawodach najwyższej rangi. W międzyczasie stara się utrzymywać formę poprzez występy w piątoligowym żeńskim zespole piłkarskim Kolbu KK. – Piłka nożna jest przyjemnym sportem, dobrze jest zrobić sobie trochę przerwy i potrenować w grupie. Biegając za piłką otrzymujesz darmowy trening. To jest coś znacznie przyjemniejszego niż zwykłe bieganie. To świetny sposób do utrzymania się w dobrej formie – powiedziała 28-latka w wywiadzie dla norweskich mediów. Co ciekawe dwa lata temu Lundby doznała… wstrząsu mózgu podczas jednego z meczy piłkarskich. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maren Lundby (@marenlundby)

 

Czy charyzmatycznej Norweżce uda się jeszcze wrócić do ścisłej czołówki Pucharu Świata? Jej celem jest kolejna Kryształowa Kula, choć zaznacza, że ma świadomość jak trudno może być ją zdobyć i bierze pod uwagę ewentualne fiasko. Nie ulega jednak wątpliwości, że Lundby zdolna jest do rzeczy wielkich i możliwe, że mimo trudności jeszcze nie raz będzie bić się o najwyższe laury. 

 

Filip Gil,
nrk.no / dagbladet.no

Dodaj komentarz