You are currently viewing Czterech Szwajcarów wystartuje w Letnim Grand Prix w Rasnovie. Simon Ammann wraca do gry
Gregor Deschwanden i Simon Ammann (fot. Julia Piątkowska)

Czterech Szwajcarów wystartuje w Letnim Grand Prix w Rasnovie. Simon Ammann wraca do gry

Już w czasie najbliższego weekendu powraca rywalizacja w Letnim Grand Prix w skokach narciarskich. Zawodnicy zmierzą się na normalnym obiekcie HS-97 (K-90) w rumuńskim Rasnovie. W międzynarodowym gronie pojawi się tam czterech reprezentantów Szwajcarii. Wśród nich będzie wicelider cyklu Gregor Deschwanden, a także Simon Ammann, dla którego będzie to pierwszy start w zawodach FIS od czasu zimowej rywalizacji.

 

W rumuńskim Siedmiogrodzie pojawi się czterech podopiecznych trenera Rune Velty. Norweg, który od początku sezonu 2023/2024 prowadzi reprezentacje Helwetów podkreślił, że jego podopieczni podczas treningów skupiają się aktualnie na fazie lotu. I właśnie starty w międzynarodowych zawodach są tym, czego najbardziej potrzebują.

Mamy za sobą dobre letnie treningi i teraz chcemy już pokazać skoki na wysokim poziomie. W tym roku potrzebujemy zawodów jeszcze bardziej niż wcześniej, aby wszystko przebiegło sprawnie po zmianie sztabu trenerskiego. Uważam, że sportowcy i cały zespół są bardzo profesjonalni i zmotywowani – podkreśla 34-letni szkoleniowiec, który zastąpił na stanowisku trenera Szwajcarów Ronny Hornschuha z Niemiec.

Nie jest niespodzianką, że w Rasnovie na starcie pojawi się Gregor Deschwanden. 32-letni skoczek ma za sobą bardzo udane starty w dotychczasowych konkursach Letniego Grand Prix. We francuskim Courchevel był pierwszy i drugi, a w Szczyrku zajmował czternastą i siódmą pozycję. Dzięki temu aktualnie jest wiceliderem klasyfikacji generalnej cyklu. Na starcie pojawi sie także Remo Imhof, który w „generalce” plasuje sie na 41. pozycji (dzięki 19. miejscu wywalczonemu w Polsce). Dodajmy, że 19-latek był ostatnio drugi w jednym z konkursów FIS Cup w szwajcarskim Einsiedeln.

Skład uzupełni doświadczony narciarski weteran, a także junior. Pierwszym z nich jest oczywiście czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann, który mając 42-lata nadal kontynuuje swoją karierę. Dla utytułowanego Szwajcara będzie to pierwszy start w międzynarodowych zawodach od czasu marcowo-kwietniowego finału Pucharu Świata w Planicy. Dla 19-letniego Yannicka Wassera będzie to z kolei zupełny debiut w zawodach najwyższej rangi. Na starcie zabraknie za to brązowego medalisty Mistrzostw Świata z 2019 roku, Killiana Peiera, który aktualnie pracuje nad powrotem do lepszej dyspozycji. Przypomnijmy, że przed rokiem w jedynym indywidualnym konkursie LGP w Rasnovie, najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Szwajcarów był siódmy Gregor Deschwanden.

Szwajcarski Związek Narciarski poinformował jednocześnie, że na starcie Letniego Grand Prix kobiet w Rasnovie (22-24 września) nie pojawi się żadna reprezentantka Kraju Helwetów. Może być to pewnym zaskoczeniem, ponieważ w niedzielnym konkursie Letniego Pucharu Interkontynentalnego w austriackim Stams trzecie miejsce zajęła 18-letnia Sina Arnet.

 

Skład reprezentacji Szwajcarii na LGP w Rasnovie:

 • Gregor Deschwanden (2. miejsce w LPG 2023),
 • Remo Imhof (41. miejsce w LPG 2023),
 • Simon Ammann,
 • Yanick Wasser.

 

Program LGP w Rasnovie:

 • 23 września 2023 r. (sobota):
  • 13:00 – oficjalny trening,
  • 14:00 – kwalifikacje,
  • 15:15 – konkurs indywidualny.
 • 24 września 2023 r. (niedziela):
  • 14:00 – kwalifikacje,
  • 15:15 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: swiss-ski.ch / informacja własna

 

Dodaj komentarz