You are currently viewing Włoska kadra na LGP w Rasnovie. Debiut Anniki Sieff w zawodach najwyższej rangi
Annika Sieff (fot. Konstanze Schneider)

Włoska kadra na LGP w Rasnovie. Debiut Anniki Sieff w zawodach najwyższej rangi

Lada chwila rozpoczną się zmagania w ramach cyklu Letniego Grand Prix na skoczni Trambulina Valea Cărbunării (K-90 / HS-97) w Râșnovie. Swój skład na najbliższy weekend ujawnili Włosi. Składa się on z trzech pań i jednego pana. Oczy w szczególności zwrócone będą na Annikę Sieff: zwyciężczynię Letniego Pucharu Interkontynentalnego.

 

W dniach 22-24 września w Rumunii zaprezentuje się trójka włoskich skoczkiń. Po 17. i 19. miejscu we francuskim Courchevel swój dorobek punktowy do klasyfikacji generalnej będzie mogła powiększyć starsza z sióstr Malsiner, Lara. Ma ona za sobą także owocne wyniki w ramach Letniego Pucharu Interkontynentalnego, w którego tabeli końcowej zajęła 2. miejsce. Zaliczyła jedno miejsce na podium: w sobotę, 9 września, na skoczni Midstubakken (K-95 / HS-106) w Oslo. Towarzyszyć jej będzie młodsza siostra, Jessica. Podobnie jak Lara, oswajała się z letnim skakaniem poprzez wyjazdy na LPI. Na zakończenie cyklu może pochwalić się 13. miejscem w „generalce”, ex aequo ze Słowenką Larą Logar. 20-latka z Włoch nie startowała jeszcze w tym roku w Letnim Grand Prix.

AnnikaSieff fotZuzannaJaneczek 300x200 - Włoska kadra na LGP w Rasnovie. Debiut Anniki Sieff w zawodach najwyższej rangi
Annika Sieff (fot. Zuzanna Janeczek)

Bardzo interesujący będzie zaś występ Anniki Sieff. 19-latka porzuciła kombinację norweską na rzecz skoków narciarskich zaledwie kilka miesięcy temu, a już może pochwalić się takimi osiągnięciami, jak wygrana Letniego Pucharu Interkontynentalnego. Decyzja o przejściu w pełni na skakanie kiełkowała u niej już od jakiegoś czasu.

– Myślałam o zamianie kombinacji norweskiej na rzecz skoków narciarskich już rok temu, ale wówczas mój plan wyglądał inaczej. Chciałam pozostać w kombinacji do czasu Mistrzostw Świata 2025 w Trondheim, a przez kolejny rok trenować już wyłącznie skoki narciarskie z myślą o Igrzyskach Olimpijskich 2026 we Włoszech – wyjaśnia Annika Sieff w rozmowie z portalem SkokiPolska.pl. – Pod koniec sezonu 2022/2023 odbyło się jednak spotkanie z prezydentem MKOl (Thomasem Bachem – przyp. red), gdzie powiedziano wyraźnie nam, kombinatorkom, że na rywalizację kobiet w naszej dyscyplinie w programie Igrzysk 2026 nie ma szans. To był bodziec, by myśleć o przebranżowieniu się na skoki jeszcze poważniej i doszłam do wniosku, że nie mam nic do stracenia. Dodatkowo rozpoczęcie przygotowań do Igrzysk trzy lata wcześniej daje mi większą nadzieję na dobry wynik – mówi Włoszka. 

Sieff jest multimedalistką w kombinacji norweskiej na juniorskich szczeblach, a także ma na koncie kilka podiów w zawodach Pucharu Świata. Dlaczego to właśnie skakanie ją fascynuje? – W skokach narciarskich najbardziej kocham po prostu lot. Uczucie bycia w powietrzu na unoszących Cię nartach jest niesamowite. Pragnienie stawania się coraz lepszym i oddawania coraz dalszych skoków to także coś pięknego – tłumaczy laureatka tegorocznego LPI

Włoszka twierdzi, że tak wspaniałe wyniki latem zaskoczyły ją. – Nie spodziewałam się tak świetnego rezultatu w Pucharze Interkontynentalnym. Będąc szczerą, miałam trochę szczęścia, że na starcie nie było zbyt dużej ilości zawodniczek regularnie występujących w Pucharze Świata. Wtedy byłoby mi trudniej, co nie zmienia jednak faktu, że udało mi się oddać sporo dobrych skoków – mówi Sieff.

Francesco Cecon LGP Szczyrk2023 300x200 - Włoska kadra na LGP w Rasnovie. Debiut Anniki Sieff w zawodach najwyższej rangi
Francesco Cecon (fot. Julia Piątkowska)

Młoda zawodniczka wyjawiła także, jak będą wyglądać jej najbliższe dni oraz przygotowania do zimy jako świeżo upieczona skoczkini narciarska. – Aktualnie moje treningi nie są zbyt obciążające z racji na zbliżający się start w Letnim Grand Prix. Niedługo potem czeka mnie jednak o wiele bardziej wymagający okres, podczas którego będę się bardzo starać o dobre przygotowanie do sezonu zimowego – deklaruje 19-latka. – Nie myślałam jeszcze nad wyznaczaniem sobie celów. Na pewno moim pierwszym wyzwaniem będzie zakwalifikowanie się do każdego konkursu i nabranie doświadczenia, by wykorzystać je potem w najważniejszych momentach – ucina.

„Samotnikiem” w męskiej kadrze na zawody w Râșnovie będzie Francesco Cecon, czyli 30. zawodnik klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Przypomnijmy, że jego ostatnim tegorocznym skokiem w ramach cyklu na igelicie było 107,5 metra na Skalite (K-95 / HS-104) w Szczyrku. Na najbliższych zawodach nie zobaczymy Alexa Insama i Giovanniego Bresadoli, którzy niedawno informowali w mediach społecznościowych o swoich kontuzjach. 

 

Skład żeńskiej reprezentacji Włoch na LGP w Râșnovie: 

 • Lara Malsiner (25. miejsce w LGP 2023),
 • Jessica Malsiner,
 • Annika Sieff.

Skład męskiej reprezentacji Włoch na LGP w Râșnovie:

 • Francesco Cecon (30. miejsce w LGP 2023).

 

Program LGP w Râșnovie:

 • 22 września 2023 r. (piątek):
  • 14:30 – oficjalny trening kobiet,
  • 16:00 – kwalifikacje kobiet.
 • 23 września 2023 r. (sobota):
  • 11:00 – seria próbna kobiet,
  • 12:00 – konkurs indywidualny kobiet,
  • 13:00 – oficjalny trening mężczyzn,
  • 14:00 – kwalifikacje mężczyzn,
  • 15:15 – konkurs indywidualny mężczyzn.
 • 24 września 2023 r. (niedziela): 
  • 10:00 – kwalifikacje kobiet,
  • 11:00 – konkurs indywidualny kobiet,
  • 14:00 – kwalifikacje mężczyzn,
  • 15:15 – konkurs indywidualny mężczyzn.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: FISI / informacja własna

Dodaj komentarz