You are currently viewing Przygotowania do MŚ w lotach w Bad Mitterndorf, Słoweńcy z zielonym światłem od rządu
Stefan Kraft w locie na mamucie Kulm (fot. OK Kulm / Nagler)

Przygotowania do MŚ w lotach w Bad Mitterndorf, Słoweńcy z zielonym światłem od rządu

W nadchodzącym sezonie, pod koniec stycznia przyszłego roku, kibiców czekają kolejne Mistrzostwa Świata w Lotach, tym razem zorganizowane na austriackim Kulm. Z Bad Mitterndorf płyną zapowiedzi wprowadzenia nowinek podczas rywalizacji. Z kolei do organizacji Mistrzostw w 2028 roku przymierzają się Słoweńcy.

 

Zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, które odbyły się na Vikersundbakken, przeszły już do historii. Natomiast kolejne zbliżają się wielkimi krokami. Kibice będą bowiem mogli cieszyć się tym widowiskiem już pod koniec stycznia 2024, tym razem w austriackim Bad Mitterndorf.

Na nadchodzące Mistrzostwa zaplanowano jednak wprowadzenie pewnych nowości: dotyczących transmisji telewizyjnej. Na zorganizowanym niedawno w Bad Mitterndorf spotkaniu światowych nadawców, dyrektorzy telewizji z różnych państw dyskutowali na temat organizacji transmisji, a także wprowadzenia nowinek technicznych.

Kulm BadMitterndorf fotJuliaPiatkowska 300x200 - Przygotowania do MŚ w lotach w Bad Mitterndorf, Słoweńcy z zielonym światłem od rządu
Kulm-Skiflugschanze w Bad Mitterndorf (fot. Julia Piątkowska)

– Wszystko jest na dobrej drodze, nawet jeśli przed nami jeszcze trochę pracy – mówiła kierowniczka produkcji austriackiej telewizji ORF. – Kulm emanuje fascynacją. To, co osiągają tutaj sportowcy i jak dopingują ich widzowie to coś wyjątkowego. W porozumieniu z dyrektorami bardzo chcemy zainstalować nowe systemy kamer. Z pewnością pojawią się też z jeden lub dwa smaczki, aby móc jeszcze bardziej spektakularnie transmitować wydarzenie w telewizji – podsumowała. Nowości zapowiada także Werner Mitterer, dyrektor ORF. – Podczas spotkania nadawców odbyła się również demonstracja pilota drona, który prawdopodobnie będzie używany podczas Mistrzostw Świata – wyjaśnił.

Podczas, gdy w Austrii trwają przygotowania do Mistrzostw, ze Słowenii biegną wieści o planie zorganizowania MŚ w lotach w 2028 roku (poprzedzi je rywalizacja w Oberstdorfie w 2026 roku). Jak podaje portal ekipa.svet24.si, w ostatni czwartek rząd dał Słoweńskiemu Związkowi Narciarskiemu zielone światło na zgłoszenie kandydatury do FIS o organizację imprezy w Planicy w 2028 roku. Następnym krokiem będzie poinformowanie Ministerstwa Sportu o uzyskaniu prawa do organizacji zawodów od FIS.

MŚ w lotach w Planicy odbywają się regularnie co kilka lat, od początku istnienia tej imprezy. Tam miały też miejsce pierwsze w historii zawody tego typu. Słoweńcy z pewnością mogą więc liczyć na to, że to właśnie oni będą gospodarzami Mistrzostw w 2028 roku.

 

Zuzanna Janeczek,
źródło: ekipa.svet24.si / skiaustria.at

Dodaj komentarz